Члени Комісії розглянули інформацію фахівців Національного наукового центру радіаційної медицини України «Про дозиметричну паспортизацію населених пунктів, які зазнали радіаційного забруднення». Відповідно до законодавства, така паспортизація має відбуватися кожні 3 роки. Проте, відповідні дослідження припинилися майже 10 років тому, у зв’язку з відсутністю фінансування. Внаслідок цього відсутня об’єктивна інформація для прийняття науково обґрунтованих рішень стосовно подальшого розвитку таких населених пунктів та захисту населення, яке там проживає.
В.Яценко у своєму виступі наголосив на необхідності поновлення системного підходу до питання захисту людей, які мешкають у забруднених населених пунктах. Він висловив застереження щодо неприпустимості прийняття необґрунтованих рішень стосовно переведення таких пунктів до категорії «чистих» і, як наслідок, позбавлення людей будь-якого захисту. Прикладом подібних безглуздих рішень стало прийняття 28 грудня 2014 р. сумнозвісного закону №76, яким скасовано норми соціального захисту населення, у тому числі дітей у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Цілком обґрунтовано Конституційним судом України закон №76 у цій частині визнано неконституційним, проте права цих людей залишаються не поновленими.
Крім цього, важливо також поновити систему попередження потрапляння в організм людини забруднених продуктів харчування місцевого виробництва, лісових ягід і грибів. Раніше такі функції виконували санепідемстанції.
Загалом, будь-які заходи, що запроваджуються чи плануються, мають бути підпорядковані єдиній меті − більш надійному, більш ефективному захисту людини, − наголосив В.Яценко.
У виступах членів Комісії наголошувалось також на необхідності відновлення наукових досліджень з цієї тематики, і розробці за їх результатами цілісної державної програми відродження забруднених територій.
За результатами обговорення прийнято рішення направити Кабінету Міністрів України, керівникам відповідних органів виконавчої влади стенограму засідання з цього питання − для вжиття заходів реагування.
Комісія розглянула також інформацію керівництва Інституту проблем безпеки АЕС «Про сучасний стан ядерної безпеки об’єкту «Укриття».