Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України, віце-президент Союзу Чорнобиль України В. Яценко взяв участь у засіданні Координаційної ради з питань захисту соціальних прав при Уповноваженому ВРУ з прав людини.
Учасникам засідання, яке відбулося 26 березня 2019 року в офісі Уповноваженого, була презентована щорічна доповідь про стан дотримання прав і свобод людини в Україні (за підсумками 2018 року), яка буде представлена ВРУ.
На засіданні розглянули також питання:
- Прожитковий мінімум як головний чинник дотримання прав людини на достатній життєвий рівень.
- Про схвалення плану роботи Координаційної ради з питань захисту соціальних прав 2019 рік.
У своєму виступі на цьому заході В. Яценко зазначив, що відповідно до Конституції України наша країна має бути соціальною, що означає справедливий механізм розподілу національного багатства в інтересах більшості населення. Натомість на практиці маємо аномально не справедливий розподіл. Так, постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам-ліквідаторам встановлено мінімальний рівень пенсій – 1,5/2 прожиткових мінімумів, встановлених законом для непрацездатних осіб. Це дорівнює фактичному розміру прожиткового мінімуму, розраховано Мінсоцполітики. За таких умов герой – ліквідатор, який втратив здоров’я, фактично приречений, оскільки не має можливості придбати необхідні ліки і продукти харчування. Водночас, сьогодні в електронних ЗМІ подається інформація про зарплату чиновників в одному з державних закладів на рівні 170-230 тис. грн. на місяць, що у сім разів вище зарплати президента країни. Порівняємо, герою-ліквідатору призначають два прожиткових мінімумів, а чиновнику – 100, тобто у 50 разів більше!!!
Стосовно мільйонних заробітних плат керівного складу державних кампаній українське суспільство і досі не почуло чіткої і чесної відповіді ні від Уряду, ні від президента, як гаранта Конституції України.
Рішучу позицію з відстоювання принципу соціальної справедливості має займати Міністр соц. політики України. Півтора роки тому, на його ж пропозицію, Міністру передано конкретні пропозиції щодо поліпшення пенсійного забезпечення чорнобильців. Замість конкретних дій, в одній з недавніх телепрограм, Міністр публічно запропонував законодавцю змінити статус чорнобильців, бо мовляв інакше, захист цієї категорії наших громадян не можна забезпечити. Така позиція керівника центрального органу державної влади викликає обурення людей, оскільки прямо протирічать суті і змісту ст. 16, 19 Основного закону України, – зазначив В. Яценко.