Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у засіданні круглого столу з обговорення проекту Указу Президента України “Про затвердження Стратегії подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення”. Мета цього заходу, що відбувався 9 березня 2017 р. в м. Коростені Житомирської області – науково-практичний аналіз проекту Стратегії.
У засіданні круглого столу взяли участь народні депутати України, представники міністерств та відомств України, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, науковці, громадські організації та ЗМІ.
Презентував проект Стратегії О. Насвіт — старший науковий співробітник відділу енергетичної та техногенної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень.
Виступаючи в якості експерта, В.Яценко нагадав, зокрема, вимоги ст. 19 Конституції України, за якими органи влади мають діяти виключно відповідно до повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Так, згідно зі ст. 16 Конституції “ забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду українського народу є обов’язком держави”. Тобто, Основним Законом України чітко продиктовано, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи і захист людини — поєднані завдання. Спроба авторів проекту Стратегії роз’єднати заходи щодо реабілітації забруднених територій та захисту людини протирічать і букві і духу ст.16 Конституції України.
Виключним правом Верховної Ради України, з огляду на вимоги ст. 85 Конституції України є й затвердження указів про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації. Статтею 92 встановлено також, що “виключно Законами визначаються: права і свободи людини, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, охорони здоров’я, екологічної безпеки; організація і діяльність органів виконавчої влади; територіальний устрій України; правовий режим зон надзвичайної екологічної ситуації, порядок утворення вільних та інших спеціальних зон, що мають економічний чи міграційний режим, відмінний від загального”.
У проекті Стратегії йдеться про будівництво сховища для зберігання відпрацьованого палива з усіх АЕС України. Очевидно, що таке рішення має прийматися лише на підставі ретельного наукового аналізу і за результатами обговорення за участю громадськості, – зазначив В.Яценко.
Інші експерти і виступаючі підтримали необхідність доповнення проекту Стратегії соціальною складовою, а також прийняття такого документа на пленарному засіданні Верховної Ради України.
Модератор заходу — співголова Чорнобильської асоціації народних депутатів України Володимир Арешонков зазначив, серед іншого, важливість надання Союзом юристів України юридично-правової допомоги подолання наслідків Чорнобильської катастрофи.