13 грудня 2017 року, з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, у приміщенні комітетів Верховної Ради України відбувся круглий стіл, на якому обговорено концептуальні засади підготовки проекту законодавчого акту щодо нової стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.
Учасники засідання, серед яких народні депутати України — члени громадського об’єднання “Чорнобильська асоціація народних депутатів України”, провідні фахівці у галузі атомної енергетики та ядерної безпеки, науковці, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС — вшанували хвилиною мовчання пам’ять героїв-ліквідаторів, які ціною власного життя і здоров’я врятували Україну, Європу і світ від наймасштабнішої в історії людства техногенної катастрофи.
У 1991 році було прийнято низку національних законодавчих актів, якими встановлені категорії ликвідаторів і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені статус забруднених територій та напрямки з мінімізації негативних наслідків цієї катастрофи. На той час постраждалими різних категорій були визнані 3,6 млн. наших громадян. На сьогодні ж чисельність “чорнобильців” становить в Україні менше 1,9 млн. При цьому абсолютна більшість з них сьогодні позбавлена реального соціального захисту внаслідок агресивних, необгрунтованих, антиконституційних законодавчих ініціатив і рішень органів влади, особливо протягом останніх років.
Попередній варіант так званої нової стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи ініціатори цього документу пропонували затвердити Указом Президента України. Проте такий проект зазнав нищівної критики з боку громадськості, оскільки він за змістом був суто адміністративним і не давав відповіді на жодне з питань, які є життєво важливими для наших громадян.
Такий незадовільний стан речей констатували більшість учасників дискусії.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко поінформував присутніх про невтішний стан врахування законодавчих пропозицій, які були пвідготовлені громадськістю і внесені народними депутатами України до проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік”, — з близько двох десятків пропозицій стосовно державних програм соціального захисту й медичного забезпечення чорнобильців не враховано жодної. Тому громадські організації наполягають на корегуванні відповідних статей Держбюджету, з урахуванням зазначених пропозицій.
У центрі нової стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи має бути людина, – зазначив В. Яценко. Він наголосив, що цей документ має відповідати Основному Закону нашої країни — Конституції, яка визнає людину. Її життя і здоров’я … найвищою цінністю в Україні. За Конституцією прийняття державних актів, які стосуються нинішнього і майбутніх поколінь, є прерогативою Верховної Ради України. Стратегія подолання наслідків Чорнобильської катастрофи має прийматися гласно, після ретельного громадського обговорення. Безперечно також, що проект такого закону має базуватися на належній науковій основі, підготовленій Національною академією наук України. Саме у такий спосіб — за участю провідних вітчизняних науковців, з урахуваннями результатів всенародного обговорення і позиції громадськості — приймався блок “чорнобильськіх” законів у 1991 році., — наголосив В. Яценко.
Висловлені учасниками круглого столу пропозиції будуть узагальнені і направлені органам влади.