ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИКОНКОМУ РАДИ СОЮЗУ ЮРИСТІВ УКРАЇНИ У 2018 РОЦІ
Протягом 2018 року Виконком Ради Союзу юристів України продовжував реалізацію завдань, визначених Стратегією розвитку Союзу юристів України, прийнятою на пленарному засіданні Ради Союзу юристів України у червні 2016 року.
Проведено 20 засідань Виконкому Ради Союзу юристів України, на яких розглянуто, серед іншого, такі питання:
–Про звернення ветеранів війни і праці органів прокуратури стосовно надання Генеральною Прокуратурою документів (довідок) для перерахунку пенсій.
–Про заходи з проведення зборів ветеранів війни і праці органів прокуратури.
–Про проект Меморандуму про взаємодію між громадськими організаціями «Рада з екологічної безпеки» та «Союз юристів України».
–Про участь Голови Союзу юристів України у комітетських слуханнях Верховної Ради України з питань боротьби з фейками.
–Про співпрацю Союзу юристів України з Інститутом держави і права ім. В.М. Корецького.
–Про співпрацю Союзу юристів України з Університетом державної фіскальної служби України.
–Про участь в роботі підсумкової загальноакадемічної науково-теоретичної конференції здобувачів вищої освіти та молодих учених «Стратегія розвитку правової системи України в умовах євроінтеграції».
–Про проект Меморандуму про співпрацю між громадськими організаціями «Союз юристів України» та «Всеукраїнська спілка ветеранів війни та праці органів прокуратури».
–Про підписання Меморандуму про співпрацю між громадськими організаціями «Союз юристів України» та «Всеукраїнська спілка ветеранів війни та праці органів прокуратури».
–Про підписання Меморандуму про співробітництво між громадською організацією «Союз юристів України» та Міжнародною асоціацією офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «Центр».
–Про роботу з визволення та повернення додому українських рибалок.
–Про участь у засіданні Координаційної ради з соціальних питань при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.
–Про позицію Союзу юристів України з актуальних питань правової сфери.
–Про прийом до Союзу юристів України.
Відзнаками Союзу юристів України нагороджено 248 юристів, за поданнями обласних, Київської міської організації Союзу юристів України, інших громадських організацій.
Представники Союзу юристів України брали активну участь у діяльності юридичних клінік, наданні безоплатної юридичної допомоги громадянам і юридичним особам, поширенні у суспільстві правових знань.
Протягом року Голова Союзу юристів України С. Піскун взяв участь у понад 70 телевізійних і радіопрограмах на популярних каналах країни, виступаючи в якості експерта з актуальних правових питань. Основна частина прямих ефірів за участі Голови Союзу юристів України припадала на прайм-тайм, коли охват аудиторії глядачів є максимальним.С. Піскун висловлював свою думку і позицію Виконкому Ради Союзу юристів України, зокрема, щодо реформування судової системи та правоохоронних органів, проблем анексуваного Криму, де ескалації ситуації в Азовському морі та визволення українських моряків, подій на Сході країни, введення воєнного стану в Україні, стану розслідування злочинів проти учасників Майдану і правохоронців, підвищення тарифів тощо.
Загалом програми за участю Голови Союзу юристів України назбирали переглядів більш ніж 1 мільйона глядачів.
Неодноразово С. Піскун давав інтерв’ю друкованим виданням, зокрема, «Юридичний Вісник», «Oval», «Дипломат».
На сайті Союзу юристів України, подавалася вчасно, або анонсувалася заздалегідь актуальна інформація щодо участі керівництва, членів Виконкому, Ради та Голови Союзу юристів України в заходах, круглих столах, теле- і радіо ефірах.
На сайті збільшено обсяг внутрішньої пам’яті, перенесено архів сайту до безопасної надійної платформи, додано логотипи партнерів, оновлено інформацію по регіонам. Постійно додаються нові матеріали, загальні юридичні та правові новини, окремо ведеться канал на Youtube, де розміщені усі інтерв’ю та виступи Голови, інших членів Виконкому Ради Созу юристів України в форматі відео.
За 2018 рік збільшилася аудиторія глядачів та користувачів сайту до 300 000 переглядів, також стала більшою в 3 рази кількість перепостів з сайту та час, проведений окремим користувачем на сайті. Ми маємо охват користувачів практично з усього світу, та найбільш часто сайт Союзу юристів України відвідують з України, Росії, Східної Європи, Бєлорусі, Італії, США.
Члени Виконкому Ради Союзу юристів України були учасниками і організаторами низки важливих заходів, зокрема:
січень
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України, народний депутат України I, II та III скликань В. Яценко, взяв участь у Річних зборах Асоціації народних депутатів України. У своєму виступі він наголосив на неприпустимості приниження ролі та порушень фундаментальних державоутворюючих документів: Декларація про державний суверенітет України, Акту проголошення незалежності України та Основного Закону – Конституції України. Збори Асоціації прийняли Заяву «На захист історичної правди».Прийнято також звернення щодо радикальної реформи виборчого законодавства, що має на меті повернення справжнього народовладдя, здійснення влади «єдиним джерелом влади» – Українським народом.
лютий
-
В Харкові відбувся регіональний форум «Правовладдя та суспільство», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У заході взяв участь Голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України, член Виконкому В.Кривобок.
У рамках форуму розглянуто конституційні аспекти судової реформи.
-
Відбулося розширине засідання Виконкому Ради Союзу юристів України, за участю представників Всеукраїнської спілки ветеранів війни та праці органів прокуратури. Розглянуто питання дотримання конституційних прав та соціальних гарантій пенсіонерів прокуратури. Учасники засідання дійшли спільного висновку про неправомірність відмов органами Пенсійного фонду України у перерахунку пенсій, призначених ветеранам прокуратури на підставі приписів статтей 50-1 та 86 Закону України «Про прокуратуру», а також неправомірність відмови керівниками Генеральної прокуратури та регіональних прокуратур у наданні пенсіонерам довідок для перерахунку пенсій.
