Заступник Голови Союзу юристів України Катерина Коваль взяла участь у засіданні круглого столу на тему: «Стан та перспективи реформування адвокатури в Україні»
Серед учасників круглого столу, який відбувся у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, були народні депутати України, члени органів адвокатського самоврядування, представники громадських організацій, практикуючі адвокати, науковці, експерти.
На цьому заході обговорювалися такі питання:
- Механізми реалізації реформування адвокатури України в рамках «Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки»;
- Визначення видів правової допомоги, які можуть здійснюватися лише адвокатом;
- Підвищення вимог до здійснення адвокатської діяльності;
- Удосконалення правового регулювання професійних прав та обов’язків адвокатів, гарантій здійснення адвокатської діяльності; впровадження системи страхування професійної цивільної відповідальності адвокатів;
- Спрощення доступу громадян до безоплатної правової допомоги через удосконалення стандартів якості надання безоплатної правової допомоги та їх дотримання; забезпечення належного фінансування системи надання безоплатної правової допомоги.
- Забезпечення балансу повноважень органів адвокатського самоврядування, джерела фінансування органів адвокатури.
У своєму виступі К.Коваль наголосила на тому, що вперше такий «круглий стіл» організований на площадці парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя. Вона також зазначила, що реформа адвокатури в Україні має відбуватися на основі вимог Ради Європи, членом якої є Україна. Реформування системи судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів, на її думку, потрібно проводити у два етапи. На першому етапі – має бути забезпечено якомога швидше оновлення законодавства, спрямоване на відновлення довіри до судової влади та суміжних правових інститутів в Україні. На другому етапі – мають статися системні зміни у законодавстві, передусім це – прийняття змін до Конституції України, а також комплексна побудова інституційних спроможностей відповідних правових інститутів.
Учасники «круглого столу» окрему увагу приділили питанням, пов’язаним з визначенням видів правової допомоги, які можуть здійснюватися лише адвокатами, спрощенням доступу громадян до безоплатної правової допомоги через удосконалення стандартів якості та забезпеченням балансу повноважень органів адвокатського самоврядування.
Зважаючи на важливість питань, що порушувались на засіданні «круглого столу», К. Коваль запропонувала провести парламентські слухання щодо стану та шляхів реформування адвокатури України.