27 лютого 2017 року відбулася зустріч Першого заступника Голови Союзу юристів України Ніни Карпачової з Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич. Міністра докладно поінформовано про зауваження до проекту Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань”, які підготовлені Національною академією правових наук України спільно з Союзом юристів України.
На думку юридичної спільноти і науковців, у чинному Порядку, а також у проекті змін до нього, закладено неконституційний та дискримінаційний принцип щодо вимог, які висуваються для присвоєння вчених звань. Про це свідчать чисельні звернення науковців та освітян до Союзу юристів України та судові рішення з цього приводу, які вже набрали законної сили.
Зокрема , відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Натомість, проект Порядку дискримінує працівників наукових установ Національної академії наук України та національних галузевих академій наук порівняно з працівниками закладів освіти. Тому запропоновано встановити вимоги для працівників наукових установ на тому ж рівні, як і для працівників вищих навчальних закладів.
Відповідно до ст. 54 Закону України “Про вищу освіту” вчене звання присвоюється особам, які професійно здійснюють науково-педагогічну діяльність. Завданням проекту Порядку є, зокрема, встановлення критеріїв цієї професійності, які повинні вказувати на високий науковий та педагогічний рівень працівника, але водночас мають бути реальними та здійсненими в сучасних умовах.
Вимога, що міститься у чинному Порядку, а також у проекті змін до нього, стосовно публікацій наукових праць у виданнях, включених до приватних міжнародних науково-метричних баз Scopus та Web of Science, для більшості науковців є нездійсненною. Так, жодне вітчизняне періодичне юридичне видання не включене до зазначених науково-метричних баз. Публікація ж у виданнях, що входять до зазначених баз, є майже нездійсненою, з огляду на значні витрати авторів (до 1500 доларів США за публікацію), які працюють в Україні в умовах скорочення фінансування наукової та освітньої діяльності. До того ж, така вимога може містити і корупційну складову. Крім того, термін розміщення однієї публікації може сягати від 1,5 до двох років! Скільки ж знадобиться українським науковцям років, щоб розмістити зазначені чинним Порядком та у його новому проекті не менш, як десять праць, опублікованих англійською мовою? При цьому втрачається вага наукових публікацій у національних періодичних виданнях.
Тому запропоновано повернутися до формулювання, закріпленого у чинному Порядку, який передбачає вимогу опублікувати наукові праці у виданнях, що включені до міжнародних науково-метричних баз, без зазначення переліку їх назв.
Союз юристів України підтримує також скасування у проекті Порядку необхідності підтвердження сертифікатом знання іноземної мови на рівні не нижче В2. Знання іноземної мови має підтверджуватися публікаціями іноземними мовами, участю у міжнародних конференціях, майстер-класами та лекціями за кордоном, стажуванням тощо.
Аналогічні за змістом пропозиції направлені й Міністру юстиції України Павлу Петренку.
Ніна Карпачова підтримала ініціативу МОН України щодо проведення публічного обговорення цього резонансного питання.
За підсумками зустрічі Міністр запропонувала створити робочу групу із залученням до неї широкого кола фахівців-науковців, з метою підготовки нової редакції Постанови КМУ. До співпраці запрошені, зокрема, представники Союзу юристів України та Академії правових наук України.
З повним текстом пропозицій до проекту “Про внесення змін до Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань”, можна ознайомитися тут.