20 березня 2015 року в приміщенні Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулося перше засідання дискусійного клубу “Громадське здоров’я, біомедицина, право». В його роботі взяли участь Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України Володимир Яценко та радник Голови Союзу юристів України Ірина Соловей.
Основною темою засідання були визначені правові аспекти створення та функціонування системи громадського здоров’я в Україні. Актуальність цього питання продиктована нестачею серйозного глибокого аналізу охорони громадського здоров’я зі сторони правників в силу відсутності механізмів регулювання даного питання.
Відкриття засідання відбулося з привітального слова директора Навчально-наукового центру медичного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Радмили Гревцової. Вона презентувала перелік питань, які пропонуються для обговорення протягом поточного і наступних засідань клубу. Заступник директора Інституту гігієни і медичної екології імені Марзєєва Національної академії медичних наук України Олеся Гульчій у своїй промові акцентувала увагу на важливості правового забезпечення громадського здоров’я в контексті євроінтеграційних прагнень України.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України Володимир Яценко оголосив лист-привітання від Голови Союзу юристів України, Президента Всесвітньої організації юристів, Президента Світового Конгресу українських юристів Валерія Євдокимова. У привітанні наголошується, зокрема, що одним з головних досягнень сучасної цивілізації є забезпечення і захист прав і свобод людини, що має бути провідною функцією держави. Основний Закон нашої країни визнає людину, її здоров’я і життя найвищою соціальною цінністю. Тому національна політика має відповідати принципу гарантування права кожної людини, і суспільства загалом, на найвищий можливий для досягнення рівень здоров’я, а також принципам рівності прав, обов’язків і відповідальності усіх сторін цього процесу. Вирішення комплексу правових проблем, пов’язаних з докорінним реформуванням вітчизняної галузі охорони здоров’я, поширенням ринку медичних послуг, бурхливим розвитком медичної науки, запровадженням новітніх технологій, зокрема, у продовольчій і медичній сферах тощо, в сучасних надскладних умовах, у яких перебуває Україна, потребує концентрації кращого інтелектуального потенціалу з різних галузей, залучення науковців та практиків, зацікавлених верств громадськості.
Учасниками дискусії було внесено чимало конструктивних пропозицій, зокрема, щодо визначення основної місії клубу, структури і порядку його роботи, тематики подальших засідань тощо. На думку більшості виступаючих, основна місія дискусійного клубу полягає в тому, щоб стати «точкою перетину» для науковців, практичних працівників і громадських активістів у сферах охорони здоров’я, біомедицини, юриспруденції та державного управління, яка сприятиме кращому взаєморозумінню та дозволить розкрити усі аспекти взаємовідносин усіх суб’єктів, задіяних у забезпеченні громадського здоров’я.
Співпраця відіграє ключову роль у вирішенні даного питання і, як зазначив, професор кафедри адміністративного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бевзенко, юристи повинні прислухатися до думки фахівців з охорони здоров’я й інших галузей та виконувати сформульовані ними технічні завдання.
В ході засідання було проаналізовано поняття «громадське здоров’я», яке в українському суспільстві трактується неоднозначно. Зокрема визначено, що громадське здоров’я – це все, що пов’язано зі здоров’ям, але безпосередньо не пов’язане з лікуванням людини, основу якого складають організація охорони здоров’я, первинна медична допомога, профілактика і боротьба з інфекційними захворюваннями, профілактика і боротьба з соціально значущими інфекційними захворюваннями, профілактика травматизму, медицина праці, здоров’я матері та дитини, психічне здоров’я, боротьба зі шкідливими звичками, екологічне громадське здоров’я, а також забезпечення біобезпеки та боротьба з біотероризмом. Питання охорони громадського здоров’я має розглядатися не в контексті охорони здоров’я хворих людей, а в рамках профілактики захворювань та продовження життя населення.
Наприкінці заходу учасники дискусійного клубу визначили тему наступної дискусії, яка має відбутися в квітні, а саме: «Складові функції та інституції охорони громадського здоров’я».