ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.
Шановний Володимире Олександровичу!
30 червня 2021 року Верховною Радою України прийнято за основу проект Закону України «Про внесення змін до Закону України про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо гарантій прав українських та іноземних інвесторів», реєстр. №5141 від 24.02.2021 р.
314 народних депутатів України підтримали голосуванням позитивні положення вказаного проекту, тим самим висловивши свою позицію щодо необхідності виправлення помилок та недолугостей чинного законодавства, які регулюють діяльність Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Метою законопроекту є створення законодавчих передумов для підвищення прозорості системи розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, реалізації таких активів, підвищення інституційної спроможності та ефективності роботи Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, збільшення надходжень до державного бюджету від реалізації активів, які перебувають в управлінні Національного агентства, а також усунення суперечностей між чинними актами в частині розшуку, управління та реалізації активів, одержаних від корупційних та інших злочинів.
Положення цього проекту Закону України є важливими та актуальними, адже від громадян України та інвесторів неодноразово надходили скарги щодо порушення їх конституційних прав, зокрема, права власності та права вільного користування і розпорядження приватним майном у законний спосіб. Проект покликаний покращити становище інвесторів, створивши законодавчі гарантії їхньої діяльності.
Зокрема, таке положення, як: «Реалізація активів відповідно до цього закону є примусовою реалізацією (примусовим продажем). При обранні судом способу управління активами у вигляді розпорядження майном, таке розпорядження може бути здійснене лише після винесення вироку, що набрав законної сили, окрім щодо майна, яке швидко псується та/або відносно якого власник надав письмову згоду на його реалізацію. Передача для реалізації активів може також здійснюватися за згодою їх власника, копія якої надсилається Національному агентству з відповідним зверненням прокурора.», – є надзвичайно важливим та робить неможливими зловживання при розпорядженні майном, яке не перебуває у власності Національного агентства, виключає корупційні ризики та убезпечує від порушення конституційного права на власність.
Позитивним є також запровадження норми про те, що «у разі погодження реалізації, активи реалізуються Національним агентством після вироку суду, що набрав законної сили, окрім майна, яке швидко псується та/або відносно якого власник надав письмову згоду на його реалізацію». Це виключає порушення прав громадян вільно користуватися та розпоряджатися їх активами без рішення суду.
Україна обрала європейський вектор розвитку, а відтак, запровадження зазначених норм стане ще одним кроком у приведенні нашого законодавства у відповідність до європейських норм.
Парламент конституційною більшістю підтримав запропоновані зміни у першому читанні, то ж прогнозованою є й підтримка законопроекту у другому читанні та в цілому.
Зважаючи на викладене, звертаюся до Вас, шановний Володимире Олександровичу, з проханням про підтримку зазначеної законодавчої ініціативи та після надходження проекту Закону «Про внесення змін до Закону України про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо гарантій прав українських та іноземних інвесторів», невідкладно його розглянути, підписати та оприлюднити.
Це сприятиме захисту інвесторів, прав і свобод громадян і, зрештою, стимулюватиме зростання економіки України.
З повагою,
Голова Союзу юристів України С.М.Піскун