Звіт Виконкому Ради Союзу юристів України про роботу за 2020 рік.
Протягом року проведено 11 засідань Виконкому Ради Союзу юристів України, на яких розглядалися та приймалися рішення з питань удосконалення діяльності правоохоронних органів, судів, захисту працівників і ветеранів юридичних професій, дотримання прав ветеранів війни і праці, чорнобильців, дітей війни, інших вразливих категорій громадян України.
Серед іншого, розглянуті питання:
– Про участь у парламентських слуханнях «Проблеми виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини»;
– Про проект Меморандуму про співробітництво між Союзом юристів України та асоціацією міст України;
– Про співпрацю з громадською організацією «Асоціація слідчих України»;
– Про стан та результати роботи Союзу юристів України з питань захисту прав ветеранів органів прокуратури;
– Про пропозиції Союзу юристів України стосовно удосконалення правоохоронної системи;
– Про рекомендації Союзу юристів України органам влади з розв’язання найгостріших проблем країни;
– Про Меморандум про засади комунікації та співпрацю між Союзом юристів України та Інститутом права Київського Національного університету ім.Т.Г. Шевченка;
– Про основні напрями дієвого судочинства;
– Про проект Положення про проведення конкурсу на звання «Кращий слідчий»;
– Про стан реалізації прав працівників та ветеранів органів прокуратури;
– Про участь у парламентських слуханнях «На шляху до справедливого судочинства України»;
– Про шляхи виконання судового рішення щодо визнання нечинними низки вимог «Порядку присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам»;
– Про участь представників Союзу юристів України у Всеукраїнській науково-практичній конференції на тему: «Нормативно-правова модель досудового розслідування за чинним КПК: теоретичні і практичні проблеми та шляхи їх вирішення»;
– Про звернення до Президента України щодо подальшого реформування правової системи країни;
– Про заходи з передплати на 2021 рік газети «Юридичний Вісник України»;
– Про відзначення у грудні 2020 р. професійних свят представників правничих професій;
– Про прийом у члени Союзу юристів України. Протягом року за рішеннями Виконкому прийнятті до Союзу юристів України 57 представників юридичних професій та студентів юридичних факультетів;
– Про нагородження відзнаками Союзу юристів України. За поданнями обласних і Київської міської організацій Союзу юристів України нагороджені відзнаками Союзу юристів України 356 юристів:
– Відзнакою «Видатний юрист України» – 7 осіб;
– Відзнакою «Орден «За заслуги» І ступеня – 2 особи;
– Відзнакою «Орден «За заслуги» ІІ ступеня – 3 особи;
– Відзнакою «Орден «За заслуги» ІІІ ступеня – 5 особи;
– Відзнакою «Почесний член Союзу юристів України» – 10 осіб;
– Відзнакою «Дійсний член Союзу юристів України» – 3 особи;
– Званням «Кращий студент юрист» – 11 осіб;
– Почесною грамотою Союзу юристів України – 239 осіб;
– Подякою Союзу юристів України – 76 осіб.
У зв’язку з обмежувальними заходи з протидії пандемії, засідання Ради Союзу юристів України не проводилося.
Виконкомом активізовано діяльність з пропаганди й поширення правових знань у суспільстві, дотримання норм таких державо утворюючих документів, як Декларація про Державний суверенітет України, Акт проголошення незалежності України, Конституція України. Особливе значення надавалося необхідності приведення дій органів влади у відповідність до вимог Основного Закону України, як гарантії стійкого розвитку країни, забезпечення прав і свобод наших громадян.
Протягом року Голова Союзу юристів України С. Піскун брав активну участь у прямих ефірах на провідних теле-та-інтернет-каналах (загальна кількість – близько 100 ефірних виступів, інколи по 2-3 передачі на добу), даючи правові оцінки, відповідаючи на питання глядачів, а також прагнучи донести до органів влади позицію Виконкому Ради Союзу юристів України з найактуальніших питань сьогодення, зокрема:
– дотримання прав людини під час проведення місцевих виборів;
– про правові аспекти подолання епідемії короновірусу та забезпечення належного лікування громадян України;
– про шляхи досягнення миру на Донбасі;
– про взаємовідносини України з США та іншими західними країнами;
– про необхідність врахування пропозицій фахових юристів, висновків та рекомендацій вітчизняної юридичної науки при прийнятті законів України та інших нормативних актів;
– про заходи з посилення результативності боротьби з корупцією;
– про посилення прокурорського нагляду за дотриманням законності, прав людини та заходи з реформування прокуратури;
– про мовну, правоохоронну та судову реформи;
– про прокурорські іспити, атестацію та оплату праці працівників прокуратури;
– про шляхи подолання непорозумінь у відносинах між Україною та Угорщиною;
– про засоби активізації обміну полоненими між Україною та самопроголошеними ЛНР і ДНР;
– про шляхи подолання посткарантинної кризи;
– про можливі заходи з повернення Криму та Донбасу до складу України тощо.
