В продовження інформаційного бюлетеня про основні зміни українського податкового законодавства у 2017 році, нижче наведено короткий огляд деяких помітних змін акцизного законодавства у 2017 році.
Ставки акцизного податку
- Ставки акцизного податку на ряд алкогольних напоїв були збільшені в середньому на 10 – 20%. Зокрема, ставка акцизного податку на пиво зросла на 12%.
- Виключенням є ставка на вина виноградні натуральні, що залишається незмінною, та ставка на слабоалкогольні напої, що зменшилась.
- Нові ставки на алкогольні напої, що підлягають маркуванню марками акцизного податку, будуть застосовуватися з 1 березня 2017 року.
- Специфічні ставки акцизного податку на тютюнову сировину та тютюнові вироби зросли на 40%, в той час як адвалорна ставка податку на сигарети не зазнала змін.
- Ставки акцизного податку на більшість видів пального зросли в середньому на 25%.
Не зазнали змін ставки акцизного податку на моторні транспортні засоби та причепи, а також на електричну енергію.
Різне
- Скасовано акцизний податок із роздрібного продажу пального, який існував у 2016 році.
- Продаж пального у споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) (крім реалізації такого пального його виробниками) відтепер не підлягає оподаткуванню акцизним податком і, таким чином, жодні штрафні санкції не будуть застосовуватися за недотримання певних вимог звітності (наприклад, реєстрації акцизних накладних) щодо таких операцій.
Відтепер не підлягають оподаткуванню акцизним податком наступні операції:
- імпорт неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють (i) реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або (ii) її експорт;
- реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України;
- реалізація ферментованої (переробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами виробникам тютюнових виробів.
У той же час, за реалізацію тютюнової сировини суб’єктам господарювання, які не є тютюново-ферментаційними заводами та/або виробниками тютюнових виробів, наразі справляється штраф у розмірі 200% вартості реалізованої тютюнової сировини. Виробники тютюнових виробів сплачують суми акцизного податку протягом 5 робочих днів після отримання марок акцизного податку. Прострочення строків для сплати акцизного податку призведе до застосування штрафу у розмірі 20% суми грошового зобов’язання.
Закон встановлює місячний ліміт (обсяг) на кількість марок акцизного податку, які можуть бути продані певним виробникам та імпортерам тютюнових виробів. Відтепер закон детальніше роз’яснює вимоги до марок акцизного податку на алкогольних напоях іноземного виробництва. Зокрема, сума акцизного податку на марках таких напоїв повинна відповідати сумі, визначеній з урахуванням певних характеристик (наприклад, міцності напою, місткості тари та розміру ставок акцизного податку), що діяли на момент виробництва марки.
Джерело ЮФ “Астерс”