Увесь світ наразі поставлено на паузу через пандемію коронавірусу. Кожного дня ми стикаємося з величезними об’ємами інформації та новин, в яких йдеться про обмеження пересування, закриття підприємств, заборону відвідування публічних місць.
В той час, як пересічні громадяни турбуються про зачинення улюблених ТРЦ чи ресторанів, одним із перших питань юристів є “а що ж буде з судами?”. Саме на це питання ми спробуємо сьогодні відповісти.
Перш за все, розберемося з національними судами. Так, 16 березня Голова Ради суддів України Богдан Моніч звернувся до всіх судових установ України з вимогою встановити особливий режим роботи судів.
Після введення карантину на всій території країни, суди почали перевлаштовувати свою роботу. На вході до приміщення суду кожну особу перевіряють на наявність ознак респіраторних захворювань, а також проводять температурний скринінг. На сьогоднішній день, суд може обмежити доступ осіб, що не є учасниками справи, до судового засідання, а учасників судових процесів закликають подавати клопотання про відкладення засідань та уникати відвідування засідань, в яких особиста участь не обов’язкова.
Канцеляріями судів також запроваджено запобіжні заходи: не допускається одночасне скупчення великої кількості людей, а документи рекомендується надсилати поштою (в тому числі й електронною) або ж з використанням системи “Електронний суд”.
Не дивлячись на реальну загрозу значного розповсюдження коронавірусної хвороби, все ж необхідність у стабільному функціонуванні судової системи відчувається як ніколи раніше. У зв’язку з цим, Верховною Радою України 30 березня 2020 року було прийнято Закон № 540-ІХ, який надав можливість проводити судові засідання у режимі відеоконференцій поза межами приміщення суду, а також продовжив деякі процесуальні строки на період дії карантину.
Таким чином, щоб не позбавляти громадян встановленого законом права на справедливий суд, окремі суди вже починають використовувати на практиці норму щодо можливості взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Перше таке судове засідання повинно відбутись вже 13 квітня в ZOOM, про що було зазначено у відповідній Ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Незважаючи на перехід у режим відеоконференцій, суди наразі не мають матеріальної можливості придбати преміум-акаунт у додатку ZOOM, щоб не обмежуватись безкоштовними 40 хвилинами, проте, все одно потроху відчувається приємний вітерець діджиталізації.
Слід зазначити, що Державна судова адміністрація України на подив швидко відреагувала на зміни у процесуальних кодексах та вже через кілька днів видала наказ, яким затвердила порядок проведення відеоконференцій поза приміщенням суду у цивільному, господарському та адміністративному судочинствах.
Так, створено комплекс технічних засобів та програмного забезпечення “EasyCon”, на якому будуть проводитися засідання у режимі відеоконференцій. Однак, чи насправді все буде так легко, як зазначається у назві цього комплексу? Та що робити із суддею, який вже призначив засідання у ZOOM? Відповідь на ці питання дасть майбутня судова практика.
У цьому аспекті цікавим видається досвід зарубіжних країн у пристосуванні до сьогоденних реалій. Розглянемо деякі з них.
Італія
В Італії, яка на сьогоднішній день є одним з епіцентрів коронавірусу, було прийнято закон, яким було введено “період замороження”, поки що, до 15 квітня. Для Італії це означає, що всі судові процеси, які мали б бути розглянуті у цей період, за винятком надзвичайно важливих, відкладаються на дати після нього, а всі процесуальні строки продовжуються на строк дії такого карантину.
Не менш важливою є встановлена до 30 червня заборона на відвідування судових засідань іншими особами, окрім сторін та їх представників, а також введення можливості проведення розгляду справ шляхом віддаленого доступу.
Іспанія
Щодо Іспанії, то обмеження діяльності судової системи були впроваджені Декретом Кабінету Міністрів про введення надзвичайного стану.
Друга поправка до вказаного Декрету зазначає, що всі процесуальні строки на час дії надзвичайного стану зупиняються та будуть поновленні після скасування надзвичайного стану.
Розгляд майже всіх справ відкладається, за виключенням обрання та зміни запобіжних заходів, захисту прав дітей, скоєння насилля у відношенні до жінок та деяких інших.
США
Неоднозначно складається ситуація у Сполучених Штатах Америки, де наразі фіксується найбільша кількість захворювань на коронавірус.
Двері Верховного суду США наразі зачинені для відвідувачів, а тому всі усні слухання відкладені на невизначений строк.
У Північній Каліфорнії суди зачинені для публічних слухань до 1 травня, а суддя, у разі нагальної необхідності, може розглянути справу у телефонному чи режимі відеоконференції.
Цікаво, що, наприклад, в Огайо суди продовжують працювати у звичайному режимі без будь-яких обмежень, в той час як суддів Техасу навчають користуватися ZOOM та YouTube для можливості проведення судових засідань у відеорежимі.
Велика Британія
Після введення загального карантину у Великобританії, відбувається розгляд лише невідкладних справ, наприклад, щодо кримінальних правопорушень, але лише за умови їх плинності не більше трьох днів.
В перші дні карантину було дозволено проводити нетривалі розгляди судом присяжних, однак, зараз керівництво держави вирішило призупинити також і процеси за участю народних засідателів.
Наразі, у Сполученому Королівстві набуває загального поширення розгляд справ за допомогою аудіо та відео засобів: для цього використовуються такі програми як Skype чи BT MeetMe.
Франція
Суди Франції призупинили розгляд справ з 16 березня. Майже всі процеси поставлені на паузу, окрім найважливіших. До найважливіших процесів міністр юстиції Франції, Ніколь Беллубе, віднесла наступні справи: стосовно осіб, що знаходяться під вартою; дітей; виселення осіб, які вчиняють домашнє насильство.
В свою чергу, Європейський суд з прав людини також значно знизив кількість розглядуваних судових справ. У Великій Палаті наразі займаються лише вирішенням тих спорів, зупинення яких призведе до “непоправної шкоди”. Звісно, що розгляд таких справ відбувається за закритими дверима.
Деякі країни підійшли до питання здійснення правосуддя під час карантину дуже серйозно та оперативно, шляхом розроблення та надання необхідних рекомендацій. Наприклад, в Австралії було видано документ, який регламентує карантинний розгляд чи не кожної категорії справ: податкові спори вирішуються за допомогою додатку ZOOM, розгляд певних цивільних справ відбувається в порядку письмового провадження, а процеси щодо ліквідації підприємств перейшли у телефонний режим.
В Румунії вже відбулося перше успішне судове засідання, де суддя та представники сторін висвітлювали свої позиції у режимі відеоконфереції через додаток ZOOM.
Цікаво, що в США перше слухання у кримінальній справі через ZOOM відбулося 2 квітня у суді Маямі-Дейд, де суддя відмовив обвинуваченому у зміні запобіжного заходу на заставу замість тримання під вартою. У цій відеоконференції прийняло участь одразу 9 учасників, включаючи детектива, суддю, прокурора, обвинуваченого, а також свідків та їх представників.
Проаналізувавши карантинну роботу судів України та зарубіжних країн, можемо сказати, що функція здійснення правосуддя значно постраждала від коронавірусу, однак, держави небезуспішно впроваджують ефективні заходи з метою можливості реалізації особами своїх прав на судовий захист та справедливий суд. Важливо зазначити, що й Україна не пасе задніх та своєчасно прийняла необхідні нормативно-правові акти для проведення судових засідань поза межами приміщення суду.