Перший заступник Голови Союзу юристів України, віце-президент Європейського Інституту Омбудсмана Ніна Карпачова взяла участь в роботі ІV Міжнародної конференції на тему: «Захист прав людини на євразійському просторі». Захід відбувся 17 листопада в режимі відео-конференції. Його учасники − з 18 країн світу та міжнародних правозахисних інституцій провели два пленарних засідання, на яких обговорили питання: «70-річчя Європейської конвенції по правах людини: міжнародний та національний досвід реалізації», а також «Уроки пандемії: нові реалії праволюдського виміру».
Н. Карпачова привітала учасників і гостей конференції від Союзу юристів України та Європейського інституту Омбудсмана. У своїй доповіді вона наголосила на необхідності безумовного дотримання фундаментальних прав і свобод людини, закріплених у «Загальній декларації прав людини», Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, які народилися пісня осмислення міжнародною спільнотою причин і наслідків найкривавішої в історії людства Другої світової війни. Треба пам’ятати також, що прийняттю Декларації передувало рішення Суду Народів − Міжнародного Нюрнберзького трибуналу, яким визнано й покарано винуватців світової бойні, а також визначені її причини. Це треба знати, щоб не повторювати жахливих помилок, − зазначила Н. Карпачова. Вона привітала досягнення домовленостей про припинення військового конфлікту в Нагірному Карабасі, зазначивши, зокрема, що Європейський інститут Омбудсмана закликав до примирення сторони конфлікту, вважаючи що тільки через діалог можна порозумітися та досягти миру. Для України досягнення миру наразі залишається найактуальнішим завданням. Однією з найважливіших проблем є також забезпечення права громадян нашої країни на належний рівень життя і соціальний захист. Для мільйонів людей життєво важливим питанням є розв’язання проблеми тривалого невиконання рішень Європейського суду з прав людини, прийнятих за позовами українців, про поновлення соціальних гарантій. Відоме пілотне рішення «Юрій Іванов проти України», рішення 2017 р. «Бурмич та інші проти України», які потребували вжиття заходів загального характеру − не виконуються, що є прямим порушенням статті 46 Конвенції щодо обов’язковості виконання рішень європейського суду. Цілком очевидно, що без підтримки Комітету Міністрів Ради Європи, права наших громадян на належний соціальний захист і на справедливий суд − не будуть в повній мірі реалізовані. Важливо, що Рада Європи разом з Українською стороною розробили проект щодо сприяння виконанню Україною рішень Європейського суду з прав людини, − наголосила Н. Карпачова.
Більшість доповідачів також приділили соціальним правам особливу увагу, підкреслюючи відданість соціальній орієнтації політики держав та міжнародних об’єднань. Учасники конференції виступили й проти подвійних стандартів у галузі правозахисту, наголошуючи на незмінності абсолютних цінностей, закріплених у Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
За підсумками дискусії прийнято резолюцію, в якій, зокрема, домовлено:
- підтримувати процеси інтеграції національних правозахисних закладів Євразії;
- сприяти формуванню на євразійському просторі світогляду, що базується на повазі до людини, забезпеченні верховенства її прав і свобод;
- розвивати двостороннє та багатостороннє співробітництво у сфері подолання пандемії, доступності вакцинації для кожної людини;
- підтримати ідею розробки міжнародного правового акта, що регламентує права і свободи людини в умовах надзвичайних ситуацій.