Завершився тижневий робочий візит до України Генерального секретаря Європейського Інституту Омбудсмана доктора Джозефа Зігеле. По його завершенні Джозеф Зігеле зробив заяву (див. додатки рос. та англ. мовами), текст якої повністю публікується нижче.
ЗАЯВА
ГЕНЕРАЛЬНОГО СЕКРЕТАРЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ІНСТИТУТУ ОМБУДСМАНА
Під час мого робочого візиту в Україну, вивчивши на місці ситуацію, що склалася з розповсюдженням у ЗМІ України недостовірної інформації про дії ЕІО, спрямовані на захист прав і свобод українських моряків, захоплених прикордонниками РФ 25 листопада 2018 року, вважаю за необхідне заявити наступне:
Європейський Інститут Омбудсмана (ЕІО):
– поділяючи стурбованість, висловлену у Резолюції № 2198 ПАРЄ від 28 січня 2018 року;
– а також керуючись пунктами 10.5 і 10.6 цієї Резолюції, які закликають російську сторону звільнити всіх українських в’язнів з в’язниць Російської Федерації і в анексованому Криму, і до тих пір, поки вони не будуть звільнені, дозволяти контролювати стан їх здоров’я і умови утримання під вартою незалежним міжнародним спостерігачам і міжнародним організаціям;
звернувся до Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації пані Тетяни Москалькової щодо надання ЕІО можливостей на здійснення міжнародного незалежного моніторингу та виконання функції медіації.
Здійснюючи міжнародний моніторинг, ЕІО в питаннях дотримання і захисту прав людини, діє незалежно, методами «тихої дипломатії», виходячи з того, що права і свободи людини не мають кордонів, та керуючись виключно міжнародними стандартами прав і свобод людини. Тим самим, ми просуваємо ці стандарти, не роблячи на цьому ніякої політики. У питаннях вирішення конфліктних ситуацій, які вимагають нашої участі, ми діємо виключно в інтересах прав людини і життя конкретних людей.
У листі від 7 грудня 2018 року, вказуючи на посилення ескалації в Азово-Чорноморському басейні, зокрема – у військовому інциденті
25 листопада 2018 року і затриманні трьох українських суден з 24 моряками на борту, ЕІО закликав Уповноваженого з прав людини в РФ сприяти деескалації конфлікту, здійсненню кроків щодо запобігання та припинення порушення прав і свобод людини, в тому числі поверненню всіх затриманих і заарештованих в ході цього конфлікту.
У листі Т. Москальковій від 30 січня 2019 року особливу увагу було звернуто на ситуацію щодо трьох поранених українських моряків
А. Артеменка, В. Сороки і А. Ейдера. ЕІО звернувся з проханням про організацію спільного візиту до поранених українських моряків разом з Ніною Карпачовою, віце-президентом ЕІО, уповноваженої від ЕІО проводити моніторинг прав людини в Україні та Російській Федерації.
В результаті проведеного спільного візиту Н. Карпачової спільно з
Т. Москальковою в СІЗО № 2 м.Москви Лефортово в камери до поранених українських моряків, вдалося досягти конкретних результатів в інтересах трьох поранених моряків: кожному з них було забезпечено проведення додаткового медичного обстеження в цивільних медичних установах Москви на високотехнологічному спеціальному обладнанні, що дозволило
А. Артеменку і А. Ейдеру призначити додаткові курси лікування наслідків від отриманих поранень, а В. Сороці отримати направлення на здійснення оперативного хірургічного лікування з метою відновлення функцій руки, щоб уникнути можливої інвалідності.
У зв’язку з цим, не може не викликати стурбованості позиція деяких українських політиків, а також окремих адвокатів українських моряків, які спробували через ЗМІ політизувати місію ЕІО і його офіційного представника Н. Карпачової, свідомо спотворюючи цю місію і висуваючи безпідставні домисли про дії ЕІО в інтересах однієї зі сторін конфлікту.
Вважаємо, що такі дії носять явно конфронтаційний характер, не відповідають завданню, висунутому ПАРЄ по деескалації конфлікту, спрямовані на підрив довіри до діяльності ЕІО, його дискредитації, і, в кінцевому підсумку, завдають шкоди забезпеченню і захисту прав і свобод українських моряків. Зайва публічність, і, тим більше скандальність в подібних ситуаціях, шкодять та унеможливлюють конструктивний діалог між інституціями омбудсманів України і Росії, створюють додаткові перешкоди для ефективних дій у захисті прав і свобод громадян обох країн.
Заявляємо, що віце-президент ЕІО Н. Карпачова від початку своєї місії і до теперішнього часу діяла і продовжує діяти виключно від імені Правління та Генерального секретаря ЕІО. Для здійснення цієї місії їй видано спеціальний мандат. ЕІО підтримує позицію Союзу юристів України, викладену в Заяві від 18 лютого 2019 року щодо дій Ніни Карпачової по захисту прав українських моряків.
Європейський Інститут Омбудсмана є міжнародною неурядовою політично нейтральною організацією з консультативним статусом при Раді Європи, яка об’єднує представників правозахисної спільноти більш ніж 67 країн. Його основними завданнями є: сприяння обміну досвідом у просуванні і захисті прав людини, розширення сфери дії цих прав, співпраця з міжнародними і національними інститутами з метою просування та забезпечення прав і свобод людини.
Ми закликаємо відмовитися від риторики конфронтації і політизації сфери захисту прав і свобод людини, виходити з пріоритету забезпечення і захисту конкретної людини, чиї права і свободи порушено, перейти до діалогу та об’єднання зусиль для використання кращих правозахисних практик: в даному випадку – в захисті та гарантуванні прав українських моряків на життя і здоров’я, а також в якнайшвидшому їх звільненні та поверненні додому.
В майбутньому ми також будемо продовжувати безпосередньо захищати права людини, зберігаючи при цьому свій незалежний статус.
Д-р Джозеф Зігеле,
Генеральний секретар ЕІО
м. Київ, 28 лютого 2019 року