У 2021 році чимало змін впроваджується також і в частині податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору (далі – ВЗ). Так, Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» від 07.12.2020 р. № 1117-IX (далі – Закон № 1117) змінив деякі звичні аспекти роботи із зазначеним податком і збором. Що саме – далі.
Перевірки
З 01.01.2021 р. повинен був почати діяти новий продовжений до 2555 днів строк давності для перевірок утриманого ПДФО і ВЗ із зарплати. Але Закон № 1117 не дав цьому статися. Ним було видалено норму про оновлення цього строку. Відповідно, і у 2021 році буде використовуватися загальний термін давності у 1095 днів.
Звітність
З 01.01.2021 р. змінилися правила звітування з ПДФО та ВЗ. Тепер звітувати з цих податків слід в тандемі із єдиним соціальним внеском (далі – ЄСВ).
Так, з початку 2021 року у пп. «б» п. 176.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) йдеться про те, що податкові агенти та платники ЄСВ зобов’язані подавати щокварталу податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з поділом за місяцями звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку. Тобто зі звітних періодів 2021 року замість ф. № 1ДФ і Звіту з ЄСВ слід подавати один об’єднаний звіт з інформацією, що раніше була відображена в цих звітах.
Новий розрахунок подавати, як і раніше, слід лише в разі нарахування доходів фізичній особі протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Додаткове благо
З 23.12.2020 року також варто враховувати, що додатковим благом платника податку для цілей оподаткування ПДФО і ВЗ не буде вважатися сплачена закладом культури вартість товарів та послуг, що пов’язані з участю фізособи у створенні та показі (проведенні) культурних, у тому числі гастрольних, заходів. У цьому випадку вартість товарів та послуг чітко обмежена вартістю проїзду, проживання, харчування, охорони, страхування, медичного обслуговування, тренування платника податків (пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ).
Аби зазначені виплати не оподатковувалися ПДФО і ВЗ, оплата цих сум повинна бути передбачена умовами договору між відповідним закладом та платником податку.