Тільки судова влада може забезпечити втілення змін на практиці. На цьому в контексті обговорення законопроекту “Про Вищу раду правосуддя” акцентувала увагу Глава відділу по реформам сектора правосуддя Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ліліт Данегян.
Розгляд документа, правки до якого було внесено буквально за кілька годин до зустрічі українських і європейських фахівців, почалося з запевнень іноземців у всебічній підтримці України на шляху реформування судової влади.
У свою чергу глава Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, а також заступник Глави Адміністрації Президента України Олексей Філатов запевнили іноземними фахівців в тому, що законопроект в основному відповідає стандартам РЄ в частині незалежності судової влади, її відповідальності перед суспільством, а також взаємодії різних гілок влади між собою.
З цим свідченням європейці згодні. Так глава Окружного суду Флорісдорфа (Відень, Австрія), член Консультативної ради європейських суддів, екперт РЕ Герхард Райснервказав на скурпульозність українців в роботі над деталями, а також готовність до виконання рекомендацій.
“Я вітаю вас з перемогою, – зазначив австрієць, – оскільки ВРП стане головною цитаделлю правової реформи”.
Продовженням обговорення законопроекту про Вищу раду правосуддя стала дискусія, яка розгорілася між запрошеними експертами.
Першим взяв слово голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Він звернув увагу присутніх на кілька аспектів. Наприклад, суддя зазначив, що ще вчора серед вимог, висунутих проектом до кандидата на членство в ВРП, був стаж роботи на посаді судді не менше 10 років. Сьогодні ця норма зазнала змін, згідно з якими, кандидат до Ради повинен бути не молодше 35 років і мати при цьому стаж роботи в галузі права не менше 15 років.
На думку пана Романюка така комбінація є неможливою в принципі, а відсутність тривалого “суддівського” стажу відкриє дорогу в конституційний орган випадковим особам. В якості альтернативи власник мантії пропонує закріпити вік 35 років, стаж в галузі права – 10 років, з яких не менше 5 на посаді судді.
Також глава ВСУ зробив зауваження і з приводу переліку підстав для оскарження рішень ВРП в судовому порядку. У проекті таких підстав 3. І вони позбавляють суд можливості перевірити, чи правильно ВРП встановила факти і чи правильно застосувала закон. Чи не буде це порушенням ст. 6 Конвенції про права людини і основоположних свобод, запитав пан Ярослав у закордонних експертів. На його думку дані норми повинні бути переглянуті.