Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь у засіданні Президії Центральної Ради Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», яке відбулося 13 січня 2021 р.
На засіданні розглянуті питання про стан виконання заходів до 35-х роковин Чорнобильської трагедії, про основні завдання організації на 2021 рік, інші актуальні питання захисту чорнобильців, у підготовки яких В.Яценко безпосередньо брав участь. Члени Президії схвально оцінили видання Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи», у якому надані доручення органам виконавчої влади стосовно підготовки заходів у співпраці з громадськістю. Розпорядженням Уряду утворений відповідний Організаційний комітет.
Водночас, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи обурює те, що владою не зроблено жодного практичного кроку з поновлення їхніх прав − на соціальний захист та належну медичну допомогу. Роками триває відверте нехтування вимогами Основного Закону України стосовно обов’язковості виконання судових рішень, прийнятих за позовами чорнобильців, а також порушення норм Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод − щодо права на справедливий суд. У зв’язку з цим прийнято рішення направити відповідне звернення до Глави Держави, як гаранта Конституції України, а також винести ці питання на розгляд Оргкомітету.
На Президії ретельно обговорено Урядовий проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». Цим законопроектом пропонується запровадити єдиний механізм пенсійного забезпечення для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та учасників ядерних випробувань, які мають категорію 1 А. Загалом це спрямоване на виконання вимог чорнобильців, але при цьому деякі норми законопроекту містять потенційні загрози стосовно дискримінації у пенсійному забезпеченні (залежно від терміну виходу людини на пенсію), а також довільного практичного застосування цих норм, що може спричинити й погіршення пенсійного забезпечення. Тому вирішено направити Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та захисту прав ветеранів, який визначено головним у підготовці цього законопроекту, конкретні пропозиції, врахування яких зробить неможливим порушення прав зазначеної категорії громадян.