Продовжено активну співпрацю з колективом Загальнонаціональної правової газети «Юридичний вісник України», шеф-редактор – член Виконкому, Голова Київської міської організації Союзу юристів України В.Ковальський . Серед кращих авторів цього видання – заступник Голови Союзу юристів України О.Баганець.
Оновлено оформлення офіційного сайту Союзу юристів України, розширено поточний об’єм хостінгу. Головна сторінка сайту стала більш сучасною за рахунок нових плагінів та анімованих картинок. З’явилась нова рубрика анонсу, лічильник переглядів за добу, тиждень та місяць, статистика активних користувачів. Інформація, з якої країни здійснюються візити, стала доступною для кожного. Оновилось віконце «Галерея». Додано статистику про найбільш популярні статті у читачів сайту. Повністю перепрописані всі хештеги та лінкування картинок сайту для того, щоб сайт Союзу юристів України займав перші строки у пошукових системах та коректно відповідав на запроси по конкретному запиту, зв’язаному з Союзом юристів України. Після того, як у грудні 2020 р. перестав підтримуватись по усьому світу Adobe Flash плеєр, було знайдено альтернативу і повністю оновлено движки. На сайті постійно додаються нові актуальні матеріали у форматі статей та інфографіки, загальні юридичні та правові новини. Активно ведеться канал на Youtube, де завчасно оновлюються усі інтерв’ю та виступи Голови Союзу юристів України, інших членів Виконкому Ради Союзу юристів України в форматі відеороликів.
Загалом аудиторія глядачів та користувачів сайту збільшується з кожним роком, також росте кількість хвилин, що проводить окремий користувач на сайті. Сам охват користувачів практично з усього світу, навіть з малонаселених країн Африки. Найчастіше сайт Союзу юристів України відвідують користувачі з України, Росії, Східної Європи, Білорусі, Італії, США.
Загалом було оброблено більше 100 звернень громадян з питань отримання юридичних консультацій, роз’яснення чинного законодавства, надання правової допомоги, стосовно членства в Союзу юристів України тощо.
На офіційну електрону пошту Союзу юристів впродовж року надходили привітання від колег зі святами, запрошення на масові заходи, профільні наради, сповіщення про події від партнерів та партнерських організацій.
Голова Союзу юристів України, заступники Голови Союзу юристів України, члени Виконкому протягом року взяли активну участь у низці заходів з питань реформування правової сфери, дотримання прав і свобод наших громадян, зокрема:
Січень
Перший Заступник Голови Союзу юристів України, віце-президент Європейського інституту Омбудсмана Н.Карпачова взяла участь в роботі першої Всесвітньої конференції по проблемам медіації у м. Анжу (Франція).
Вона зазначила, зокрема, що функція медіації у всьому світі недооцінена. Хоча саме медіація дуже часто допомагає уникнути конфліктів, відновити мир. Медіація і конструктивне співробітництво мають стати ефективними інструментами забезпечення прав і свобод людини у конфліктних регіонах. Закликала докласти зусиль, щоб обмін кращими практиками медіації став важливою складовою правозахисних інституцій усіх країн світу.
————-
Член Виконкому Ради Союзу юристів України, голова Київської обласної організації Союзу юристів України М.Матьора взяв участь у підсумковій нараді юридичного управління столичної області.
Під час наради проаналізовано роботу юридичного управління за 2019 рік та визначено основні напрямки роботи на 2020 рік.
В Головному управлінні створено осередок Київської обласної організації Союзу юристів України.
————-
Лютий
За сприяння Першого заступника Голови Союзу юристів України Н.Карпачової звільнені з полону українські рибалки.
До Союзу юристів України надійшло клопотання від рідних українських рибалок, затриманих російськими прикордонниками, з проханням сприяти наданню кваліфікованої правової допомоги та поверненню рідних додому.
Автори звернень повідомили, що 14 лютого наші рибалки вийшли на промисел в Азовське море на промисловому катері «Стрела» з села Райнівка Приморського району Запорізької області. Наступного дня їхні рідні дізналися з повідомлень ЗМІ про те, що судно з рибалками затримане російськими прикордонниками.
Н.Карпачова, користуючись мандатом Віце-президента Європейського інституту омбудсмана, провела перемовини з Уповноваженим з прав людини Російської Федерації і Уповноваженим з прав людини в Криму. В офіційному зверненні до Російського Омбудсмана Н.Карпачова зазначила, зокрема, що згідно з Угодою між Україною і Російською Федерацією про квоти на вилов риби в акваторії Азовського моря, підписаною наприкінці 2019 року, рибалки мали право ловити рибу на всій акваторії моря. На прохання Н.Карпачової була здійснена перевірка умов утримання наших рибалок, забезпечення їх найнеобхіднішим.