Прийнято рішення щодо проведення Всеукраїнських зборів для обговорення цього питання, під головуванням С. Піскуна, із запрошенням Генерального прокурора України Ю. Луценка.
-
В центральному офісі Союзу юристів України відбулася церемонія підписання Меморандуму про взаємодопомогу між громадськими організаціями «Рада з екологічної безпеки» та «Союз юристів України». Предметом Меморандуму, який підписали голови цих громадських організаційС. Орєхов і С. Піскун, є, зокрема, налагодження співпраці вудосконаленні екологічного законодавства, як обов’язкового інструменту стратегічного планування соціально-економічної політики на національному, регіональному та місцевому рівнях; підвищення рівня знань громадян у природоохоронній та правових сферах, розширення можливості доступу населення до корисної інформації тощо.
-
Відбулося Всеукраїнське зібрання пенсіонерів та ветеранів органів прокуратури, за ініціативи Союзу юристів України. На зібранні сформована правова позиція стосовно державних соціальних гарантій в частині пенсійного забезпечення слідчих та прокурорів органів Прокуратури, яка відповідає низці рішень Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини та Верховного Суду України. Схвалено текст звернення Голови Союзу юристів України С. Піскуна до Генерального прокурора України Ю. Луценка щодо невідповідності вимогам Основного Закону України дій керівників органів прокуратури, що спричинили порушення прав громадян, гарантованих Конституцією України.
-
У Комітеті Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики відбулися комітетські слухання на тему: «Стоп-фейк: проблеми законодавчого регулювання відповідальності за дефомацію у медіа». Голова Союзу юристів України С. Піскуну своєму виступі навів приклади дефомації інформації, зокрема, органами публічної влади та їх посадовими особами, а також вніс пропозиції щодо вдосконалення законодавства з метою запобігання розповсюдження дезінформації.
За результатами Круглого столу прийнято пропозиції з удосконалення законодавства у цій сфері.
-
Голова Київської обласної організації Союзу юристів України, член Виконкому М. Матьора взяв участь у роботі Науково-практичного семінару «Корупційні ризики в транспортній та космічній сфері». У своєму виступі він наголосив, що громадські організації в країні, яка сповідує європейські цінності, покликані стояти на сторожі основоположних прав, свобод громадян та загальнонаціональних інтересів, протидіяти негативному впливу корупційних проявів. Громадські об’єднання, діючи в межах чинного міжнародного та національного законодавства, мають значний вплив на населення, адже здатні не тільки сприяти формуванню у нього високого рівеня правової свідомості та культури, але й впливати на владу, здійснюючи постійний моніторинг діяльності її органів та швидко реагуючи на запити окремих громадян і суспільства загалом.
За результатом роботи науково-практичного семінару напрацьовано низку конструктивних пропозицій щодо удосконалення чинного законодавства з зазначеної проблеми.
березень
-
За ініціативою Народних зборів України, всеукраїнських громадських, професійних, військових організацій, інтелектуальних центрів та громад з усіх областей України проведено Всенародне Віче представників Українського народу.
У роботі форуму взяли участь відомі політичні та громадські діячі, керівники провідних громадських організацій, представники усіх регіонів України, науковці та фахівці стратегічних галузей економіки. На заході виступив Голова Союзу юристів України С. Піскун, який зазначив, зокрема, що останнім часом спостерігається низький рівень політичної і юридичної відповідальності представників усіх гілок державної влади за рішення, що приймаються, керуючись не національними інтересами, а інтресами політичних течій.«На сьогоднішній день в центрі уваги цих державних інституцій знаходиться не громадянин і не людина, а політичний інтерес, що врешті решт викликає політичну стагнацію держави» – зазначив С. Піскун.
За результатами Всенародного Віче його учасниками затверджена програма всестороннього розвитку країни, яка передбачає, зокрема, внесення змін до Конституції України, формування єдиної професійної правоохоронної системи та запровадження критичного механізму для стабілізації ситуації на Сході країни.
квітень
-
Відбулось урочисте засідання ректорату Університету державної фіскальної служби України і Виконкому Ради Союзу юристів України, присвячене розвитку співпраці між правниками та вченими, студентами та майбутніми фахівцями нашої держави.
С. Піскун у своєму виступі наголосив на важливості зміцнення зв’язків між сторонами, що допоможе не тільки підвищити престиж юридичної освіти та рівень підготовки юридичних кадрів, а й відкриє нові шляхи діяльності Союзу юристів України з правниками та вченими.
Видатні правники Університету нагороджені відзнаками Союзу юристів України.
С. Піскуна нагородженозванням почесного професора Університету державної фіскальної служби України з врученням відповідного диплома і ордену.
Підписаний договір про співпрацю між Університетом державної фіскальної служби України та Союзом юристів України.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь в робочій нараді з питань поновлення прав інвалідів-чорнобильців на справедливе пенсійне забезпечення. Нарада відбулася у приміщенні Міністерства соціальної політики України, де інваліди з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та евакуйованих із зон відчуження й обов’язкового відселення оголосили голодування, протестуючи проти тривалої бездіяльності влади з розв’язанням проблем пенсійного забезпечення цієї категорії громадян.
У своєму виступі представник Союзу юристів України наголосив, що правомірність вимог чорнобильців підтверджена десятками тисяч рішень національних судів і рішенням Європейського суду з прав людини.
-
Відбулися робочі зустрічікерівників Союзу юристів України та Інституту держави і права ім. В.М. Корецького Національної академії наук України. Учасники зустрічей обговорили питання посилення співробітництва, зокрема, надання експертної та науково-консультативної допомоги, спільного проведення наукових і науково-практичних конференцій, круглих столів, підготовки видань з правової тематики.
