До Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь в роботі Круглого столу, присвяченому Дню шанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
На заході, який відбувся 12 грудня 2019 р. у приміщенні Комітетів Верховної Ради України, були присутні народні депутати України першого-дев’ятого скликань, працівники Апарату Верховної Ради України, голови чорнобильських громадських організацій, фахівці міністерств та відомств України, ядерної енергетики та радіаційної безпеки.
Відкриваючи засідання, член правління Чорнобильськохї асоціації народних депутатів України, народний депутат України V-VI скликань, голова координаційної Ради громадських чорнобильських організацій О.Рябека, подякував ліквідаторам за їхній подвиг, завдяки якому врятовані від згубних наслідків Чорнобильської катастрофи народи України і Європи. Учасники Круглого столу вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих ліквідаторів.
В.Яценко представив доповідь “Про сучасний стан дотримання прав громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катасрофи”, зазначивши, зокрема, наступне:
-
Ст. 16 Конституції чітко визначає, що захист чорнобильців є обов’язком держави. Натомість, питома вага витрат на соціальний захист чорнобильців у загальній суті витрат Державного бюджету України, скоротилася з 0,6% у 2013р. До 0,11% – у 2020р., тобто у 5 разів. При цьому частка витрат на утримання органів влади майже не змінилася за цей період. Висновок з цього можна зробити лише такий: влада вчиняє системний наступ на соціальні права чорнобильців. Це підтверджується й тисячами рішень національних судів, прийнятими за позовами ліквідаторів і потерпілих, рішенням Європейського суду з прав людини, а також рішеннями Конституційного суду України.
Сьогодні у порядку денному пленарного засідання Верховної Ради України — проект-постанова про виконання рішень Конституційного Суду України, у тому числі й рішення про поновлення прав чорнобильців, – зазначив В. Яценко. Він закликав народних депутатів України підтримати прийняття цієї постанови, якою доручається Кабінету Міністрів України невідкладно внести законопроект на виконання рішення Конституційного Суду України.
Водночас, він застеріг народних депутатів України від можливого прийняття нещодавно анонсованої у соціальному Комітеті Верховної Ради України нової редакції Закону про захист чорнобильців, особливо — що стосується зміни статусу. Неприпустимо зараз знову змушувати цих людей, які вже переважно мають поважний вік, бідкатися по чиновницьким кабінетам, доводячи участь у подіях 34-річної давнини.
Зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист гррмадян, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи”, мають бути спрямовані на виконання прийнятих судових рішень, – зазначив представник Союзу юристів України.
За результатами дискусії, учасники Круглого столу прийняли рішення про створення робочої групи з напрацювання відповідних законодавчих пропозицій.