13 квітня 2016 року у приміщенні Дипломатичної Академії України при Міністерстві закордонних справ України відбулася презентація колективної наукової монографії «Європейське серце прав людини», виданої в Україні з нагоди 25-річчя Європейського Інституту Омбудсмана(ЄІО) за спільною редакцією Генерального секретаря ЄІО та Першого Омбудсмана України. Книга побачила світ за підтримки ЄІО, Союзу юристів України, Київського університету права НАН України.
Презентація розпочалася з вітальної промови Надзвичайного і Повноважного Посла Австрії в Україні доктора Герміни Поппелер.
Генеральний секретар Європейського Інституту Омбудсмана доктор Джозеф Зігеле, який прибув до України із візитом на запрошення Союзу юристів України, привітав учасників заходу, а також зазначив, що ідея цього видання належить Ніні Карпачовій, Першому Уповноваженому Верховної Ради з прав людини (1998-2012 рр.), заступнику Голови Союзу юристів України, члену Правління і Ради ЄІО, і в цьому він, як Генеральний секретар ЄІО та весь креативний склад Правління ЄІО , її повністю підтримали.
Перша презентація цієї унікальної загальноєвропейської наукової колективної монографії відбулася наприкінці минулого року у Відні (Австрія) у Будинку Європейського Союзу.
Також Джозеф Зігеле наголосив, що у виданні вдало поєднані як наукова, так і практична складова, а також досвід імплементації міжнародних стандартів в галузі прав людини у правозастосовну практику в різних країнах. Майже сорок фахівців з Європи та інших країн світу одностайні в необхідності діалогу, як засобу вирішення складних проблем прав і свобод людини в сучасному суспільстві, толерантності та поваги до кожного.
Від імені Союзу юристів України та Всесвітнього юридичного альянсу учасників заходу привітав Валерій Євдокимов. Він підкреслив значення книги для забезпечення, розвитку і просування прав і свобод людини, оскільки у виданні узагальнено 25-річний досвід роботи провідних Омбудсманів країн Європи, викладені думки найвидатніших правозахисників сучасності з цього питання. Він порадив покласти цю книгу не на полицю, а на робочий стіл, почитати її з олівцем у руці, адже вона містить відповіді на багато викликів, що постали перед сучасним світом.
У своєму виступі Президент Національної академії правових наук України, академікОлександр Петришин, підкреслив наукове значення монографії для розвитку сучасної теорії та історії держави і права та її роль у пошуках відповідей на багато сучасних проблем щодо забезпечення людської гідності. Цю думку підтримав у своєму виступі й професор Юрій Бошицький, Ректор Київського університету права НАН України.
Народний депутат України кількох скликань, Почесний член Парламентської Асамблеї Ради Європи Анатолій Раханський подякував авторам видання, наголосивши на важливості розвитку системи національних інститутів захисту прав людини в України та країнах Європи на основі міжнародних стандартів.
Співавтор монографії Ніна Карпачова у своїй презентаційній доповіді зазначила, що до видання книги, у якій узагальнено досвід, національні особливості правового статусу та практичної діяльності інституцій Омбудсманів у Європі та інших країнах світу, її спонукала ситуація в сучасній Україні, що визначається масовими порушеннями прав і свобод людини, передусім внаслідок військового конфлікту на Сході країни. Вона акцентувала увагу учасників презентації на сучасних викликах правам людини, які суттєво загрожують розвитку людської цивілізації: зростаючій бідності, наростанню міграційних процесів, війнах, соціальних конфліктах, викраденнях і незаконних утриманнях людей, тортурах, та, особливо, – тероризмі, як прояву гострої кризи нинішнього світового порядку.
Ніна Карпачова підкреслила значення функції медіації, як ефективного інструменту вирішення конфліктних ситуацій, а також наголосила на необхідності долучення то Мінського процесу врегулювання військового конфлікту на Донбасі впливових громадських організацій – передусім, жіночих, з обох сторін конфлікту як посередниць та мироносиць. А також з цією метою можуть бути використані медіаційні можливості ЄІО.
Учасників заходу, серед яких були представники дипломатичного корпусу, міжнародних організацій, науки, освіти, громадянського суспільства, гостинно зустрічав виконанням музичних творів австрійських та українських авторів Квартет оркестру «Київ-Класик» під керівництвом художнього керівника – головного диригента Національної опери України, Народного артиста України Германа Макаренка.
Всі учасники презентації у подарунок отримали екземпляр книги «Європейське серце прав людини».