Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь в робочій нараді, яка відбулася 04.12.2017 р. в Міністерстві соціальної політики України. за ініціативи Чорнобильскої асоціації народних депутатів України.
Відкриваючи нараду, голова асоціації народних депутатів України В.Арешонков наголосив, що низка проблем соціального захисту чорнобильців потребує законодавчого врегулювання. Йдеться, передусім, про поліпшення пенсійного забезпечення та надання кваліфікованої безоплатної медичної допомоги цій категорії українських громадян. На жаль, проект Держбюджету на 2018 рік, підготовлений Урядом до ІІ читання, не вирішує цих проблем. Без позитивної оцінки Уряду практично немає шансів й на позитивне голосування в парламенті законопроектів №4442 або №6292, спрямованих на поновлення прав інвалідів-ліквідаторів. Зрозуміло, що позиція Кабміну з цих питань формується передусім керівництвом Мінсоцполітики.
В.Яценко у своєму повідомленні нагадав, що 14 грудня відзначатиметься День вшанування подвигу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. На жаль, влада не виконала жодного зі своїх обіцянок, а також державних актів, прийнятих до 30-х роковин Чорнобильскої трагедії, з метою поліпшення захисту чорнобильців. Наслідком бездіяльності влади щодо вжиття заходів загального характеру стало й прийняття Європейським судом рішення за позовами більше 12 тис. українських чорнобильців, яким Комітету Міністрів Ради Європи доручено вжити заходів щодо нашої країни. В листі Союзу юристів України і Союзу Чорнобиль України. адресованому Прем’єр-міністру, запропоновано налагодити діалог з громадскістю, з метою розв’язання цієї проблеми у сприятний для людей і для держави спосіб. Першим кроком на цьому шляху могло би бути прийняття постанови Кабміну, підготовленої громадськими організаціями спільно з фахівцями Міністерства щодо поліпшення пенсійного забезпечення інвалідів і ліквідаторів. Нічого не заважає розпочати розгляд й згаданих законопроектів, прийняти їх за основу і потім спільно доопрацювати.
В.Яценко застеріг керівництво Міністерства від намагань позбавити “заднім числом” певних прав громадян, які мають статус потерпілих IV категоріїї. Він також нагадав, що Мінсоцполітики, за своїм положенням, відповідає за здійснення державної політики у галузі захисту чорнобильців, тому має спільно з Міністерством охорони здоров’я відпрацювати механізм, який гарантуватиме надання якісної безоплатної допомоги цим людям.
Керівники громадських організацій, які взяли участь у нараді, також наполягали на розгляді у Верховній Раді України згаданих законопроектів та на невідкладному прийнятті Кабінетом міністрів України проекту постанови щодо поліпшення пенсійного забезпечення інвалідів-чорнобильців і ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Заступник Міністра соцполітики України М.Шамбір повідомив, що фахівцями Міністерства опрацьовується згаданий проект постанови Кабміну і у січні наступного року вони будуть готові розглядати цей проект з громадскістю. Стосовно зазначених вище законопроектів Міністерством було надано негативний висновок. Він також повідомив, що протягом наступних двох тижнів планує відвідати Європейський суд з прав людини, щоби з’ясувати деталі прийнятого судом рішення за позовами українських чорнобильців. Заступник Міністра пообіцяв також ініціювати проведення найближчим часом зустрічі з керівництвом Мінохорони здоров’я та Академії медичних наук України, на якій визначити механізм забезпечення прав чорнобильців на безоплатну якісну медичну допомогу.
Про результати робочої наради В.Яценко поінформував учасників акції протесту чорнобильців, яка відбулася біля Верховної Ради України вранці 5 грудня.