Припинення повноважень суддів Конституційного Суду України є грубим порушенням Конституції та основного принципу розподілу влади.
На цьому наголошено у листі Венеційської Комісії та GRECO стосовно законопроекту Володимира Зеленського «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», передає «ЗіБ».
У листі голова Венеційської Комісії Джанні Букіккіо та голова Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Марін Мрчела застерегли Верховну Раду Україну від ухвалення законопроекту, яким пропонується припинити повноваження всіх суддів КСУ.
У Раді Європи заявили, що підтримують бажання України побороти корупцію в судовій системі. Утім закликали врахувати всі наслідки можливого поспішного рішення щодо звільнення конституційних суддів.
У зв’язку з цим керівники двох інституцій Ради Європи рекомендують знайти альтернативні способи подолання конституційної кризи, які будуть відповідати міжнародним стандартам.
Лист Венеційської Комісії та GRECO стосовно Конституційного Суду України і боротьби з корупцією:
Шановний пане Голово Верховної Ради України,
Ми звертаємось до Вас щодо законопроекту «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», який Президент України нещодавно подав до парламенту. Цей законопроект підготовлений на тлі рішення Конституційного Суду України № 13-p/2020 від 27 жовтня 2020 р., що стосується системи антикорупційних органів України.
Ефективна боротьба з корупцією і повага до незалежності судової влади та верховенства права повинні йти пліч-о-пліч. Не може бути ефективної боротьби з корупцією без незалежної судової влади та дотримання верховенства права. Так само не може бути незалежної судової влади і поваги до верховенства закону, коли корупція є поширеною.
Зусилля України у боротьбі з корупцією потрібно продовжувати та активізувати, відповідно до Конституції країни та міжнародних зобов’язань, і, зокрема, рекомендацій Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO). Рекомендації GRECO повинні бути повністю і ефективно виконані без зволікань. Зусилля щодо боротьби з корупцією стосуються не лише прийняття законів чи створення інституцій. Вони здебільшого стосуються ефективного проведення реформ. У цьому контексті незалежність і неупередженість антикорупційних органів мають бути забезпечені не лише законодавчо, а й на практиці. Венеційська Комісія у нещодавньому Спільному Висновку CDL-AD (2020) 022, підготовленому разом із Генеральним Директоратом з прав людини і верховенства права Ради Європи, щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких Законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» (законопроект №
3711) також наполягала на важливості боротьби з корупцією в Україні, зокрема – в судовій системі.
Конституційний Суд України відіграє важливу роль як охоронець Конституції та її цінностей і як арбітр розподілу влади.
Ми повністю погоджуємось з важливістю забезпечення суспільної довіри до Конституційного Суду України, і ми б додали, що довіра інших державних установ є не менш важливою. Довіра не означає відсутність незалежності, навпаки: Конституційний Суд може користуватися довірою інших державних установ та громадськості лише в тому випадку, якщо він є дійсно незалежним.
Довіру потрібно заслужити. Але її можна заслужити лише в системі, яка поважає конституцію та верховенство права.
Припинення повноважень суддів є грубим порушенням Конституції та основного принципу розподілу влади. Порушення Конституції, навіть якщо це, можливо, з поважної причини, не може вести до розвитку культури конституціоналізму та поваги до верховенства закону, якому має слідувати боротьба з корупцією.
Ми розуміємо, що перед Вами дуже серйозний виклик, і ми не недооцінюємо необхідність своєчасних, твердих і рішучих дій.
Проте ми закликаємо Вас врахувати несприятливі, глибокі та довгострокові наслідки для країни через можливе поспішне рішення про звільнення суддів Конституційного Суду України.
Ми рекомендуємо Вам вивчити можливі альтернативні шляхи забезпечення того, щоб боротьба з корупцією відбувалася у відповідності до міжнародних стандартів і залишалася пріоритетом для Вашої країни.
Група держав Ради Європи проти корупції продовжить моніторинг дотримання Україною міжнародних антикорупційних стандартів. Венеційська Комісія і Рада Європи в цілому готові – в терміновому порядку, але з урахуванням часу, необхідного для проведення ретельного аналізу варіантів – надати допомогу Вам у визначенні конкретних шляхів задля вирішення поточної ситуації.
Голова Венеційської Комісії Джанні Букіккіо
Голова Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Марін Мрчела