В очікуванні змін: юридична спільнота Ужгорода зібралася навколо актуальних питань сьогодення
У суботу, 2 червня, представники юридичної спільноти обласного центру Закарпаття, серед яких відомі місцеві нотаріуси, адвокати, власне юристи, підприємці, депутати та представники влади зібралися, щоб обговорити прийнятий у другому читанні та в цілому довгоочікуваний проект закону №4666 «Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю» (надалі – «Закон»), який вступає в силу 17 червня 2018 року.
Круглий стіл на тему «Новий закон про ТОВ» організований Ужгородською міською територіальною організацією Союзу юристів України та покликаний об’єднати усі зацікавлені сторони навколо аспектів реалізації цього Закону і напрацювання шляхів вирішення проблемних питань.
«Зміни законодавства, особливо такого рівня, неминуче ведуть до форматування юридичної складової, виникнення спірних питань у його реалізації та потребують детального вивчення. Закон про ТОВ ми чекали давно – його діюча редакція дісталася нам ще з Радянського союзу, тож новацій насправді багато. Наша сьогоднішня зустріч – напрацювання спільного бачення у тому як працюватиме цей Закон, з якими труднощами ми будемо змушені зустрітися і як їх подолати», – розповідає ідеолог та модератор заходу, Голова Ужгородською міською територіальною організацією Союзу юристів України Олена Жулінська.
Цього разу основним доповідачем виступила юрист Ганна Ковач. Спеціаліст розповіла про основи нового Закону, після чого учасники зустрічі перейшли до активного обговорення його положень та окремих аспектів. Кожен з присутніх міг задати питання, відповідь на яке, зазвичай, учасники круглого столу шукали разом, доповнюючи один одного. Опісля обговорення основного питання до присутніх звернулася й представниця Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Любов Шарко. Вона розповіла про новації у роботі електронного реєстру документів, послуги та напрацювання управління, а також найближчі плани у цій сфері.
«Проведення такого роду заходів надзвичайно важлива справа. Окрім детального обговорення питань порядку денного це можливість дізнатися про практику колег, можливість подивитися на проблеми з різних ракурсів, почути думки та настрої різних представників юридичної спільноти, об’єднатися навколо можливих проблем та їх вирішення», – коментує засідання круглого столу Михайло Маркусь.
Опісля офіційної частини присутні мали можливість поспілкуватися у неформальній обстановці. На переконання учасників круглого столу проведення таких заходів має неабияке значення для процвітання юридичної сфери в області, тож, як переконують організатори, наступна зустріч у ще більш розширеному колі – не забариться.
Довідка: Як зазначалося на засіданні круглого столу, представникам бізнесу варто врахувати у діяльності необхідність внесення змін до статуту підприємств. Закон вносить численні та ґрунтовні зміни до регулювання діяльності товариств з обмеженою діяльністю та товариств з додатковою відповідальністю, серед них зауважимо про наступні:
– необхідність отримання згоди інших учасників на вихід учасником, що володіє часткою більш ніж 50 %;
– визнання на законодавчому рівні корпоративних договорів (так звані «shareholders’ agreements”), які мають конфіденційний характер та повинні бути безвідплатними;
– зменшення строку для повного внесення вкладу учасником товариства з одного року до шести місяців з дати державної реєстрації товариства;
– перехід прав учасника до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства;
– встановлення правил про значні правочини і правочини із заінтересованістю (так, правочини, вартість яких перевищує 50 відсотків чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, потребують попередньої згоди загальних зборів учасників). Інші правила можуть бути встановлені статутом.
Таким чином, бізнес повинен мати на увазі, що протягом одного року з моменту набуття чинності Законом товариства повинні внести відповідні зміни до своїх статутів. Важливим є те, що протягом цього періоду товариства звільняються від сплати адміністративного збору за реєстрацію таких змін.
Статут товариства є його «серцем», а корпоративні документи, складені експертами-юристами дозволять згодом бізнесу ефективно та прозоро здійснювати свою діяльність, та сприятимуть не тільки захисту, а і розвитку бізнесу та залученню іноземних інвестицій.