-
У приміщенні Територіального управління Державної судової адміністрації України в Харківській області відбулося урочисте вручення посвідчень членів Союзу юристів України. До новоствореної первинної організації Союзу в ГУ ДСА України в Харківській області увійшли 18 юристів. Голова Харківської обласної організації Союзу юристів України В. Кривобок привітав нових членів Союзу юристів і особисто вручив кожному Посвідчення члена Союзу юристів.
-
УНаціональному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми судового права».
Голова Ради Харківської обласної організації громадської організації Союзу юристів України В. Кривобок представив доповідь на тему «Проблеми забезпечення зв’язку вищої юридичної освіти з практичною роботою в прокуратурі», яка ввійшла в збірник тез наукових повідомлень.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у Пам’ятному Круглому столі, на якому обговорювалися проблеми забезпечення соціальних програм та шляхи їх вирішення.
Участь у заході взяли народні депутати України першого-восьмого скликань Верховної Ради України – члени Чорнобильської асоціації народних депутатів України (ЧАНДУ), фахівці з ядерної енергетики, провідні спеціалісти з питань соціального та медичного забезпечення, активісти громадських чорнобильських організацій.
В.Яценко представив доповідь на тему: «Правові проблеми соціального захисту учасників ліквідації аварії на ЧАЄС та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За результатами обговорення учасники Круглого столу прийняли Резолюцію, підготовлену за сприяння Союзу юристів України.
-
Перший заступник Голови Союзу юристів України К. Коваль взяла участь у координаційній зустрічі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Л. Денісової з представниками громадянського суспільства. У обговоренні напрямів та механізмів співпраці Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадянського суспільства взяли участь більше 70 представників громадських об’єднань та правозахисних організацій.
травень
-
В Римі відбулося засідання Асамблеї Всесвітньої організації міжнародного співробітництва, миру та безпеки – Міжурядової організації держав, створеної для захисту миру і безпеки народів усіх країн світу. На прохання представників країн-учасниць на засіданні виступив В. Євдокимов – Президент Світового Конгресу українських юристів, Почесний Голова Союзу юристів України. Він поінформував присутніх про ситуацію в Україні, про роль у конфліктах і ставлення до їх оцінки політичних сил і влади різних країн, зокрема, Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу, Російської Федерації. Від імені юридичної спільноти він закликав представників зацікавлених країн докласти зусиль, спрямованих на встановлення миру в Україні, неухильне дотримання всіма урядами і народами принципів верховенства права і міжнародних законів, поваги до суверенітету України, підтримання миру і спокою на нашій планеті.
-
Перший заступник Голови Союзу юристів України К. Коваль, Перший Омбудсман України, перший заступник Голови Союзу юристів України Н. Карпачова взяли участь в роботі підсумкової загальноакадемічної науково-теоретичної конференції здобувачів вищої освіти та молодих учених «Стратегія розвитку правової системи України в умовах євроінтеграції». Захід відбувся в Національній академії внутрішніх справ, з нагоди відзначення Дня науки.
Н.Карпачова у своєму виступі поділилася досвідом відстоювання та просування прав і свобод людини, а також співпраці у цій важливій галузі Союзу юристів України з міжнародними інституціями, зокрема, з Європейським Інститутом Омбудсмана. Разом з К.Коваль вони передали ректору академії В.Чернєю вітальну адресу від Голови Союзу юристів України С. Піскуна, а також вручили відзнаки Союзу юристів України кращим науковцям і курсантам.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у Всеукраїнській акції протесту у боротьбі за поновлення належного соціального захисту чорнобильців, що відбувалася біля будинку Кабінету Міністрів України. Ініціювали проведення акції партнери Союзу юристів України – Всеукраїнська громадська організація «Союз Чорнобиль України».
У своєму виступі на цьому заході В.Яценко зазначив, зокрема, що згідно зі ст. 16 Конституції України влада зобов’язана захищати чорнобильців. Права ліквідаторів і потерпілих та порядок реалізації цих прав, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Стаття 22 Конституції України забороняє при прийнятті нових законів або при внесенні змін до чинних законів будь-яке звуження, обмеження чи скасування прав і свобод людини. Стаття 19 Основного Закону України зобов’язує владу діяти лише в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією і законами України.
Учасники Всеукраїнської акції протесту одноголосно прийняли Резолюцію, проект якої підготовлено за сприяння Союзу юристів України.
-
У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбулося засідання вченої ради Університету з нагоди Дня науки.
З вітальним словом до присутніх звернувся ректор Університету – В. Тацій. Ректор вручив почесні нагороди працівникам Університету, серед яких – члени Харківської обласної організації Союзу юристів України:Почесним знаком (орденом) ІІІ ступеня Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Почесною грамотою нагородженоГолову Харківської обласної організації Союзу юристів України, кандидата юридичних наук, доцента кафедри організації судових та правоохоронних органів – В. Кривобока.
-
У Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого відбулася Міжнародна конференція «Реформування системи військової юстиції України: сучасний стан та перспективи».
У роботі конференції взяли участь представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Верховного Суду, науково-дослідних інститутів Національної академії правових наук України, Національної академії прокуратури України, Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту держави і права імені В. М.Корецького Національної академії наук України, а також представники посольств і військових прокуратур Ізраїлю, Данії, Болгарії, Польщі, Казахстану, Канади і Румунії та моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Учасниками конференції були також президент Національної академії правових наук України, заступник Голови Союзу юристів України О. Петришин та Голова Харківської обласної організації Союзу юристів України В. Кривобок.
