Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь у засіданні Соціальної Ради України на тему: «Реальний стан соціального захисту громадян та план подальших дій». На заході, який відбувся 19 лютого 2021 р. в режимі відео-конференції, обговорені питання:
- Соціально – економічний стан України на початок 2021 року.
- COVID-19: боротьба з пандемією. Ситуація в медичній сфері та захист здоров’я людей.
- Тарифи ЖКГ – Україна за межею бідності.
- Пропозиції щодо подальшої співпраці у вирішенні суспільних проблем.
У засіданні взяли участь народні депутати України і представники громадських організацій.
У своєму виступі В.Яценко нагадав, що за статистикою, Україна за минулий рік втратила більше 314 тис. населення. Вже більша половина наших громадян − за межею бідності. Це не можна оцінити інакше як соціальна катастрофа, першопричина якої − у порушенні органами влади концептуальних засад української державності. Цього року ми відзначатимемо 30 – ту річницю таких подій, як прийняття Акту проголошення незалежності України і затвердження цього Акту на Всеукраїнському референдумі. Важливо нагадати, що громадяни України абсолютною більшістю підтримали Акт проголошення незалежності України, який проголошує незалежність України, «здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України». Тобто, на референдумі не лише схвалено факт проголошення незалежності, а й прийняті концептуальні засади української державності, що закріплені Декларацією про державний суверенітет України. Найголовніші з цих засад: − власність народу на землю і її багатства, самостійність у здійсненні економічної і соціальної політики, позаблоковий статус нашої країни… Тобто, народ вирішив, що Україна має бути містом між велетенськими економіками Європи і Азії, через який проходять колосальні фінансові, наукові, технологічні … ресурси. Адже загальновідомо, що завжди стрімко розвивалися міста й країни, які знаходились на перехресті торгових шляхів. Всупереч такому рішенню українського народу влада останніми роками визначила іншу стратегію для України – бути, образно кажучи, кінцевої станцією на Єврошляху. Звідси й тотальна підпорядкованість політики влади вказівкам з посольства країн G7. Наївно було б сподіватися, що уряди цих країн турбуватимуться про соціальні права українців.
З огляду на викладене, В.Яценко запропонував використати підготовку і відзначення ювілею згаданих видатних події для нагадування владі про те, яку Державу вирішив будувати наш народ, і що виконувати волю народу − святий обов’язок влади.
Він також нагадав, що вже через 2 місяці у нас − 35-ті роковини Чорнобильської трагедії. Але й досі не поновлені права чорнобильців, які були брутально порушені антиконституційним законом №76 від 28 грудня 2014 р. І не тільки права чорнобильців, а й інших вразливих категорій населення. Очевидно, нам треба законодавчо ввести відповідальність посадовців за прийняття антиконституційних актів, що завдають величезної шкоди мільйонам людей.
До квітня цього року на сесії Верховної Ради України мають бути розглянуті законопроекти, які мають на меті поновлення порушених органами влади прав чорнобильців, ветеранів війни і праці, осіб з інвалідністю, дітей війни, − нагадав представник Союзу юристів України.
Учасниками засідання підтримані такі пропозиції. Вирішено направити звернення до Президента, Уряду і Верховної Ради щодо виконання рішень Конституційного суду України з поновлення соціальних прав громадян, встановлення реального прожиткового мінімуму, погашення боргів по зарплатам, належному фінансуванню організацій ветеранів і осіб з інвалідністю, розробки й прийняття нової концепції соціальної політики.