21 грудня 2016 року депутати 271 голосом «за» підтримали законопроект про ВРП.
Відзначимо, що ВРП буде колегіальним органом державної влади і суддівського управління, мета якого – забезпечення незалежності судової влади та формування чесного і професійного суддівського корпусу. Згідно з текстом документа, Вища рада правосуддя наділяється повноваженнями звільняти суддів, вносити Президенту подання про їх призначення, приймати рішення про порушення суддею або прокурором вимог щодо несумісності, залучати їх до дисциплінарної відповідальності.
Також ВРП матиме повноваження позбавляти недоторканності суддів. Крім того, рада буде вирішувати питання переведення суддів, їх відряджень, а також затверджувати їх кількість в судах. Вища рада правосуддя наділений повноваженнями призначати і звільняти голову Державної судової адміністрації та його заступників.
Вища рада правосуддя буде складатися з 21 члена, з яких 10 вибирає з’їзд суддів, по два призначає Президент, Верховна Рада, з’їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів і з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Голова Верховного Суду входить до складу ВРП за посадою.
Рішення ради можуть бути оскаржені тільки в Верховному Суді.
Офіціалізація Закону про ВРП повинна послужити поштовхом для прийняття рішення про проведення З’їзду суддів, оскільки перехідними і прикінцевих положень Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» наказано, що найвищий орган суддівського самоврядування має обрати трьох членів ВРП (ці вакансії, нагадаємо , утворилися в зв’язку з припиненням повноважень Генпрокурора, міністра юстиції і з збільшенням кількісного складу цього органу з 20 до 21 члена) не пізніше трьох місяців після набрання чинності закону, що регулює діяльність органу, в який має бути трансформований нинішня Вища рада юстиції.
Правда, в зв’язку з прийняттям нового закону кадрова завдання для з’їзду суддів в частині комплектації складу ВРП істотно ускладниться. Пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень закону про ВРП передбачено, що якщо в день вступу в силу конституційних змін відповідним суб’єктом не призначено кількість членів ВРЮ, яких такий суб’єкт повинен був призначити відповідно до закону, члена ВРП на відповідну вакантну посаду обирає з’їзд суддів. На даний момент у ВРЮ не заповненими повністю залишилися квоти парламенту і вчених-юристів, крім того, звільнилося одне місце члена ВРЮ у зв’язку з тим, що заступник голови цього органу Олексій Муравйов був звільнений з посади судді Вищого адміністративного суду України за власним бажанням, що спричинило за собою втрату його членства у ВРЮ. Отже, суддівського співтовариства належить делегувати в ВРП не трьох своїх представників, а шістьох.
Крім того, законом про ВРП врегулюється і питання обрання делегатів на з’їзд на перехідний період. Прописується, що до створення Верховного Суду в порядку і складі, які визначені новою профільним законом, обрання делегатів на головний суддівський форум здійснюється таким чином: збори суддів Верховного Суду України обирає трьох делегатів, а суддівські колективи Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ , Вищого господарського суду України та Вищого адміністративного суду України – по одному делегату від 20 суддів, які працюють у відповідному суді.
Джерело: Юридична Практика