Пане Валерію, яку роль, на Вашу думку. В процесі становлення громадянського суспільства та побудови правової держави в Україні відіграє сьогодні Союз юристів?
Одним з найважливіших завдань в Україні на сьогодні є будівництво правової, соціальної, демократичної держави, головними принципами якої повинні бути верховенство правового закону та приорітет прав і свобод людини. Становлення правової держави є необхідною умовою формування та функціонування громадянського суспільства. Громадянське суспільство і правова держава – це динамічні та взаємопов’язані сторони, які передбачають і взаємодоповнюють одна одну. Формування громадянського суспільства і правової держави відбувається паралельно. Громадянське суспільство в сучасній Україні стало природною потребою громадськості щодо суттєвих змін у відносинах між особою, державою та суспільством. Сучасне політичне життя України має метою формування і забезпечення демократичного характеру держави, що можливо лише за умови розвитку громадянського суспільства.
Показником становлення громадського суспільства є розвинена система його інститутів – політичних партій, дієвих громадських організацій, органів самоорганізації населення, через які здійснюється реалізація громадських прав населення та створюються умови для підвищення рівня громадської ініціативності та свідомості. Громадські організації та рухи все частіше виступають партнерами влади, а то і підштовхують (в доброму розумінні) її до розв’язання багатьох важливих проблем. Не є виключенням і Союз юристів.
На початку побудови (самої ) правової держави , а саме в 1991 році юристи органів юстиції, суду, прокуратури, внутрішніх справ, безпеки, Інституту держави і права НАН України ім. В.М. Корецького та Національної української юридичної академії ім.Я.Мудрого виступили з ініціативою заснування Всеукраїнської добровільної громадської організації – Спілки юристів України (на VI з’їзді перейменована в «Союз юристів України»).Головною метою Союзу було і залишається сприяння юристам України в задоволенні і захисті своїх професійних та соціальних інтересів, розвитку їх громадської активності, участі в розробці і реалізації державної правової політики. Юристи об’єдналися для підвищення іміджу юридичної професії, щоб спільними зусиллями сприяти побудові демократичної правової держави.
Союз юристів України – найвпливовіша громадська організація не тільки в Україні. Вона посідає перше місце серед подібних організацій країн СНД і ведуче місце серед громадських юридичних об’єднань світового юридичного співтовариства. Союз юристів України є членом Міжнародного Союзу юристів. Вперше в Україні на добровільній основі та заради спільної мети в одну організацію об’єдналися судді й прокурори, працівники правоохоронних органів і органів юстиції, науковці і викладачі права, службовці органів державної влади і управління, нотаріуси, адвокати, юристи громадських організацій та інші.
В Україні громадські організації це в основному структури, які представляють корпоративні інтереси певних осіб.. Але щоб змінити ситуацію, треба аби юристи ставали більш активними і виховували у собі чітку громадянську позицію. І юридична спільнота – не є виключенням. Адже саме юристи можуть посприяти зміні ситуації в державі, якщо запровадять вільний громадський рух у своєму оточенні. Союз відіграє важливу роль в процесі становлення громадянського суспільства та побудови правової держави.
Україна розвивається…. Так, складний демократичний розвиток, шлях непростий. Ми перебуваємо на перехідному періоді, маємо перехідне суспільство, але мені здається, що попри все Україна рухається вперед. І це головне, що треба розуміти на цьому етапі. Дуже багато складнощів. Головне– не боятись вирішувати проблеми, проводити реформи , головне – об’єднати зусилля, щоб розуміти, які є проблеми. І вирішувати їх. У нас постсоціалістичне, посттоталітарне суспільство, воно є перехідне. Для того, щоб демократичне , громадянське суспільство запрацювало, потрібен час.
Чого, на Вашу думку, не вистачає сьогодні Союзу юристів України для реалізації всіх задекларованих завдань і навпаки, чим Союз суттєво вирізняється серед інших громадських організацій, які об’єднують українських правників?
