24 квітня 2018 року Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України Володимир Яценко взяв участь у Пам’ятному Круглому столі у приміщенні комітетів Верховної Ради України, на якому обговорювалися проблеми забезпечення чорнобильських соціальних програм та шляхи їх вирішення.
Участь у Круглому столі взяли народні депутати України першого-восьмого скликань Верховної Ради України – члени Чорнобильської асоціації народних депутатів України (ЧАНДУ), фахівці з ядерної енергетики, провідні спеціалісти з питань соціального та медичного забезпечення чорнобильців, активісти громадських чорнобильських організацій.
В.Яценко представив доповідь на тему: «Правові проблеми соціального захисту учасників ліквідації аварії на ЧАЄС та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Він зазначив, зокрема, що напередодні 32-х роковин Чорнобильської трагедії люди обурені діями (або бездіяльністю) влади у питаннях соціального захисту. Йдеться, зокрема, про прийняття у грудні 2014 року сумнозвісного закону № 76, яким фактично зруйнована система соціального захисту чорнобильців ІІ, ІІІ та ІV категорій. Із законів про Державний бюджет останніх років вилучаються спеціальні медична програма, а також програма забезпечення житлом.
За позовами Чорнобильців прийняті десятки тисяч рішень національних судів, а також рішення Європейського Суду з прав людини. Згідно з Конституцією України рішення судів є обов’язковими до виконання. Проте, державні органи роблять вигляд, що такої проблеми не існує. Але від такої «страусиної позиції» ця гостра правова, соціально важлива проблема не зникає і, зрештою, її треба вирішувати.
Статтею 16 Конституції встановлено, що «подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави». Системні заходи стосовно захисту наших громадян визначені базовим Законом України – «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Стаття 22 Конституції категорично забороняє при прийнятті нових законів чи внесенні змін до чинного законодавства звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод громадян, у тому числі й право на соціальний захист. Стаття 19 зобов’язує органи влади діяти лише (!) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадськість пропонує діяти так, як вимагає Основний Закон України. Розроблені та внесені в установленому порядку законодавчі ініціативи щодо поновлення порушених прав чорнобильців. Протягом тривалого часу блокувався розгляд таких законопроектів на сесії Верховної Ради України, бо Кабмін надає щодо них свої негативні висновки.
Зрештою, 19 грудня 2018 року парламент більшістю голосів направив законопроекти № 4442 і № 4442-1 до профільного комітету на доопрацювання.
На рівні керівництва Мінсоцполітики політики України проведено низку зустрічей, на яких робляться спроби знайти компромісний варіант поліпшення пенсійного забезпечення чорнобильців. Будь-яких конкретних домовленостей, на жаль, поки що не досягнуто, бо керівництво і фахівці Міністерства не готові до конструктивної розмови та розгляду конкретних пропозицій. Це викликає у людей невдоволення і провокує до протестних акцій.
Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЄС і потерпілі громадяни чекають також рішення Конституційного Суду України, за конституційним поданням групи народних депутатів України, щодо неконституційності згаданого закону № 76.
Громадянське суспільство справедливо вимагає від влади виконання її конституційних обов’язків – наголосив В.Яценко.
За результатами обговорення учасники Круглого столу прийняли Резолюцію, у якій рекомендують:
- Кабінету Міністрів України за участю Національної академії наук України, із залученням представників громадських організацій чорнобильців підготувати Комплексну державну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на найближче десятиліття, основною складової якої має стати державна програма соціального захисту учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України обов’язково залучати науковців і представників громадських організацій чорнобильців до розроблення, прийняття та реалізації законодавчих і нормативних актів з питань подолання наслідків Чорнобильських катастрофи та захисту прав чорнобильців;
- під час несення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» врахувати пропозиції щодо відновлення бюджетних програм «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також передбачити кошти на поновлення належного пенсійного забезпечення чорнобильців;
- Кабінету Міністрів України, Міністерству охорони здоров’я України, Національній академії медичних наук України у процесі реформування системи охорони здоров’я забезпечити гарантований Конституцією України та Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» рівень лікування чорнобильців, не допускати скорочення чи перепрофілювання спеціалізованих медичних закладів;
- Кабінету Міністрів України, Міністерству юстиції України, Міністерству соціальної політики України спільно з громадськими організаціями чорнобильців розробити дієві заходи для виконання рішень національних судів, Європейського суду з прав людини, прийнятих за позовами українських чорнобильців.
Інтерв’ю В.Яценко газеті “Юридичний вісник”
«Страусина» позиція влади. Про правові проблеми захисту українських чорнобильців