Заступник Голови Союзи Юристів України Катерина Коваль взяла участь в роботі міжнародного семінару на тему:”Вища рада юстиції України: результати, досвід, виклики та рішення для України”, який відбувся 8-9 жовтня 2015 року у м.Києві.
Захід проводився за ініціативою Вищої ради юстиції (ВРЮ) та за сприяння міжнародних організацій, що працюють в Україні на підтримку реформ у сфері юстиції: Проекту Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) “Справедливе правосуддя”, Проекту Європейского Союзу “Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні”, Проекту Ради Європи «Підтримка реформи системи суддівської відповідальності в Україні» та Спільного Проекту Ради Європи та Європейського Союзу «Консолідація розробки реформи у сфері юстиції в Україні».
У семінарі взяли участь члени ВРЮ і фахівці її секретаріату, представники суддівського корпусу та громадських організацій юридичного спрямування, а також іноземні експерти: судді, представники юстиції Литви, Грузії, Румунії, Молдови, Боснії і Герцеговини, Португалії, Франції та Італії.
Учасники семінару обговорили питання статусу та кола повноважень ВРЮ у контексті судової та конституційної реформ, що відбуваються в Україні; ознайомились з європейськими та міжнародними стандартами стосовно процедури призначення суддів та їх дисциплінарної відповідальності, іноземним досвідом і практикою діяльності органів з подібними статусом та повноваженнями; обговорили варіанти оптимізації робочих процесів ВРЮ, зокрема впровадження стратегічного планування, автоматизації процесів, професійного розвитку персоналу, а також законодавчих змін для інституційного удосконалення ВРЮ.
Катерина Коваль у своєму виступі привернула увагу, зокрема, до невідповідності норм, які містяться у регламенті ВРЮ щодо проведення засідань секцій ради. Так, пунктом 34 регламенту ВРЮ закріплено, що якщо через відсутність необхідного кворуму (не менше двох третин складу секції) неможливо провести засідання секції, то за письмовим розпорядженням Голови Ради до участі у засіданні цієї секції, тимчасово, з правом голосу, залучається член Ради, який входить до складу іншої секції.
Проте, вже пунктом 63 цього ж регламенту визначено, що до роботи секції, у тому числі шляхом доручення підготувати окреме питання, можуть тимчасово залучатися члени іншої секції, але за рішенням Ради.
Таким чином, зазначила Катерина Коваль, така суперечність норм регламенту ВРЮ може бути підставою для оскарження рішення ВРЮ, підготовленого на засіданні секції, у т.ч. і у Європейському суді з прав людини.
За підсумками роботи семінару прийняті рекомендації, провадження яких сприятиме удосконаленню діяльності ВРЮ.