На базі Національної академії прокуратури України 22 вересня 2016 року пройшла міжнародна науково-практична конференція “Захист права власності Українського народу: вітчизняні реалії та зарубіжний досвід для України“.
У роботі конференції взяли участь представники наукової спільноти України та зарубіжних країн, міжнародні партнери Ради Європи та Європейського Союзу, представники громадських організацій, законодавчої, виконавчої, судової влади та правоохоронних органів України, а також працівники інших відомств.
На конференції обговорювалися актуальні питання, зокрема, щодо: незаконного відчуження земель природно-заповідного, водного, лісового фондів, рекреаційного, історико-культурного призначення та на яких розміщені пам’ятки археології, що призводить до знищення унікальних, цінних об’єктів природи і нашої історії; неконтрольованої вирубки лісів; знищення пам’яток історії та культури; забудови прибережних захисних смуг водних об’єктів.
У першому засіданні доповідачами висвітлено проблемні питання конституційно-правових засад здійснення права власника від імені Українського народу.
На конференції з доповіддю на тему „Право власності на землю: лабіринти доктрини і практики” виступив суддя Європейського суду з прав людини у відставці Володимир Буткевич.
Вказані питання також висвітлювали у своїх доповідях професор Вищої гуманітарно-природничої школи, м. Сандомир (Республіка Польща) Гвоздик П.О., директор Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України Шемшученко Ю.С, науковий консультант Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Козловська Л.В..
Під час другого засідання завідувачем відділу правового забезпечення ринкової економіки Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук України Беляневич О.А.приділено увагу питанням застосування норм про позовну давність у справах, порушених за позовами прокурорів.
Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Ліщина І.Ю. висвітлив актуальну практику Європейського суду з прав людини.
Міжнародним експертом Мельничук О.В. та виконавчим директором Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць Сердюк О.М. розкрито проблематику збереження та охорони історико-культурної спадщини України, а також роль Генеральної прокуратури України та Служби безпеки України у вирішенні цього питання.
Третє засідання було присвячено питанням функціонування об’єктів природно-заповідного фонду у сучасних умовах, визначенню напрямів співпраці громадськості та органів прокуратури у питанні охорони об’єктів, що не підлягають приватизації. Доповідачами виступили юрисконсульт 1-ої категорії Міжнародної благодійної організації „Екологія-Право-Людина” Шутяк С.В. та заступник голови Всеукраїнської громадської організації „Національний екологічний центр України” Василюк О.В.
Крім того, проблемні питання відповідальності за злочини проти довкілля озвучив голова Верховного Суду України у відставці Маляренко В.Т. (доклад розміщений за посиланням у розділі “Професійна думка”)
Завершив конференцію виступ начальника Департаменту підтримання державного обвинувачення та представництва інтересів громадянина або держави в судах Генеральної прокуратури України Тимченко С.М. щодо проблемних питань представницької діяльності прокурора щодо захисту об’єктів права власності Українського народу.
Активну участь в обговоренні та дискусіях взяли представники Генеральної прокуратури України та регіональних прокуратур, Національного екологічного центру України, Київської міської організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) України, вищих навчальних закладів, національних парків та заповідників, громадських організацій та громадські активісти.
За результатами конференції буде надруковано збірник матеріалів конференції, з електронною версією якого всі бажаючі зможуть ознайомитись на офіційному сайті Академії.