Шановні правники України, дорогі співвітчизники!
Від імені Союзу юристів України та особисто від мене прийміть щирі поздоровлення з ювілейним Днем Конституції України!
Передусім висловлюю слова вдячності народним депутатам перших скликань Верховної Ради, вченим-правникам, які брали безпосередню участь у розробці та прийнятті Основного Закону нашої країни. Розгляду проекту Конституції у сесійній залі передувала тривала кропітка праця у Конституційній комісії, у парламентських комісіях (нині – комітетах), депутатських фракціях та групах. Але й під час сесійного засідання кожна стаття Конституції приймалася за результатами детального обговорення…
Принципово, що Основний Закон України було прийнято, керуючись Актом проголошення незалежності України, який проголошений, «здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України». У такий спосіб сформовано правовий фундамент «суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави».
Без перебільшення, ми маємо усі підстави пишатися Основним Законом своєї країни. Але цього замало. «Присягаю додержуватися Конституції України», – такі слова проголошують перед вступом на посаду Президент України, кожен народний депутат України, кожен член Кабінету Міністрів України. Водночас, протягом чверті століття дії нашої, однієї з найсучасніших і найкращих конституцій у світі, українським громадянам доводиться виборювати свої конституційні права і свободи у національних судах, Конституційному суді України, в Європейському суді з прав людини. Більшість цих рішень не виконуються роками, викликаючи у можновладців лише роздратованість чи байдужість замість заходів з негайного і безумовного виконання, а у людей – відчай та зневіру у силу Основного Закону своєї країни.
Союз юристів України учергове нагадує про таку ключову конституційну вимогу: «органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією …».
Будь-які порушення цієї вимоги мають негайно зупинятися, а винні посадові особи – притягатися до відповідальності.
Тож повага до Основного Закону України має бути правилом для кожного, насамперед – для тих, хто взявся виконувати головний конституційний обов’язок Держави – «утверджувати і забезпечувати права і свободи людини». Це – ключ до успіху України! Упевнений, що вітчизняні правники завжди готові допомогти владі у виконанні цього обов’язку, надати мудру пораду, застерегти від неправомірних дій та прийняття неконституційних рішень.
Бажаю кожному з Вас, дорогі співвітчизники, міцного здоров’я, щастя і успішної реалізації конституційних прав і свобод!
Миру і добра кожному, миру і процвітання рідній Україні!
З повагою,
Голова Союзу юристів України С. М. Піскун