Союз відрізняється від інших громадських організацій підходом до формування свого складу, чітко визначеними головною метою, формами й методами її досягнення, організаційною структурою, організацією управління справами Союзу, головне – своїм ставленням до держави і суспільства. Всупереч існуючій тенденції до корпоратизації, Союз проголосив себе відкритим для всіх юристів України незалежно від їх політичних поглядів, фахової спеціалізації, відомчої належності, а також для колишніх юридичних працівників і тих, хто здобуває юридичну професію. Це не виклик моді – це реальність, нерозривний професійний зв’язок працівників різних напрямів правової діяльності, практиків, науковців та викладачів права, а також національна традиція колективізму. Великого авторитету серед широких кіл юридичної громадськості, наукових і навчальних закладів набули започатковані Союзом щорічні Всеукраїнські конкурси на краще юридичне видання і на краще професійне досягнення «Юрист року».
Членами нашого Союзу є не лише депутати всіх рівнів, а й відомі працівники юстиції, Адміністрації Президента України, Кабінету міністрів України, багато представників суддівського корпусу, правоохоронних органів, науковців. Ми постійно зустрічаємося, виробляємо спільні плани поліпшення законотворчості, проводимо конференції, симпозіуми не лише в Україні, а й за її межами на рівні світових інституцій, залучаючи до вирішення цієї проблеми міжнародну правову думку. Авторитет нашого Союзу залишається достатньо високим, тому ми сподіваємося на позитивні результати такої роботи.
Бути юристом означає вкладати в свою роботу не лише високий професіоналізм, але й совість і моральність. Дійсно, саме представники цієї професії стоять на варті закону й інтересів громадян. Саме юристи стверджують в Україні принципи верховенства права, справедливого судочинства, норми моралі. Станом на сьогодні Союз є найчисельнішим громадським об’єднанням правників в Україні, а також активним учасником та співорганізатором різноманітних заходів, покликаних нагадати суспільству про важливість дотримання букви закону, сприяти розвитку громадянського суспільства та популяризації професії юриста. Співпрацюючи з багатьма організаціями правового простору, в тому числі з інших країн, Союз невтомно зміцнює престиж України в світі та робить вагомий внесок у створення позитивного іміджу України.
В цьому році за ініціативою Союзу юристів, керівники відомих громадських юридичних об’єднань України виходячи з політичних, економічних і правових реалій в державі, усвідомлюючи роль і значення права і юридичної професії в суспільстві, маючи на меті утвердження принципів демократії та верховенства права, інститутів громадянського суспільства, прийняли рішення про створення незалежного професійного юридичного органу – Всеукраїнської юридичної ради, яка діє відповідно до затверджених Положення та Регламенту. Ми сподіваємось, що дана інституція стане гарантією і сприятиме реальному втіленню принципів законності щодо захисту прав людини в Україні.
Крім того , відрізняє нас від інших громадських організацій ще й те, що в добровільній громадській організації не закликають сплачувати членські внески та не виключають зі складу за несплату. Юристи мають за честь стати членом організації, яка у 2011 році відзначить свій 20-річний ювілей. Відповідаючи на це питання, хочу сказати словами відомого російського юриста І.А. Ільїна, який писав, що «суть держави полягає в тому, що всі її громадяни мають і визнають — окрім своїх різних і приватних інтересів і цілей — ще єдиний інтерес і єдину мету, а саме: спільний інтерес і спільну мету, бо держава є ще й духовна громада ». Союз об’єднує членів з сильною соціальною відповідальністю перед суспільством, державою і перед самим Союзом.
Я к Ви вважаєте, чому вітчизняній юридичній спільноті, зокрема нашій адвокатурі, так бракує сьогодні спорідненості духу та поглядів?
Реформа адвокатури, про яку багато років поспіль точаться дискусії, затверджуються концепції, підписуються Меморандуми, приймаються рішення з’їздів адвокатів, вносяться законопроекти, пишуться наукові роботи і захищаються дисертації, вочевидь відбудеться у найближчий час. Цього давно чекає і Рада Європи, наполягаючи на виконанні Україною взятих на себе зобов’язань стосовно упорядкування адвокатури. В парламенті знаходяться чотири законопроекти про адвокатуру, значною мірою схожих між собою, в цілому побудованих на концептуальних засадах, напрацьованих протягом багатьох років і не один раз обговорених адвокатською спільнотою, прорецензованих міжнародними експертами.
Водночас, виникає гостра необхідність востаннє перед прийняттям Закону «Про адвокатуру» проаналізувати законопроекти з урахуванням реалій сучасного моменту проведення судово-правової реформи в Україні, дотримання європейських стандартів, посилення адвокатури як незалежного демократичного інституту з огляду на нову концепцію КПК, реформування судоустрою, прокуратури та інших правових інституцій. Але хочу наголосити на тому, що однаково гарним Закон не буде для всіх, тому спорідненості духу та поглядів ми не досягнемо.
