Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у комітетських слуханнях «Проблеми виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини». У слуханнях, які відбулися 9 грудня у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики (в режимі відеоконференції), взяли участь народні депутати України, представники Уряду, Міністерства юстиції України та інших органів виконавчої влади, представники судів, громадянського суспільства і міжнародних організацій.
У доповіді Володимира Кобчика − віце-президента Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» (партнер Союзу юристів України згідно з Меморандумом про співпрацю) викладені підготовлені у співпраці з Союзом юристів України ключові проблеми і конкретні пропозиції з питання порядку денного, яке є життєво важливим для багатьох людей. Зазначено, зокрема, що відомим рішенням Європейського суду «Бурмич та інші проти України», прийнятим ще у жовтні 2017 року, визнано правомірними позови 12,5 тис. наших громадян, які у національних судах захистили своє право на соціальні гарантії, встановлені, зокрема, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи». Але, на жаль, ці рішення не виконуються, що Європейський суд оцінює як порушення права на справедливий суд, встановлене Європейською конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод. У дійсності ж, для чорнобильців та деяких інших категорій українських громадян йдеться про право на життя, оскільки, наприклад, згаданим законом було запроваджено систему соціального і медичного захисту ліквідаторів, потерпілих, у тому числі й дітей, яка створювала умови для підтримання стану здоров’я та повноцінного життя. На жаль, владою не виконуються ні рішення національних судів, ні Євросуду з прав людини, порушуючи Конституцію України, присягу, яку давали перед вступом на посади усі народні депутати, члени Уряду і Президент України, а також − норми Європейської конвенції.
Таке ставлення влади до своїх громадян доповідач оцінив як геноцид і висунув вимогу щодо його негативного припинення. Для цього запропоновано невідкладно відновити норми згаданого Закону України, що були неправомірно скасовані сумнозвісним законом №76 у 2014 році. Неконституційність закону №76 визнано Конституційним судом України.
Треба також передбачити у бюджеті наступного року належне фінансування витрат на виконання рішень національних судів, яке у проекті Держбюджету на 2021, підготовленим Кабміном до другого читання, пропонується взагалі скасувати. Крім цього, необхідно визначити конкретну суму і порядок виконання згаданого рішення Європейського суду з прав людини, передусім − стосовно соціальних виплат людям.
І нарешті − консультативні органи з питань виконання рішень Євросуду, і документи, що ними напрацьовуються, реально працюватимуть лише за умов, коли у цьому процесі братимуть участь громадські організації, які захищають і представляють ті категорії громадян, хто звертається до Європейського суду з прав людини.