Заступник Голови Союзу юристів України, перший Омбудсман України, член правління Європейського інституту Омбудсмана Ніна Карпачова взяла участь в роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні», яка відбулася в Києві 1 жовтня 2015 року.
Конференція проводилася Вищим адміністративним судом України за підтримки Координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні, Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва. У її роботі взяли участь представники судової, виконавчої та законодавчої гілок влади нашої держави, фахівці та експерти інших країн Європи та США, науковці.
Ніна Карпачова передала вітальну адресу організаторам, учасникам і гостям Конференції від імені Союзу юристів України, Всесвітньої організації юристів та Світового Конгресу українських юристів. У своєму виступі вона зазначила, зокрема, що право на судовий захист є одним з фундаментальних прав людини. Запровадження в Україні адміністративної юстиції було дуже важливим кроком у розбудові правової держави на засадах принципів верховенства права та поваги до прав і свобод людини, адже саме адміністративна юстиція покликана захищати права людини у її відносинах з органами влади.
Союз юристів України послідовно відстоював необхідність утворення в Україні системи адміністративного судочинства і 10-річний досвід роботи адміністративних судів в Україні підтверджує правильність такої позиції.
Надзвичайно важливим кроком було прийняття сучасного Кодексу адміністративного судочинства України, де вперше на законодавчому рівні впроваджено принцип верховенства права у діяльності судів.
Водночас, адміністративному судочинству довелося витримати й серйозні випробування. Самі судді зазнавали втручань у їхню діяльність. У 2008 році, наприклад, доводилося захищати суддів Окружного адміністративного суду м. Києва, який намагалися ліквідувати указом тодішнього Президента України через те, що цей суд визнав незаконним його указ про дострокове припинення повноважень парламенту VI скликання.
Зараз, в умовах реформування судової системи, надзвичайно важливо зберегти і розвинути незалежну систему адмінсудів, виключити будь-які можливості прийняття замовних політично-вмотивованих, завідомо неправосудних рішень.
Потребує також якнайшвидшого розв’язання довготривала проблема невиконання вже прийнятих судових рішень. Десяткам тисяч українців, наприклад, доводиться роками чекати виконання рішень судів стосовно соціальних виплат. Загальна сума таких боргів, за різними оцінками, становить від 6 до 10 млрд. грн..
Про те, що діяльність або бездіяльність органів влади залишається головним чинником порушень прав людини в нашій країні, свідчать, зокрема, масові звернення наших співвітчизників до Європейського суду з прав людини. Відтак, досвід, наукові доробки і ідеї, які представлятимуться на Конференції, є надзвичайно корисними і сприятимуть надійнішому судовому захисту громадян, гарантованого Конституцією України, і зрештою, сприятимуть забезпеченню стабільності в українському суспільстві, – зазначила Н. Карпачова.
Вона побажала учасникам конференції плідної роботи, нових вагомих здобутків в ім’я правової Української Держави!