Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у засіданні Національної комісії з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ), яке відбулося 20 вересня у режимі відео-конференції. На засіданні, серед іншого, розглянуто проект Закону України “Про внесення змін до Закону України «Про захист людини від іонізуючого випромінювання “. Законопроект підготовлений Державною інспекцією ядерного регулювання України , з метою проведення його у відповідність до міжнародних норм безпеки.
У своєму виступі з цього питання В. Яценко вніс конкретні пропозиції, зокрема, щодо:
-недоцільності виключення з чинної редакції закону положення про забезпечення захисту “шляхом виконання запобіжних та рятувальних заходів і відшкодування шкоди”, оскільки така “новація” може стати підставою для зниження рівня захисту людей;
-невиправданості скасування такого законодавчого визначення, як “критична група людей” і заміни його визначенням “особа з населення”. Очевидно, що в умовах аварійної ситуації рятувальні заходи мають застосовуватися передусім саме стосовно груп людей. Це не виключає і заходів індивідуального захисту.
Він запропонував також допрацювати статті законопроекту, які стосуються:
-допустимих доз опромінення здобувачів освіти, а також вагітних жінок;
-захисту людини від радіонуклідів, що містяться в продуктах харчування, продовольчій сировині та питній воді;
-забезпечення виплат компенсації за заподіяну шкоду. Законопроектом передбачено, що такі виплати здійснюватимуться за рахунок винних, і що можливі спори вирішуватимуться у судовому порядку. Рішення про виплату компенсації мають прийматися Урядом, за рахунок резервного фонду, і потім урядові органи, а не потерпіла людина, мають у судах вирішувати проблеми стягнення боргу винних,- наголосив В.Яценко.
Комісією підтримано зазначений законопроект, з урахуванням висловлених членами Комісії пропозицій.