За результатами дискусій було підтримано необхідність реформування системи військової юстиції України. Зокрема, рекомендовано створити державний правоохоронний орган спеціального призначення – Державне бюро військової юстиції, яке буде покликане забезпечувати захист прав та законних інтересів військовослужбовців і прирівняних до них осіб, інтересів держави в сфері оборони та безпеки шляхом здійснення правоохоронної діяльності з попередження, виявлення, припинення та розслідування злочинів, кримінальних поступків, віднесених до його підслідності, а також здійснення державного нагляду (контролю) з метою забезпечення законності та правопорядку у Збройних Силах України та інших військових формуваннях.
червень
-
Представники юридичної спільноти Ужгорода, серед яких нотаріуси, адвокати, підприємці, депутати та представники влади зібралися на Круглому столі для обговорення у другому читанні та в цілому довгоочікуваногозаконопроекту«Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю».
Круглий стіл, організований Ужгородською міською територіальною організацією Союзу юристів України, покликаний об’єднати усі зацікавлені сторони навколо аспектів реалізації цього Закону і напрацювання шляхів вирішення проблемних питань. Зміни законодавства, особливо такого рівня, неминуче ведуть до форматування юридичної складової, виникнення спірних питань у його реалізації та потребують детального вивчення. «Наша сьогоднішня зустріч – напрацювання спільного бачення у тому, як працюватиме цей Закон, з якими труднощами ми будемо змушені зустрітися і як їх подолати», – зазначив ідеолог та модератор заходу, Голова Ужгородською міською територіальною організацією Союзу юристів України О. Жулінська.
-
Секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у комутативному заході, присвяченому включенню української номінації «Документальна спадщина, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС» до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Захід відбувсяу Великій актовій залі Дипломатичної академії України, де вперше увазі широкого загалу представлені оригінали унікальних документів із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву музею літератури і мистецтва України, Державного архіву Київської області. Загальний обсяг документального комплексу – близько 3000 документів, і він продовжує поповнюватися.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України, також взяв участь в робочій зустрічі представників громадських організацій з віце-прем’єр міністром України П.Розенком. У своєму виступі представник Союзу юристів України поінформував про основні вимоги “Резолюції Всеукраїнської акції протесту у боротьбі за поновлення належного пенсійного забезпечення і соціального захисту чорнобильців”, що відбулася 23 травня 2018 в м.Києві біля будинку Уряду. Він наголосив на необхідності прискорення надання позитивного висновку Кабміну стосовно законопроектів, що доопрацьовуються у профільному Комітеті Верховної Ради України і спрямовані на поновлення прав ліквідаторів і постраждалих, а також невідкладного прийняття постанови Кабінету міністрів України про поліпшення пенсійного забезпечення, погодженої з громадскістю.
За результатами зустрічі Віце-прем’єр-міністром України надані відповідні доручення Міністерствам.
-
Голова Київської обласної організації Союзу юристів України, Член Виконкому Ради Союзу юристів України М.Матьора взяв участь в роботі Круглого столу на тему: «Значення юридичного клінічного руху для формування правників нової генерації».
Захід відбувсяна базі Національного університету ДФС України. Були обговорені результати моніторингу Навчально-практичної лабораторії «Юридична клініка» Навчально-наукового інституту права Національного університету ДФС України та найбільш актуальні теоретичні і практичні проблеми сучасного стану функціонування та перспективи розвитку юридичних клінік в Україні.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь в робочій зустрічі представників лідерів громадських організацій-учасників протестної акції, що відбувалася 19 червня на площі Конституції, з першим заступником Голови Верховної Ради України та керівниками парламентських фракцій і комітетів.
У своєму повідомленні він наголосив, що люди налаштовані рішуче, і вже не витримують відверто антиконституційних дій і рішень влади щодо прав на соціальний захист ветеранів війни і чорнобильців.
За підсумками наради прийнято рішення продовжити діяльність робочої групи, на найближчому дні Уряду у Верховній Раді України Кабінет Міністрів України має надати відповіді на кожне питання, порушене у Резолюціях акції протесту. Відбудуться також зустрічі представників громадськості з профільними міністрами.
-
УХарківській обласній державній адміністрації відбулося засідання обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення. У засіданні взяв участь Голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України В. Кривобок.
липень
-
У Харківському національному університеті внутрішніх справ відбувся Круглий стіл з обговорення проекту Стратегії відновлення цілісності України, деокупації Донбасу «Механізм малих кроків», запропонований Міністерством внутрішніх справ України.В обговоренні питань деокупації та реінтеграції Донбасу взяв участь також Голова Харківської обласної організації Союзу юристів України, Заслужений юрист України В. Кривобок.
Усі пропозиції учасників дискусії стосовно змісту поданого документу увійшли до підсумкової резолюції круглого столу.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь в робочих зустрічах представників громадських організацій з керівництвом та фахівцями Міністерства охорони здоров’я України, де обговорювалися проблеми, пов’язані з реалізацією прав громадян, на належну медичну допомогу, та можливі заходи з розв’язання зазначених проблем.
У своєму повідомленні він навів приклади брутальних порушень права громадян на якісне безоплатне лікування. Люди змушені навіть продавати домашнє майно, щоби сплатити дороговартісні лікі й операції. Хоча Основний Закон нашої Держави — Конституція — гарантує громадянам безоплатну медичну допомогу.
«17 липня 2018 року Конституційний суд України прийняв рішення № 6-р, у якому зазначив, зокрема, таке:«Виконання державою обов’язку щодо збереження генофонду Українського народу потребує належного обсягу державних видатків, зокрема, у сферу охорони здоров’я, підтримання у належному стані санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, створення ефективних заходів щодо попередження захворювань, зниження ризиків для здоров’я людини. Отже, Конституційний Суд України підтвердив правомірність вимог громадськості до Міністерства охорони здоров’я, — наголосив В. Яценко.
