Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) вніс незначні зміни до порядку реєстрації платником податку на додану вартість (далі – ПДВ). Які саме – далі.
Отже, порядок реєстрації платником ПДВ зазнав незначних змін. Перелічимо їх.
По-перше
Скорочено термін подачі заяви на добровільну ПДВ-реєстрацію (п. 183.3 Податкового кодексу України; далі – ПКУ). Тепер реєстраційну заяву потрібно подавати не пізніше ніж за 10 (а не 20, як раніше) календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ. Відповідні зміни враховані й у п. 183.9 ПКУ. Так, у разі відсутності підстав для відмови в реєстрації особи як платника ПДВ податківці вноситимуть запис про реєстрацію до Реєстру платників ПДВ з першого числа місяця, наступного за днем закінчення 10 (а не 20) календарних днів після подання реєстраційної заяви.
По-друге
Скорочено термін подачі реєстраційної заяви в разі переходу платника єдиного податку третьої групи (без ПДВ) у третю групу (з ПДВ) до 10 календарних днів, що залишаються до початку календарного місяця, у якому буде застосовуватися ставка єдиного податку з ПДВ (п. 183.4 ПКУ). У цьому разі ПДВ-реєстрація такої особи почне діяти з першого числа календарного місяця, у якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ.
По-третє
Реєстраційну заяву можна подати лише в електронній формі (п. 183.7 ПКУ). Тобто подавати такий документ особисто фізособа-підприємець або безпосередньо керівник чи представник юридичної особи – платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи не потрібно.
Звичайно, як і раніше, суб’єкти господарювання (новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник ПДВ під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця. Але в такому разі закінчення триденного терміну їх розгляду податківцями починається з дати надходження до контролюючого органу. Водночас правила, порядок і терміни розгляду є такими самими, як і для реєстраційних заяв, поданих в електронній формі безпосередньо до контролюючого органу.
По-четверте
Підкориговано порядок проведення ПДВ-перереєстрації. В абзаці другому п. 183.15 ПКУ чітко прописано, у яких випадках проводиться перереєстрація платника податку – у разі:
- перетворення юридичної особи – платника податку;
- зміни даних про платника податків, що стосуються податкового номера та/або найменування (прізвища, імені та по батькові) платника податку і не пов’язані з його ліквідацією або реорганізацією;
- установлення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників податків.
Перереєстрація у зв’язку зі зміною найменування (крім перетворення) (прізвища, імені та по батькові) платника податку, якого включено до ЄДРПОУ, тепер здійснюється контролерами лише на підставі відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Платнику податку подавати заяву для внесення змін не потрібно. В інших випадках подання заяви обов’язкове. Якщо особа, створена через перетворення, не подала в установлений термін заяву для перереєстрації, її реєстрація платником податку анулюється відповідно до ст. 184 ПКУ.