«Якби не тиск журналістів, справи вбивства Александрова й Гонгадзе ніколи не були б розкритими», – екс-генпрокурор
Нині під особистим контролем прокуратури міста Києва перебувають три кримінальних провадження, пов’язаних зі злочинами проти журналістів та до яких причетні працівники правоохоронних органів. Про це під час дискусії щодо фізичної безпеки журналістів, яку провела 1 березня Національна спілка журналістів України, розповів представник столичної прокуратури Сергій Лисаченко.
– На сьогодні в нас скеровано два обвинувальні акти до суду. По одному з них, що проходить за статтею 345-1, попереднє слухання призначене на 7 березня, щодо другого – на травень, – розповів Сергій Лисаченко, заступник начальника управління нагляду у кримінальних провадженнях столичної прокуратури. – Нині прокуратура міста Києва здійснює процесуальне керівництво у трьох кримінальних провадженнях, які розслідуються слідчими СБУ. Одне з цих кримінальних проваджень стосується народного депутата Пономарьова. Також розслідуються ще два кримінальних провадження, де була протидія журналістській професійній діяльності і що стосуються працівників правоохоронних органів. Зокрема, мова йде про журналіста «Радіо Свобода» та справу щодо працівників Печерського управління поліції за фактами подій під Верховною Радою.
Екс-генпрокурор України, голова Союзу юристів України Святослав Піскун наголошує, що доводити подібні справи до судових вироків цілком під силу журналістам.
– Так, як уміють тиснути журналісти, якщо вони того хочуть, не вміє ніхто. Я працював у ті часи, коли вдарити журналіста було надзвичайною подією. Адже після такого поставала вся журналістська братія і починала чинити просто неймовірний тиск на правоохоронців. Ніколи б не були розкритими резонансні справи щодо вбивства Александрова та Гонгадзе, якби журналісти не тиснули на правоохоронну систему, – упевнений Святослав Піскун.
Але той самий тиск журналісти мають застосовувати і щодо більш дрібного порушення прав, наголошує екс-генпрокурор.
– Розголос у суспільстві, акцент на порушенні – це ваше право і можливість. Ніхто з правоохоронців не зацікавлений у тому, щоб його відправили на пенсію чи вигнали тільки за те, що він посварився з владою. А журналісти – це ж четверта гілка влади. Тому будьте активними, і коли проти вас коїться навіть незначний злочин – знаходьте можливість попрацювати зі слідчими, прокурорами, провести прес-конференцію. Це на користь і суспільству, і журналістиці, і захисту демократії, – сказав пан Святослав. – Але й рівень відповідальності за злочини потрібно також підвищувати. Щоб порушники відбувалися не штрафами чи умовними покараннями, а діставали реальні терміни ув’язнення.
Нагадаємо, що сьогодні в НСЖУ пройшла дискусія з фізичної безпеки журналістів у Києві, участь в якій також взяли представники МВС та Національної поліції, медіаюристи і журналісти – жертви фізичних атак.