серпень
-
Здійснюючі місію в рамках мандата Генерального секретаря Європейського Інституту Омбудсмана з моніторингу дотримання прав і свобод людини, Перший заступник Голови Союзу юристів України Н. Карпачова зустрілася в м. Севастополі з українським екіпажем риболовецького судна ЯМК-0041. Після цього вона відвідала Сімферопольське СІЗО № 1, де утримується капітан цього судна, громадянин України Віктор Новицький, якому пред’явлено обвинувачення за частиною 3 ст. 256 КК РФ – незаконне видобування (вилов) водних біологічних ресурсів.
В ході візиту відбулася зустріч з т.з. начальником СІЗО. На прохання Н. Карпачової Омбудсман Криму провела особисту зустріч з капітаном, передала йому слова підтримки від його рідних.
Як з’ясувала Н. Карпачова під час зустрічі з керівництвом СІЗО № 1 м. Сімферополя, при ліміті наповнення в 747 місць зараз там знаходиться 1350 осіб, але кожний забезпечений койко-місцем. Серед громадян України – 22 людини вже засуджені або очікують вступу вироку в законну силу, 26 – вважаються за судом до вироку, 42 – за органами МВС і прокуратури. На думку Н. Карпачової, долі українських громадян, які перебувають в ув’язненні на території анексованого Криму, вимагають особливої уваги.
вересень
-
В Закарпатській обласній організації Союзу юристів Україниурочисто відзначили День нотаріату.Голова Закарпатської обласної організації Союзу юристів України П. Ільницький привітав нотаріусів від імені Голови Союзу юристів України, вручив Почесні грамоти та відзнаки Союзу юристів України.
-
У Віденському міжнародному центрі (штаб-квартира ООН в Австрії) відбулося засідання Правління Європейського Інституту Омбудсмана (ЕІО), на якому Першого заступника Голови Союзу юристів України Н. Карпачову обрано Віце-президентом Європейського Інституту Омбудсмана.
Н. Карпачова виступила з доповіддю про виконання мандата ЕІО з моніторингу ситуації з дотриманням прав людини в анексованому Криму. Вона наголосила на необхідності посилення ролі ЕІО в налагодженні тісного і конструктивного діалогу між інституціями Омбудсманів України і Російської Федерації – членів ЕІО в питаннях забезпечення прав громадян, які перебувають в ув’язненні на території обох країн.
Також за спільною ініціативою Омбудсмана Литви і першого Омбудсмана України члени Правління обговорили можливі дії з медіації в питанні захисту права на життя українського режисера Олега Сенцова, який перебуває в ув’язненні на території Російської Федерації.
-
В рамках офіційного візиту до Китайської Народної Республіки, Перший заступник Голови Союзу юристів України, заступник Голови Міжнародного союзу юристів Н. Карпачова зустрілася з Віце-президентом Китайського юридичного товариства (КЮТ) Чжаном Мінці.
В ході дружньої зустрічі Чжан Мінці поінформував Н. Карпачову про те, що КЮТ є однією з найстаріших організацій Китаю. Основними завданнями КЮТ є наукові дослідження в галузі права, правова освіта та обмін досвідом у сфері правових відносин. В даний час організація об’єднує понад 700 тисяч фахівців у галузі права і правозастосовчої практики. Керівництво КЮТ здійснюється президентом цієї організації і дванадцятьма його заступниками, шість з яких працюють на постійній основі.
Президент КЮТ висловив подяку Україні за те, що наша країна підтримала ініціативи Президента КНР Сі Цзінпіна з розвитку проекту «Один пояс – один шлях». Реалізація цього проекту сприятиме створенню привабливих інвестиційних умов, прискоренню соціально-економічного розвитку різних країн і виконанню «Цілей сталого розвитку» ООН до 2030 року. Це також відкриває нові можливості у міжнародному правовому співробітництві між юридичними колами обох країн, в тому числі між КЮТ і Союзом юристів України. Партнерство у будівництві «поясу і шляху» має сприяти просуванню верховенства права в глобальному масштабі, запобіганню і розв’язанню відповідних розбіжностей, а також поглибленню правового співробітництва. Це стане продовженням взаємодії з юридичними колами країн-учасників проекту, яке КЮТ здійснює в тісному контакті з Міжнародним союзом юристів, до складу якого входить Союз юристів України як самостійна структура.
Н. Карпачова наголосила, що Україна однією з перших країн підтримала згадану ініціативу президента КНР Сі Цзінпіна «Один пояс – один шлях». Спільна реалізація цього проекту є важливим фактором переорієнтації суспільного розвитку в напрямку зміцнення миру, стабільності і прогресу. Це вимагає у спільній взаємодії забезпечити правовий супровід реалізації цього проекту, проведення спільних наукових розробок з різних галузей права, а також підготовки юридичних кадрів для здійснення такого супроводу.
Сторони дійшли взаємного висновку про те, що здійснення цього проекту позитивно вплине на міжнародне співробітництво і буде сприяти формуванню долі людства на основі взаємного діалогу, відкритості та гармонійного розвитку.
За підсумками зустрічі Чжан Мінці висловив задоволення проведеними переговорами і запропонував поглибити співпрацю між КЮТ і Союзом юристів України. Для цієї мети він запросив Союз юристів України у 2019 році взяти участь у роботі Форуму юристів Китаю, сформувавши для цього представницьку делегацію. Він вніс також пропозицію про підписання Меморандуму про співпрацю між КЮТ і Союзом юристів України.
Н. Карпачова і Чжан Мінці висловили надію, що заключення такого договору стане гідним внеском у розвиток українсько-китайських відносин.
-
Перший заступник Голови Союзу юристів України Н. Карпачова виступила на Пекінському Форумі з прав людинина тему: «Ліквідація бідності: пошук спільних шляхів розвитку з метою побудови спільного майбутнього для людей».
У роботі Форуму взяли участь понад 200 представників державних, міжнародних, регіональних і національних організацій з 50 країнАзії, Африки, Америки і Європи.
