7 грудня у Конституційному Суді України відбувся День відкритих дверей, приурочений до міжнародного свята – Дня прав людини. До єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні були запрошені представникі правозахисних громадських організацій, молоді науковці, випускники вищих навчальних закладів.
Після оглядової екскурсії в приміщенні Конституційного Суду України відбулася фахова зустріч з керівниками структурних підрозділів Секретаріату Конституційного Суду України на тему “Конституційне судочинство в умовах судової реформи”. Особливу увагу на зустрічі приділено особливостям впровадження нового Закону України “Про Конституційний Суд України”, зокрема, в контексті запровадження інституту конституційної скарги, як ефективного засобу захисту прав і свобод людини і громадянина.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристу України В.Яценко, який взяв участь у цих заходах, повідомив, зокрема, що в Союзі юристів України вважають найбільшою проблемою невиконання прийнятих Конституційним Судом рішень. Наприклад, рішенням Конституційного Суду України №10-рп\2008 від 22 травня 2008 року «У справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України, низку положень цього Закону стосовно соціальних гарантій деяким категоріям громадян. Проте, протягом наступних років Верховна Рада України навіть не намагалася врегулювати зазначену сферу відносин. Це спричинило масові судові позови громадян до національних судів і Європейського Суду з прав людини. Суди, спираючись на зазначене рішення Конституційного Суду, цілком огрунтовано задовольняли такі позови. Проте, всупереч вимогам Конституції України більшість таких судових рішень не виконуються роками. Спроби Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України законодавчо відстрочити на невизначений термін повернення позивачам багатомільярдного боргу, що утворився за прийнятими судовими рішеннями, спричинило прийняття рішення Європейського Суду, який доручив Комітету міністрів Ради Європи разом з Урядом України вжити заходів загального характеру щодо розв’язання цієї системної проблеми.
Зважаючи на такі факти, Союз юристів України пропонував чітко записати в Законі про Конституційний Суд України, що Суд у рішенні чи висновку встановлює порядок, строки їх виконання, а також визначає державний орган, відповідальний за виконання рішення чи додержання висновку. На жаль, таку пропозицію народні депутати України не підтримали.
Водночас, чинною редакцією ст. 97 Закону України “Про Конституційний Суд України” встановлено, що суд може встановити порядок, строки виконання рішення суду про визнання неконституційним акта (його окремих положень), а також державного органу, відповідального за виконання рішення.
Очевидно, що ці повноваження Конституційний Суд України має використовувати повною мірою. Особливо у випадках, що стосуються прав багатьох громадян. Це дозволить вирішити й проблему перевантаження Суду розглядами конституційних скарг. Із запровадженням інституту конституційної скарги кількість звернень до Конституційного Суду України зросте у рази. Зважаючи на це, а також враховуючи, що протягом поточного року Судом прийнято лише одне рішення по суті, є загроза затримки на багато років отримання позивачем рішення Конституційного Суду України за своєю конституційною скаргою.
Тому надзвичайно важливим є використання Судом своїх повноважень щодо порядку та строків виконання органами влади прийнятих Судом рішень, — зазначив В.Яценко.