Ще в 90-х роках ми хотіли змінити закон « Про адвокатуру». Але і досі це питання залишається відкритим. В основному спори ведуться довкола того, чи є адвокатська діяльність підприємницькою чи ні? На мій погляд, з одного боку захист прав громадян не може вважатися бізнесом, а з іншої – адвокати за свою роботу отримують від громадян гонорари, отже, зобов’язані сплачувати податки. Крім того, слід вирішити питання: чи може захищати сторону в суді її представник, який не є адвокатом? Якщо ні, то до видачі свідоцтва на проведення адвокатської діяльності слід віднестися серйозніше, а не так, як зараз це прийнято у сфері адвокатської діяльності.
Бачення розвитку вітчизняної адвокатури з боку Союзу адвокатів мені більше імпонує: в ньому є сплав досвіду, майстерності та високих вимог до моральних засад самої професії, без чого адвокат ризикує перетворитися виключно на мисливця за високими гонорарами, байдужого до людського горя. А це шлях до професійної деградації.
На сьогоднішній день кожна нова громадська організація адвокатури (згідно з існуючим Законом «Про громадські організації») створена як окрема юридична особа лише задля захисту представницьких інтересів своїх членів. І вони не можуть ставати на захист тих, хто не є їхніми членами. Адже новостворенні громадські організаціі адвокатури об’єднують не більше 3000 адвокатів. Я думаю, що проблема не в вітчизняній юридичній чи адвокатській спільноті , а в амбіціях керівників , які вважають себе найкращими і заважаючи іншим спотворюють реформу як таку.
Ви маєте безліч професійних нагород та звань, але яка з цих відзнак є для вас найціннішою?
Безумовно найціннішим професійним званням я вважаю почесне звання «Заслужений юрист України», яке я отримав ще у 1996 році. Дуже непросто було в той час стати заслуженим юристом України.
Тоді нагороджували тільки відомих, достойних юристів. Під час влади «помаранчевих» це звання нівелювалось і присвоювалось будь-кому аби був диплом юриста.
Відносно найважливішої для мене посади. Їх у мене багато, але найціннішими я вважаю ті, які я отримував на виборчих засадах, тобто в результаті голосування за вотум довіри.
Це двічі обрання народним депутатом України (1994-1998 рр., 2002-2006 рр.), Першим головою Вищої ради юстиції України (1998 р.), Головою Союзу юристів України (з 1995 р. по т.ч.) та двічі – Президентом Всесвітньої асоціації юристів (2003 р., 2009р. по т.ч.).
Ви є одним з найавторитетніших юристів України, а думку кого з Ваших сучасних колег Ви завжди готові сприймати в якості найкращої поради?
Можна назвати чимало гідних юридичних імен, але є ті, з якими пов’язано багато років мого юридичного життя. Умисно не вказую посади, але прізвища відомі усім – це: Сергій Винокуров, Олександр Лавринович, Юрій Шемшученко, Юрій Кармазін, Ігор Самсін, Володимир Колесниченко, Лідія Ізовітова, Сергій Ківалов, Іван Шицький, Анатолій Головін, Віктор Медведчук, Ніна Карпачова, Іван Тимченко, Данило Курдельчук і багато інших гідних високопрофесійних юристів.
Як Ви оцінюєте нинішню законотворчу діяльність Уряду та Верховної Ради України? Чому більшість їхніх законодавчих ініціатив сприймаються нашим суспільством вкрай негативно?
Хотілося б відмітити насамперед історичну важливість діяльності Верховної Ради України першого і, особливо, другого скликання. Тоді ми створили важливі державні інституції: Конституційний суд України, Вищу раду юстиції, Рахункову палату, Податкову службу України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Нинішня законотворча діяльність Парламенту і Уряду України значно активізувалась, я би сказав навіть занадто, з’являються законопроекти з різних дрібниць, в багатьох випадках появу деяких нормативних актів диктує бізнес і ринок.