Перед початком роботи Форуму Н. Карпачова в числі десяти провідних його учасників була запрошена на зустріч з членом Політбюро, секретарем ЦК Комуністичної партії Китаю, Головою Департаменту громадських зв’язків ЦК КПК Хуаном Кунмінем, який привітав високих гостей і поінформував про досягнення КНР у подоланні бідності.
Н. Карпачова, зокрема зазначила, що за даними ООН близько мільярда людей на планеті продовжують страждати від бідності. Для них фундаментальні права і свободи людини залишаються лише ілюзіями. До цього, по суті, безправного мільярду входить і багато громадян України. Жінки і діти складають більшість серед найбільш знедолених і вразливих груп населення планети. Навіть в найбагатших країнах понад 30 мільйонів дітей живуть за межею бідності.
Проблема бідності в Україні, як і в багатьох інших країнах, за останні роки погіршилася внаслідок поглиблення поляризації світу, загострення міжнародних і регіональних конфліктів під впливом глобальної фінансово-економічної кризи. Якщо до 2009 року завдяки зусиллям держави по реалізації програм боротьби з бідністю, її рівень постійно знижувався, то, на жаль, за останні чотири роки ситуація в Україні характеризується значним збільшенням рівня бідності. Лише за офіційними даними, кількість бідних в Україні на початок 2018 року зросло з 15% до 25%.
Н. Карпачова переконана, що досвід Китаю в боротьбі з бідністю має стати предметом вивчення для всіх країн світу, в тому числі і для України, а Пекінський форум – майданчиком для осмислення, опанування і поширення цього досвіду, як основи захисту прав людини.
В рамках Форуму відбулася зустріч Н. Карпачової з Головою Китайського товариства з вивчення прав людини (національний аналог Інституту Омбудсмана) паном Сянба Пінцо, в рамках якої були обговорені питання співпраці та обміну досвідом у сфері захисту прав людини.
жовтень
-
У Харківському національному університеті внутрішніх справ відбулися урочистості з нагоди Дня юриста України. В актовій залі зібрався колектив навчального закладу, який із професійним святом привітали ректор університету Заслужений юрист України, доктор юридичних наук, генерал поліції третього рангу В. Сокуренко та Голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України, Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук В. Кривобок. Він привітав з присвоєнням звання «Почесний член Союзу юристів України» та вручив відзнаки ректорові В. Сокуренку та проректору А. Клочку.
-
Голова Вінницької обласної організації Союзу юристів України О. Гончар взяв участь у заходах з нагоди професійного свята – Дня юриста.Заходи відбулися у Вінницькій ОДА, за участю студентів правничих факультетів та викладачів Вінницького навчально-наукового інституту економіки Тернопільського національного економічного університету та Вінницького кооперативного інституту, практикуючих юристів, відомих адвокатів, нотаріусів, працівників Національної поліції, науковців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, представників юридичної громадськості.
-
Голова Союзу юристів України С.Піскун взяв участь у Благодійній акції «Справжій FEST».
«Справжій FEST» був спрямований на підтримку людей з особливими фізичними потребами, громадян похилого віку, пенсіонерів, вихованців будинків сімейного типу.
Головною метою заходу було залучення громади до вирішення проблемсоціально-незахищених категорій населення через організацію та проведення соціально-значущої діяльності.
В ході акції ті, хто потребував допомоги, мали можливість отримати безкоштовні консультації від юристів Союзу юристів України, звернутися по пораду до присутніх лікарів, виміряти тиск та одержати деякі ліки і вітаміни, а також пригоститися варениками, солодощами та напоями.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у засіданні Соціальної ради на тему «Бюджет 2019: очікування та можливості», яке проводилося за підтримки членів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.
У своєму виступі представник Союзу юристів України виклав оцінкупроекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», наголосивши на невідповідності багатьох його положень Основному Закону – Конституції України. Йдеться, зокрема, про передбачений законопроектом прожитковий мінімум, який не гарантує людині «вільний і всебічний» розвиток, як це встановлено Конституцією України.Кабмін, подаючи Парламенту такий законопроект, порушує низку статей, зокрема ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, щопередбачені Конституцією та законами України.
За результатом засідання одноголосно було прийнято резолюцію, яка враховує викладені учасниками дискусії пропозиції.
Представник Союзу юристів України взяв участь у брифінгу в Верховній Раді України з цих питань.
-
Результатомскладних переговорів між Віце-президентом Європейського Інституту Омбудсмана (ЕІО), Першим заступником Голови Союзу юристів України Н. Карпачовою та УповноваженимРосійської Федерації з прав людини Т. Москальковою стало довгоочікуване повернення додому сімох українських рибалок двох суден ЯМК-0041 (трое рибалок) і ЯОД-2105 (капітан Лисенюк Олександр і троє рибалок). Одночасно сім рибалок судна «Норд» повернулися до своїх родин в Керч. Повернення відбулося на пункті пропуску «Каланчак-Армянськ». Рибалки всіх трьох суден, які стали заручниками, не змогли стримати скупих чоловічих сліз, коли перетнули адмінграніцу, оскільки до самого останнього моменту не вірили, що їх повернення можливо і були вкрай напружені. Додому повернулися годувальники, в сім’ях яких по троє і навіть четверо дітей.Загалом 30 дітям повернуто їхніх батьків.
Успішне завершення цієї гуманітарної місії пройшло за сприяння прикордонних і спеціальних служб України і Росії.
Н. Карпачова заявила: «З перших хвилин переговорів питання ставилося не про обміні затриманих рибалок, а про їх повернення додому до своїх родин. Важливо, що вдалося подолати взаємну недовіру між сторонами і налаштувати їх на конструктивний діалог з метою забезпечення і захисту прав людини. Ми дійшли згоди про необхідність синхронних дій на кордоні, що значно прискорило процес прийняття рішення щодо повернення рибалок. Для мене самим зворушливим і незабутнім моментом в поверненні рибалок додому, були їх взаємні обійми на нейтральній смузі як рідних людей». За 2018 рік повернуто 14 рибалок додому і це стало чи не єдиним таким прикладом.
