22 січня 2015 року в конференц-залі інформаційного агентства «Українські новини» відбулася презентація результатів соціологічного дослідження «Оцінка роботи судової системи України». Дослідження було проведено компанією Research & Branding Group у грудні 2014 року.
Автори дослідження представили дані про те, як жителі України оцінюють роботу українських судів, які заходи вважають найбільш дієвими для поліпшення роботи судової системи. Також представлені дані про рівень довіри громадян України до судової системи.
Зокрема, серед учасників загальнонаціонального опитування, які представляють все доросле населення України, рівень довіри до суддів і судової системи становить 13%. А от з боку учасників спеціалізованого опитування, які були учасниками судових процесів, рівень довіри є значно більшим – 40%.
46% учасників загальнонаціонального опитування і 59% — спеціалізованого опитування вважають рішення українських судів законними і обґрунтованими. Відповідно 42% і 53% вважають рішення українських судів справедливими.
Майже половина (49%) учасників спеціалізованого опитування у цілому задоволенні роботою загальних судів, 66% — роботою адміністративних судів і 68% – діяльністю господарських судів.
Найбільш дієвими факторами, що здатні покращити роботу судової системи України, учасники як загальнонаціонального, так і спеціалізованого опитування визначили такі:
- – Просте і несуперечливе законодавство;
- – Переслідування і жорстка відповідальність учасників корупційних домовленостей в усіх галузях життя і суспільства;
- – Належне і своєчасне виконання судових рішень;
- – Реальна незалежність суддів, виключення тиску на них;
- – Виборність суддів;
- – Створення нових механізмів відповідальності суддів за незаконні рішення;
В обговоренні результатів дослідження взяли участь представники Верховного суду України та вищих спеціалізованих судів, Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісій суддів України, авторитетні експерти в судово-юридичній галузі.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України Володимир Яценко, який також взяв участь у цьому заході, в якості пріоритетних завдань судової реформи назвав забезпечення справжньої незалежності судової гілки влади, деполітизацію механізмів призначення суддів. Важливо також забезпечити надійні гарантії виконання прийнятих судових рішень. За це, до речі, висловилися більше половини учасників опитування. Абсолютна більшість рішень Європейського суду з прав людини, прийнятих за позовами наших громадян, пов’язані саме з невиконанням або неналежним виконанням рішень національних судів, що також свідчить про актуальність цього завдання.
Результати дослідження і їх обговорення підтверджують необхідність проведення судової реформи. Водночас, вони дають підстави для оптимізму стосовно здатності національної судової системи кардинально поліпшити якість своєї діяльності.