Нажаль швидко набув розголос між владою і підприємцями з приводу прийняття податкового кодексу. Не хочу критикувати податковий кодекс по тексту і погоджусь, що деякі положення документу не сприяли захисту прав підприємця, однак допущення подібного конфлікту відбулось з помилки як виконавчої так і законодавчої влади. Зараз ми створюємо прецедент, коли частина людей змусила владу вирішувати питання на майдані. Надалі Україну чекає прийняття ряду важливих законодавчих актів і безумовно опозиція буде користуватися тим, що вони називають демократією, бойкотуючи прийняття важливих законів держави. Це неприпустимо. В цьому випадку я би процитував гасло Всесвітньої асоціації юристів: «Світом повинна правити не сила, а закон».
На мій погляд перед прийняттям важливих нормативних актів держави треба роз’яснити громадянам України необхідність їх прийняття. Обґрунтувати положення закону, який буде слугувати на користь людям і країни, використовувати для цього всі засоби масової інформації, щоб люди розуміли, що без належного законодавчого регулювання життя країни, жодна країна не може існувати як соціальна, демократична, правова держава.
Чим, на Вашу думку, викликаний шалений зріст популярності юридичної професії в Україні? Чи впливає зростання кількості юридичних вишів на якість підготовки спеціалістів з правознавства? Якою має бути реформа юридичної освіти?
Дійсно останнім часом просліджується тенденція росту юридичної професії. Не беручи до уваги судові та правоохоронні органи, це регулюється бюджетом та спеціальними нормативними актами, значно покращилась якість правового обслуговування фізичних та юридичних осіб. Це відбулося завдяки створенню багатьох юридичних фірм, росту кількості адвокатів. Звертає на себе увагу поява високопрофесійних молодих юристів. Мені дуже подобається їх активність, відповідальність і наполегливість. Союз юристів України буде і надалі активно продовжувати традицію відзначення і нагородження найкращих представників молодого покоління юристів.
Нажаль зростання кількості юридичних вузів негативно впливає на якість підготовки спеціалістів з питань правознавства. Викладацький склад більшості юридичних учбових закладів не відповідає належному рівню отримання юридичної освіти. Практично не проводиться в Україні спеціальна підготовка викладачів права. Користуючись ресурсами інтернету можливо замовити будь-яку кандидатську дисертацію. До речі можна запитати будь-яку юридичну кампанію, чи задовольняє рівень знання кандидата на посаду можливості виконувати професійний обов’язок відповідно до вимог кампанії. За виключенням окремих розумних молодих спеціалістів, відповідь відома – ні.
Тому, безумовно, необхідна базова реформа вищої юридичної освіти. Щоб почати її проводити треба створити загальну концепцію реформи, отримати думку, висновок фахівців права, внести проект на обговорення широкої юридичної громадськості.
Які засоби державного впливу мають бути сьогодні використані для боротьби з корупцією в державних органах, зокрема в судах?
Питання боротьби з корупцією неодноразово обговорювалось на різних рівнях. Президент держави наголосив, що боротьба з корупцією в державних органах є одним з головних чинників його програми.
Важливим критерієм цієї проблеми є суттєві зміни в законодавстві. Хочу зазначити, що зміни, які на сьогоднішній день існують не відповідають ні рівню життя громадян, ні умовам в яких знаходиться суспільство, ні вимогам адміністративної реформи. Ключовим моментом цієї проблеми є захист конституційних прав і свобод громадян України, тобто заклик Президента держави «На зустріч людям» повинен повсякденно втілюватися в життя країни. Чиновник повинен слугувати народу, тому тільки влада в змозі створити умови обмеження їх повноважень, вільного доступу громадян до реалізації своїх прав.
У процесі боротьби з корупцією у судовій системі зроблені важливі кроки. Прийнятий Закон України «Про судоустрій і статус суддів», але практика його застосування показала – необхідно вже вносити процедурні корективи, однакове тлумачення правових норм у низці інших законодавчих актів.
Підходить до кінця 2010 рік. Які події у світі вітчизняної юриспруденції (як позитивні, так і негативні) запам’яталися Вам найбільше у цьому році?
Цього року в державі на особливий суспільний рівень підносилися поняття Законності й Права, стверджувалися непохитність цінностей демократії, прав і свобод людини і громадянина.
Стабільний показник суспільної затребуваності правників красномовно свідчить про те, що існує постійний державний інтерес у ставленні до професії, носії якої активно присутні у всіх життєво важливих сферах її буття, динамічно й результативно забезпечують усі напрямки її діяльності.