Тривають переговори про повернення додому капітанів суден «Норд» Володимира Горбенка і ЯМК-0041 Віктора Новицького, які перебувають під слідством і судом у кримінальних справах.
На проведених переговорах Н. Карпачова також порушила питання про повернення двох українських рибалок маломірного судна ЯПЗ-0026, затриманих 10 вересня 2018 року в районі затоки Сиваш, які в даний час перебувають під арештом в ізоляторі №1м.Сімферополя.
-
В центральному офісі Союзу юристів України відбулася церемонія підписання документів про співпрацю з Громадською організацією «Всеукраїнська спілка ветеранів війни та праці органів прокуратури», а також з Міжнародною асоціацією офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «Центр».
Керівники громадських організацій домовились також про налагодження тіснішої співпраці на рівні місцевих осередків, з тим, щоби оперативніше розв’язувати проблеми, та оперативніше і ефективніше захищати права й свободи наших громадян у регіонах.
листопад
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь в роботі Міжнародного науково-практичного семінару на тему: «Зміцнення засад у сфері бізнесу і прав людини: драйвери для України». Організатори заходу Інститут політико-правових досліджень НАН України, Центр перспективних досліджень і співробітництва з прав людини в сфері економіки, Ресурсний центр з питань бізнесу та прав людини (м. Лондон, Велика Британія), Мережа Глобального договору ООН в Україні.
Представник Союзу юристів України привітав учасників і гостей семінару від Голови Союзу юристів України, С. Піскуна. Вінзазначив також, що сьогодні Україні життєво необхідний послідовний рух вперед, досягнення реальних позитивних результатів у сфері прав людини і розвитку економіки. Передусім йдеться про подолання бідності і зростання вітчизняного виробництва.Цього можна досягти, спираючись на досягнення і рекомендації вітчизняної науки, а також на положення фундаментальних державоутворюючих документів: Декларації про державний суверенітет України, Акту проголошення незалежності України і Основного Закону – Конституції України.
Він також вручив відзнаку Союзу юристів України – Орден «За заслуги» ІІІ ступеня, – Устименку Володимиру Анатолійовичу, директору Інституту економіко-правових досліджень НАН України, члену-кореспонденту Національної академії наук України та Національної академії правових наук України, доктору юридичних наук, професору, Заслуженому юристу України – за вагомий особистий внесок у розвиток юридичної освіти та науки, високий професіоналізм, активну громадську діяльність та з нагоди ювілею Національної академії наук України.
-
Представник Союзу юристів України взяв участь у засіданні Координаційної ради з питань захисту соціальних прав при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. У своєму виступі він зазначив, що «Союзом Чорнобиль України», за правової підтримки Союзу юристів України, були завчасно напрацьовані і внесені Координаційній раді пропозиції щодо направлення органам влади актів реагування Уповноваженого з прав людини.Намагання органів та посадових осіб державної влади у процесі децентралізації повністю перекласти відповідальність за реалізацію гарантованих Законами України соціальних прав громадян – суперечить й ст. 1 Основного Закону нашої країни, якою встановлено, що Україна є соціальною державою.
За результатами дискусії прийнято рішення доопрацювати проект рекомендацій Уповноваженому ВерховноїРади України з прав людини, з урахуванням пропозицій членів Координаційної Ради.
-
Перший заступник Голови Союзу юристів України, віце-президент ЕІО Н. Карпачова продовжує дбати про долю українських моряків, 2018 р. захоплених 25 листопада в районні Керченської протоки.
Трьох українських моряків, які дістали поранення під час захоплення кораблів у Чорному морі, прооперували в Керчі, інші члени екіпажів перебувають у прикордонній зоні, їх забезпечили харчуванням і водою. Про це у своєму коментарі повідомила Н. Карпачова.«Коли мені зателефонувала російський омбудсмен Т. Москалькова, я поставила питання про неухильне дотримання прав людини, надання всієї необхідної допомоги з погляду міжнародного гуманітарного права, про допуск представників Червоного Хреста до поранених, а також про допуск представників України до затриманих моряків в інтересах захисту їхніх прав. Чекаю відповіді від російської сторони. Я також цікавилася, чи не застосовують проти українських моряків недозволених методів. Дослівно мені сказали: «На людях ніхто відіграватися не буде. Ставлення шанобливе», – повідомила Н. Карпачова.За її словами, інші члени українських екіпажів перебувають у прикордонній зоні, де їх забезпечили питною водою і гарячим харчуванням.
Н. Карпачова висловила сподівання, що повернути моряківвдасться у політико-дипломатичний спосіб.
грудень
-
В Союзі юристів України відбулася зустріч з делегацією Технічного комітету у справах жінок Республіки Палестина. Комітет представляє коаліцію жіночих організацій, які вiдстоюють посилення ролі жінок Палестини у політичниму, соціальному, економічному розвитку країни, розширенні участі у процесі прийняття рішень тощо.
Перші заступники Голови Союзу юристів України Н. Карпачова і К. Коваль поінформували членів представницької жіночої делегації про історію створення та діяльність найбільшої організації українських правників, а також відповіли на запитання.
У зустрічівзяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Палестини в Україні Мохаммед Касем Аль-Асаад.
-
Голова Київської обласної організації Союзу юристів України член Виконкому М. Матьора взяв участь в роботі IV Молодіжного форуму з прав людини, де виступив з докладною доповіддю на тему: «Стан захищеності молоді».
