Стан соціальної захищеності постраждалих осіб та актуальні завдання подолання наслідків», які відбулися 23 квітня ц.р. в режимі відео-конференції. Учасниками цього заходу організованого Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, були народні депутати України, заступники міністрів охорони здоров’я, соціальної політики, юстиції, заступник Голови правління Пенсійного фонду, представники Національної академії медичних наук, громадських чорнобильських організацій.
В.Яценко привітав учасників слухань, а також висловив від Союзу юристів України та його Голови Святослава Піскуна слова подяки ліквідаторам за їхній подвиг в ім’я життя. Він нагадав, що народні депутати України І скликання, у співпраці з Національною академією наук України, Міністерством охорони здоров’я, іншими центральними органами влади, а також з громадськими організаціями − розробили й прийняли закони, що становлять комплексну систему захисту усіх категорій чорнобильців. Руйнація цієї системи завдає непоправної шкоди здоров’ю і життю цих людей.
Саме такими є наслідки прийняття у грудні 2014 р. сумнозвісного закону №76, яким було скасовано низку соціальних гарантій ліквідаторам, потерпілим, а також дітям Чорнобиля.
Цілком закономірним було визнання Конституційним Судом України таких норм згаданого закону неконституційними. Європейський суд з прав людини ще у 2017 р. також визнав правомірними позови 12,5 тисяч українських чорнобильців про поновлення їхніх прав. Але до цього часу для виконання цих рішень не зроблено нічого. Тобто, наявна свідома бездіяльність влади стосовно виконання свого головного обов’язку, визначеного ст.3 Конституції України, а також свідоме порушення низки інших статей Основного Закону України, зокрема, 16, 19, 22, 124 …, що є неприпустимим.
07 квітня Конституційним Судом України прийнято чергове, цілком справедливе рішення про поновлення прав на належне пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зазначені судові рішення влади зобов’язана виконати. Стаття 19 Основного Закону не допускає ніякої «художньої самодіяльності» органів влади і посадових осіб, зобов’язуючи діяти «лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією». У відповідь на можливі заперечення влади стосовно недостатніх фінансових можливостей, представник Союзу юристів України навів конкретні приклади необґрунтованого скорочення фінансування соціальних програм при одночасному зростанні витрат на утримання органів влади, а також цифри про багатомільярдні збитки провідних державних кампаній внаслідок неефективного управління. Водночас, враховуючи реальні труднощі, громадські організації напрацювали і внесли пропозиції про поетапне поновлення прав чорнобильців, зокрема, й права на належне пенсійне забезпечення. Народними депутатами також внесено низку законопроектів з цього питання, але вони, на жаль, місяцями й роками не розглядаються. Саме виконання рішень судів, розгляд і прийняття відповідних законопроектів має бути основним змістом рекомендацій комітетських слухань. Народні депутати повинні набратися мужності й рішучості зробити для українських чорнобильців так, як це змогли зробити народні депутати І скликання, − зазначив В.Яценко.