У соціальних мережах і на юридичних форумах викликав ажіотаж питання, як підтвердити десятирічний досвід представництва та / або захисту від кримінального обвинувачення в судах адвокатам, які бажають взяти участь в конкурсі на зайняття посади судді Верховного Суду?
Редакція газети «Юридична практика» поспілкувалася на цю тему з членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрієм Василенко.
– Андрію Володимировичу, чи достатньо вказати в одній справі за кожен рік з десяти років практики? Необхідно вказати всі справи або певний мінімум (скажімо, п’ять справ)?
– У нас є два інструменти. По-перше, це перелік документів, які повинен надати кандидат. По-друге, анкета кандидата на посаду судді. Зараз мова йде про прийом документів для допуску до участі в конкурсі. На цій стадії ми повинні визначитися, чи подані всі документи, які вимагаються законодавством і нашими підзаконними нормативно-правовими актами (цей перелік практично ідентичний, нічого зайвого немає), і перевірити їх відповідність статті 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (вимогам до судді Верховного Суду). Йдеться про досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді та / або захисту від кримінального обвинувачення не менше десяти років або про наявність сукупного стажу. Тільки це. Ми прийшли до висновку, що якщо адвокатом будуть подані, умовно кажучи, докази участі в десяти кримінальних справах за десять років, то не брати до уваги це досвідом професійної діяльності ми не маємо права. Але далі, при визначенні рейтингу, претендент, який надасть більше документів і покаже не одне справа в рік, а десять, напевно, буде мати більше переваг. У той же час Комісія буде враховувати складність справи. Може бути, дуже складна справа адвокат супроводжував десять років, чому б і ні? Така справа за своєю складністю, кількістю годин, проведених в суді і на слідчих діях, може переважити і 50 справ. Це вже дискреції Комісії. Але на стадії прийому документів нам буде досить формального докази.
– Чи необхідно підтверджувати наявність саме безперервної практики за десять останніх років перед подачею заяви (тобто з 2006 року) або такий період може перериватися?
– Законодавець так сформулював відповідні статті закону, що у нас немає підстав враховувати тільки безперервний досвід роботи. У Законі написано: «Не менш десяти років», тобто не потрібно саме останніх десяти років. Наприклад, кандидат працював адвокатом п’ять років, потім – в неюридичну бізнесі або на державній службі або в правоохоронних органах, потім знову повернувся до адвокатської практики, пропрацювавши ще п’ять років. Це відповідає вимогам Закону.
– Чи потрібно подавати копії документів – договорів, ордерів, судових рішень – для підтвердження ведення відповідних справ?
– Необхідно. Про це йдеться в Положенні про порядок і методології кваліфікаційного оцінювання, показниках відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання і засобах їх встановлення і в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді. Всі документи нам необхідні для того, щоб мати докази. Закон говорить не просто про стаж, а про досвід представництва в суді. Тобто одного наявності свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю недостатньо. Потрібно довести, що адвокат брав участь в розгляді справ безпосередньо в суді. Причому в Положенні про конкурс ми розділили ці вимоги: договори та ордера – це один пункт, судові рішення, процесуальні документи – інший. Будемо оцінювати документи в комплексі. Наприклад, кандидат говорить: «У мене може бути договір з клієнтом, але до суду буде ходити мій помічник», – так не піде.
Адвокати можуть працювати і в складі адвокатських об’єднань або юридичних фірм.
Ми прийшли до висновку (та й положення закону так сформульовані), що необхідно безпосередню участь особи в судових засіданнях. Тому нам потрібні докази, що підтверджують, що кандидат дійсно працював як адвокат і саме в суді.
Такий підхід є логічним оскільки ми формуємо Верховний Суд і адвокати приходять на конкурс щоб стати суддями, а отже, вони повинні мати досвід роботи в суді.
– Чи можна підтверджувати участь судовим рішенням з Єдиного реєстру судових рішень або це повинні бути копії судових рішень з печатками суду?
– Це питання ми також розглядали. Витяги з реєстру судових рішень буде недостатньо. Рішення в реєстрі знеособлені – адвокат Іванов представляв інтереси Особі_1. Адвокат же не принесе ордер на представництво інтересів Особі_1? Краще надавати копії судових рішень. Ми розглядали питання, чи слід засвідчувати копії і прийшли до висновку, що простий копії, завіреної самим авдвокатом, буде достатньо. Ми він підтримує, що кандидат добропорядний. Крім того, кандидат може представляти інтереси клієнта не в одному суді і навіть не в одному місті, так що завірення копій рішень буде вкрай скрутним для кандидата. Ми він підтримує, що кандидат подасть достовірну інформацію. У разі виникнення сумнівів Комісія має право перевірити інформацію. Про наслідки недобропорядності кандидатів я говорити тут не буду.
– Чи може бути належним доказом довідка адвокатського об’єднання, в якому працює / працював адвокат?
– Ні.
– А договір з клієнтом без рішення суду?
– Це не судовий процес. Комісія вважає, що крім обов’язкових, кандидат може подати і додаткові документи. Тягар доказування лежить на кандидата. Але якщо він не подасть рішень суду, що підтверджують здійснення професійної діяльності, то навряд чи буде допущений до конкурсу оскільки Комісія не зможе встановити факт наявності у кандидата десятирічного досвіду і, отже, його відповідності вимогам 38 і 81 статтями Закону.
– Чи можна кандидату надати додаткові документи на стадії співбесіди? Скажімо, поки адвокат здавав іспити, завершився якийсь кримінальний процес …
– На стадії співбесіди кожен кандидат може надати пояснення і додаткові документи, але до стадії співбесіди ще потрібно дійти. Якщо Комісія вирішить, що кандидат не відповідає вимозі десятирічного досвіду роботи, про співбесіду мови бути не може.
– Чи буде оцінюватися результат розгляду справи?
– Ні в якому разі. Скажімо, адвокат представляв клієнта, з якого хотіли стягнути мільярд, а за результатами процесу стягнули мільйон при сумі основного боргу 900 тисяч. Це перемога чи програш? Комісія не має повноважень оцінювати результат роботи адвоката у вигляді рішення суду, як, власне, і судові рішення як результат роботи суддів.
– Чи будуть зараховуватися справи, які адвокат вів спільно з іншими адвокатами?
– Безумовно. Якщо адвокат ходив в суд і працював, якщо в складній справі знайшлася робота для кількох адвокатів, то чому б і ні?
– Чи вплине на результат вказівку на практику понад десять років?
– Як я вже сказав, чим більше досвід, чим складніше справи – тим краще. Але ще раз підкреслю: всі в комплексі вплине на рейтинговий бал.
Джерело: Юридична Практика