Ніна Карпачова підписала в Буенос Айресі Угоду про співробітництво з Омбудсманами Латинської Америки
Ніна Карпачова – Перший заступник Голови Союзу юристів України, член Правління Європейського Інституту Омбудсмана і Карлос Констенла – Президент Латиноамериканського Інституту Омбудсмана, підписали Меморандум про співпрацю в сфері прав людини між Європейським Інститутом Омбудсмана (ЕІО) і Латиноамериканським Інститутом Омбудсмана (ЛІО). Мандат на підготовку проекту Меморандуму і його підписання Ніна Карпачова отримала від Президента і Генерального секретаря ЕІО.
Церемонія підписання відбулася 12 жовтня 2017 року м. Буенос-Айрес (Аргентина) в залі прийомів Національного Омбудсмана Аргентини за широкої участі представників юридичної спільноти Латинської Америки та Аргентини.
Меморандум передбачає розвиток співпраці стосовно захисту і просування прав людини, лекції на юридичних факультетах університетів, проведення спільних наукових досліджень в області прав людини, обміну результатами досліджень, здійснення їх публікацій в наукових журналах, а також проведення міжнародних конференцій з проблематики захисту прав людини.
У своєму виступі Ніна Карпачова наголосила, що ще в 2008 році були здійснені перші кроки до взаємного співробітництва, коли було підписано угоду між Омбудсманами України та м. Буенос-Айреса про взаєморозуміння та співробітництво з метою захисту прав, в першу чергу, українських мігрантів, яких в Аргентині більше трьохсот тисяч. Вона також зазначила, що попри відмінність умов, основні причини порушення прав людини в країнах Європи і Латинської Америки однакові – це зростаюча бідність, суспільна нерівність, злочинність, бюрократизація і корупція влади, збільшення потоків міграції, збройні конфлікти і війни. Низка країн Східної Європи, в тому числі і Україна, все більше набувають рис держав залежного розвитку за латиноамериканською моделлю: з олігархічною владою, величезним зовнішнім боргом, різкою поляризацією і криміналізацією суспільного життя, появою парамілітарних угруповань, застосуванням тортур і насильницькими зникненнями людей , а також неможливістю реалізувати право на справедливий суд. Ці процеси ведуть до масових і системних порушень прав людини.
Ніна Карпачова зазначила особливий внесок Аргентини в розробку і просування Конвенції ООН щодо захисту усіх осіб від насильницьких зникнень 2006 року, що є однією з найгостріших проблем для багатьох країн світу.
Президент ЛІО Карлос Констенла підкреслив важливість співпраці з метою взаємного збагачення досвідом діяльності в області захисту і просування прав людини в сучасному глобалізованому і все більш взаємозалежному світі. Історія Аргентини є яскравим прикладом цих процесів, що втілилася в потоках мігрантів. Якщо в ХIХ і на початку ХХ століття потік європейських мігрантів формував аргентинську націю, то в кінці ХХ – на початку ХХІ століть зворотний потік мігрантів з Латинської Америки, а також Азії і Африки змінює кардинальним чином обличчя Європи, висуваючи нові виклики в сфері прав людини.
Під час підписання Меморандуму сторони дійшли згоди про те, що першим спільним заходом може стати проведення Міжнародної конференції з проблеми впливу зростаючого зовнішнього боргу країн, що розвиваються, на стан забезпечення та захисту прав людини.
За підсумками візиту Ніна Карпачова разом з Карлосом Констенлою виступили в радіопрограмі «Люди та їх Омбудсман», яку транслювали по всій країні.
Символічно, що підписання Меморандуму відбулося 12 жовтня – в день, коли завдяки Колумбу в 1492 році вперше зустрілися цивілізації Європи і Америки.