У Білоцерківському національному аграрному університеті, кафедрою цивільно-правових дисциплін та Юридичною клінікою «Право і практика», за підтримки Київського обласного осередку Союзу юристів України, Головного територіального управління юстиції у Київській області, проведено Круглий стіл на тему: «Розвиток юридичної клінічної освіти».
М. Матьора у виступі на цьому заході зазначив, що юридичні клініки довели ефективнистьу правопросвітницькому процесі.
-
Голова Союзу юристів України С.Пiскун взяв участь у заході «100 успішних українок».
Він підкресливважливість цього проекту, який створений для підкреслення активної ролі сучасної жінки у суспільстві.
Масштабна церемоніязібрала сотні прекрасних та впливових жінок з різних сфер:волонтерок,громадських діячів,меценатів,бізнес-леді,представниць культури і спорту.
-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь в роботі Круглого столу на тему: «Про стан виконання Резолюції Пам’ятного круглого столу від 24 квітня 2018 року».
Захід відбувся у приміщенні Комітетів Верховної Ради України, напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС.У засіданні Круглого столу взяли участь народні депутати України, представники Міністерств та інших державних органів, лідери громадських організацій. Вони вшанували хвилиною мовчання пам’ять ліквідаторів, які ціною життя врятували України, Європу і світ від наймасштабнішої в історії людства техногенної катастрофи.
Особливо дискусійними виявилися питання про виконання рішень національних судів, Європейського суду з права людини, прийнятих за позовами чорнобильців, а також рішення Конституційного суду України, який визнав неконституційними низку положень Закону № 76 від 28 грудня 2014 року про скасування соціальних гарантій цієї категорії українських громадян.
Представник Союзу юристів України у своєму виступі зазначив, що в Основному Законі України – Конституції міститься чітка і однозначна вимога, що судові рішення приймаються ім’ям України і є обов’язковими до виконання. Про невиконання рішення Європейського суду з прав людини також не може йти мова, оскільки у такому випадку держава наражається на застосування до неї відповідних санкцій. Тому виконавча влада має невідкладно напрацювати дієві заходи з виконання рішень судів. Наявні законопроекти, які, начебто, спрямовані на вирішення цієї проблеми, не влаштовують громадськість, оскільки вони, по суті, жодним чином не поновлюють права людей, захищені у судах.
За результатами роботи учасники Круглого столу одноголосно прийняли Резолюцію, проект якої підготовлений за участю Союзу юристів України.
-
Перший заступник Голови Союзу юристів України, Віце-президент Європейського інституту омбудсмена (ЕІО) Н. Карпачова з трибуни, міжнародної конференції, присвяченій 70-річчю Загальної декларації прав людини, яка відбувається у приміщенні Ради Федерації Російської Федерації, звернулася із закликом повернути на Батьківщину утримуваних українських моряків.
Вона запропонувала продовжити процес діалогу за посередництва ЕІО і, як гуманістичний крок і прояв милосердя, невідкладно вирішувати питання поверненняв Україну поранених українських моряків.
У виступіпорушено питання й про долю капітанів риболовецьких суден «Норд» і ЯМК-0041, які вже багато місяців чекають свого повернення додому. Вона також попросила омбудсмена Москви оперативно передати українським морякам привезені нею 24 листи від їх рідних,і витребувати з медчастини СІЗО «Матроська тиша» розширені медичні довідки про стан здоров’я кожного з поранених моряків. Н.Карпачова сприяла також вирішенню питання відвідування консулами України інших моряків.
Крім того, Н.Карпачова попросила взяти під особливий контроль стан одного з українських моряків, який страждає на цукровий діабет. Вона також порушила питання про якнайшвидше надання можливості побачень для родичів українських моряків.
Н. Карпачова в ході візиту зустрілася з в.о. Посла України в РФ Василем Покотило і українськими консулами, а також провела низку зустрічей з парламентарями, керівниками комітетів Державної думи РФ і Ради Федерації Федеральних зборів РФ щодо необхідності деескалації ситуації в Азово-Чорноморському басейні та захисту прав людей, які стали заручниками і жертвами цього конфлікту.
-
В.Яценко взяв участь у засіданні Координаційної ради з питань захисту соціальних прав при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.
На цьому заході він виступив з доповіддю, зазначивши, зокрема, що протягом останніх років громадськими організаціями проведено великий обсяг роботи з відстоювання соціальних прав громадян. В результаті є позитивні, на користь людей, рішення національних судів, Європейського суду з прав людини і Конституційного Суду України. Згідно з Конституцією України судові рішення є обов’язковими до виконання.
Проте, органи влади навмисно ухиляються від виконання судових рішень. Зважаючи на те, що керівники різних Міністерств перекладають один на одного відповідальність за таку антиконституційну бездіяльність, запропонував підтримати ініціативу щодо проведеннязустрічі Прем’єр-міністра України з представниками громадських організацій.
Координаційною радою підтримано пропозиції щодо рекомендацій Уповноваженому з прав людини, підготовлені за сприяння Союзу юристів України.
-
19 грудня 2018 року у конференц-залі Premier Palace Hotel Kharkiv відбувся урочистий захід, присвячений Дню адвокатури України, серед почесних гостей якого Голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України В. Кривобок.
Під час урочистостей він вручив кращім представникам адвокатури регіону відзнаки, Харківської обласної організації Союзу юристів України.
-
У Кагарлицькому районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області відбулися урочисті збори з нагоди Дня працівника державної виконавчої служби. У заході взяв участь Голова Київської обласної організації Союзу юристів України Микола Матьора. Він вручив відзнаки Союзу юристів України кращим юристам.
Напередодні свята Святого Миколая керівництвом обласної організації Союзу юристів України відвідано також Буртівський дитячий будинок «Сонечко».Дітей порадували солодощами, іграшками, альбомами для малювання, фарбами та іншими подарунками, що були зібрані небайдужими людьми. Дитячому будинку було подаровано ікону, як оберіг.