Глибоко символічно й те, що нинішнє ставлення до юристів формується не в умовах застиглості та застою, а в прискореному часовому плині важливих загальносуспільних змін , перетворень та реформ.
У цьому контексті надзвичайно важливо, що у своїй діяльності юристи не були позбавлені можливості долучитися до реформ , які проводилися в державі.
Найбільше запам’яталися події у вітчизняній юриспруденції :
– Центральна виборча комісія у визначені законодавством терміни встановила результати виборів Президента України і на своєму засіданні 14 лютого 2010 року офіційно оголосила про обрання Президентом України Віктора Федоровича Януковича.
– Указом Президента України від 24 березня 2010 року № 440/2010 створено Робочу групу з питань судової реформи . До складу Робочої групи від громадських організацій були включені представники тільки Союзу юристів України.
– З 20 по 22 квітня в Україні відбувся Міжнародний саміт «Суди та суспільство» на якому обговорювалися питання судової реформи в Україні, підходи до вдосконалення системи правосуддя, шляхи зміцнення незалежності судової влади, підвищення прозорості судової системи у відповідності з Європейськими та Міжнародними стандартами на якому я виступав як Президент Всесвітньої асоціації юристів.
– 9 травня ми святкували 65-ту річницю з Дня Перемоги. Ми висловили щиру вдячність за героїчні справи, за мужність, за витримку ветеранам яку вони проявили у тяжкі роки війни, захищаючи Батьківщину і світ від фашизму, провели прийом з цього приводу.
– 17 червня 2010 року в приміщенні Національного палацу мистецтв «Україна» відбулися VII збори Світового Конгресу українських юристів. У заході, що був присвячений питанням верховенства права як гарантії демократичного розвитку України, взяли участь знані вітчизняні та закордонні правники.
– Напередодні Дня юриста, який святкується 8 жовтня, у Національному палаці мистецтв «Україна» за участю Президента України відбулися Всеукраїнські збори юристів України. У заході взяли участь юристи-державні діячі, керівники вищих навчальних закладів, судових та правоохоронних органів, академічних установ, громадських організацій юридичного спрямування.
– 6 жовтня 2010 року в приміщенні Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України відбулася урочиста церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу на краще професійне досягнення «Юрист року — 2010». Кожний юрист, який добросовісно, чесно, на високому професійному рівні виконує свій обов’язок перед суспільством, перед кожним його громадянином, незалежно від соціального статусу, — є елітним представником своєї професії. Бути юристом — велика честь і, без перебільшення, величезна, державної ваги відповідальність. Нема сумніву, сучасна українська правнича школа і її вихованці є гідними нащадками і продовжувачами кращих традицій своїх попередників. Конкурс «Юрист року» стає найвагомішою подією правників всіх напрямків.
Протягом 2010 року між Союзом юристів України і громадськими об’єднаннями семи країн СНД підписано Меморандум про співпрацю і надання консультативної допомоги.
Члени Союзу юристів України активно співпрацюють з відомими юристами різних країн світу, особливо в рамках діяльності Всесвітньої асоціації юристів. На протязі останніх 13 років вони приймають активну участь в міжнародних конференціях, конгресах і юридичних форумах,виступають з доповідями з різних галузей права.
Доречно додати й те, що ми долучилися до святкування 60-тої річниці підписання Європейської конвенції з прав людини, відповідно до якої працює один із найдієвіших засобів впровадження в життя норм міжнародного права — Європейський суд з прав людини. Він не керується у своїй діяльності політичними уподобаннями чи сплесками емоційних сповідань, у роботі суду домінуючим принципом є верховенство права. У ньому не відображається політична кон’юнктура чи тимчасовий приватний інтерес. Він є стрижневою константою загальноєвропейського цивілізаційного бачення сучасного судочинства.
Ваші побажання колегам до Новорічних свят.
Шановні друзі!
Користуючись нагодою, хочу від імені Союзу юристів України, Всесвітньої асоціації юристів, Світового Конгресу українських юристів та від себе особисто привітати Вас, Ваших рідних та близьких з наступаючим Новим роком та Різдвом Христовим! Бажаю міцного здоров’я, стабільного достатку, творчої наснаги та успіхів у реалізації Ваших задумів.
Впевнений, що наші спільні зусилля стануть вагомим важелем розбудови України як соціальної, правової держави.