Україна добровільно відмовилась від ядерної зброї у рамках Будапештського меморандуму, однак попри гарантії безпеки, сьогодні стала жертвою агресії однієї із найбільших ядерних держав – Російської Федерації, яка свідомо використала терористів для анексії Криму та захоплення територій на Сході України.
Саме так прозвучала одна із основних тез з доповіді Голова Союзу юристів України Cвятослав Піскун на IV іранської демократичної конференції, що відбулася у США.
Також Піскун наголосив, що Україна виконує всі взяті на себе міжнародні зобов’язання щодо нерозповсюдення ядерної зброї у той час, як окремі держави, навпаки, – стало здійснюють нарощування ядерного потенціалу.
«Єдина в світі країна – Україна, добровільно відмовилася від третього у світі ядерного потенціалу заради спокою і безпеки на нашій планеті. Україна послідовно і сумлінно виконує свої міжнародні зобов’язання щодо нерозповсюдження ядерної зброї. Але, на жаль, не спрацювали міжнародні норми і гарантії безпеки, які були дані Україні провідними світовими державами, задекларовані в Будапештському меморандумі. Як результат, Україна через 20 років опинилася один на один в протистоянні з потужною ядерною державою», – повідомив Піскун.
За його словами, Росія використала і продовжує використовувати історичні особливості становлення правосвідомості українців для анексії Кримського півострова та подальшої агресії на Сході.
«Територію України складають землі, які раніше були в складі різних за рівнем розвитку країн. Це наклало свій відтінок на культуру нашого населення і особливості розвитку і становлення правосвідомості. Саме тому при формуванні державної політики необхідно враховувати історичне навантаження. На превеликий жаль, наші історичні особливості були використані Росією для анексії Кримського півострова», – підкреслив він.
Голова Союзу юристів України Святослав Піскун наголосив, що для єфективної боротьби із териризмом міжнародна спільнота має об’єднати зусилля та консолідовано виступити проти радикальних угрупувань, блокуючи трансформацію локальних конфліктів у міжнародні. «Оскільки тероризм має міжнародну сутність, правові антитерористичні заходи можуть бути ефективними за умови формування їх під егідою міжнародних організацій, і в першу чергу ООН. Також за участю України опрацьовується можливість створення Міжнародного центру по боротьбі з тероризмом в Європі. Слід зазначити, що в таких умовах ефективність діяльності Антитерористичного центру, який функціонує в нашій державі, набагато зростає. Адже його досить потужний потенціал і накопичений досвід будуть реалізовуватися в системі міжнародних антитерористичних заходів», – додав Святослав Піскун.
Піскун також провів паралель між політичною корупцією та тероризмом і закликав вивести боротьбу з ними на якісно новий рівень.