Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у прес-конференції, присвяченій 25-й річниці прийняття Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», яка відбулася 21 березня 2016 року в Інформаційному агентстві «Укрінформ».
Учасникам заходу була представлена доповідь голови Всеукраїнської благодійної організації інвалідів та пенсіонерів «Обличчям до істіни», Заслуженого юриста України В. Турського, у якій зроблено детальний аналіз положень згаданого Закону та сучасного стану їх виконання.
В. Яценко передав учасникам конференції вітання від Голови Союзу юристів України В. Євдокимова і заступника голови Союзу юристів України, першого Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Н.Карпачової. Він повідомив також, що був народним депутатом України у I, II і III скликаннях Верховної Ради України і брав участь у прийнятті Закону. Це відбувалося у надзвичайно складний період становлення української державності. У першому читанні законопроект був прийнятий 26 лютого 1991 року і до другого читання, яке відбулося 21 березня 1991 року, було внесено і опрацьовано більше 200 пропозицій.
З прийняттям цього Закону зроблено реальний крок щодо запровадження європейських і світових стандартів у галузі забезпечення прав людини, незалежно від її фізичного стану. Були чітко визначені забов’язання органів влади і місцевого самоврядування щодо створення безпорогового середовища, врахування потреб інвалідів при будівництві і благоустрої, забезпеченні інклюзивної освіти, гарантії працевлаштування, запровадженні індивідуальних програм реабілітації, встановлена обов’язкова участь громадських організацій при розробці відповідних програм і прийнятті рішень тощо.
«Для повноцінної реалізації положень Закону треба передусім виключити практику прийняття законодавчих актів, які обмежують права і свободи людини. Цього прямо вимагає й стаття 22 Основного Закону України. Важливо також зупинити процес деіндустріалізації країни і забезпечити економічне зростання, створюючи таким чином належну фінансову базу для реалізації соціальних програм», – зазначив В.Яценко
У виступах представників громадських організацій – учасників конференції – порушувались питання доступності освіти, участі громадськості у процесі імплементації Закону, запровадження цілісних державних інформаційно-роз’яснювальних програм. Наводились конкретні приклади негативного ставлення працівників державної служби зайнятості щодо надання інвалідам належних робочих місць. На думку учасників конференції, держава має створити такі умови, щоби роботодавцю було вигідно створювати робочі місця для людей з обмеженими можливостями, а також для навчання цих людей.
Висловлені на конференції зауваження і пропозиції будуть узагальнені і передані органам влади для відповідного реагування.