25 лютого усі четверо українських рибалок – Сергій Гога, Олексій Іванов, Василь Тюркеджи і Максим Терєхов – вийшли на волю.
————-
Член Виконкому Ради Союзу юристів України, голова Київської обласної організації Союзу юристів України М.Матьора взяв участь в роботі семінару «Особливості виборчої системи в розрізі реалізації нового виборчого законодавства в Україні».
————-
Перший заступник Голови Союзу юристів України, Віце-президент Європейського інституту Омбудсмана Н.Карпачова взяла участь у заходах, присвячених Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
У своєму виступі на велелюдному зібрані ветеранів війни, родичів загиблих, військовослужбовців, представників органів влади, Української спілки ветеранів Афганістану та інших громадських ветеранських організацій, що відбулося 15 лютого біля Всеукраїнського меморіалу воїнам-інтернаціоналістам, вона подякувала ветеранам за їхній подвиг, за гідне виконання військового обов’язку. Н. Карпачова наголосила також, що будь-які намагання применшити, знівелювати подвиг воїнів – інтернаціоналістів приречені.
————-
15 лютого 2020 року у Харкові відбувся захід з підвищення професійного рівня нотаріусів, на який були запрошені, зокрема, й нотаріуси Донецької та Луганської області.
В роботі цього заходу взяв участь член Виконкому, голова Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України В.Кривобок.
————-
В Союзі юристів України відбулися заходи, присвячені Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
Відкриваючи зібрання, Голова первинної громадської організації учасників бойових дій на території Республіки Афганістан та інших держав — працівників Генеральної прокуратури України, член Ради Союзу юристів України – І.Кухарчук нагадав, що Указом Президента Украйни №180/2004 від 11.02.2004 року щорічно, 15 лютого відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Більше ніж у 30 країнах світу виконували свій військовий обов’язок понад 250 тисяч громадян України.
Голова Союзу юристів України Святослав Піскун привітав воїнів-інтернаціоналістів, подякував їм за виконання військового обов’язку, поінформував про заходи, що вживаються Союзом юристів України, з метою захисту прав ветеранів, у т.ч. працівників органів прокуратури та інших правоохоронних органів.
Учасники заходу поділилися спогадами та обмінялися думками з питань: стану реформування державних інституцій, у т.ч. – прокуратури, піднесення престижності роботи правоохоронця, дотримання законних прав та інтересів працівників силових структур та членів їхніх родин.
————-
В залі засідань Київської обласної ради відбулася фахова панельна дискусія «Експерти vs Оцінювачі». Співорганізаторами заходу виступили Союз юристів України та Союз експертів України, – відповідно до Меморандуму про співпрацю. Участь у цьому заході, крім судових експертів та оцінювачів, взяли також адвокати, юристи підприємств та представники органів державної влади. Модераторами панельної дискусії виступили Голова Київської обласної організації Союзу юристів України, Заслужений юрист України М.Матьора та Директор відокремленого структурного підрозділу ДП «Інформаційні судові системи» «Центр судової експертизи та експертних досліджень» (партнери Союзу юристів України згідно з Меморандумом про співпрацю) Державної судової адміністрації, кандидат юридичних наук, судовий експерт, патентний повірений, оцінювач І.Стародубов.
Судові експерти та оцінювачі обмінялись думками, досвідом та власним поглядом на оціночну діяльність та проблеми, що виникають під час її здійснення. Напрацьована цікава та корисна інформація для фахівців у сфері судової експертизи та
————-
Березень
Член Виконкому, голова Харківської обласної організації Союзу юристів України В.Кривобок взяв участь в урочистому зібрані, присвяченому Міжнародному жіночому дню, де зібралися співробітниці підрозділів Головного управління поліції, члени сімей загиблих правоохоронців та жінки-ветерани органів внутрішніх справ і поліції. Він привітав та нагородив відзнаками Союзу юристів України жінок-поліцейських.
————-
Перший Заступник Голови Союзу юристів України Н.Карпачова закликала Президента України використовувати кубинські препарати для боротьби з коронавірусом.
У відкритому зверненні до Глави Держави вона зазначила, зокрема:
“Україні, на моє переконання, вкрай необхідно якомога скоріше скористатися досвідом Китаю в успішному подоланні епідемії, організувати широке використання ліків та введення протоколів лікування, які мали там успіх. Як стало відомо, китайські лікарі ефективно використали розроблений на Кубі та виготовлений на спільному китайсько-кубінському підприємстві препарат.”
За її словами, на Кубі одна з кращих систем охорони здоров’я у світі, і Україна має скористатися її досвідом. Куба готова надати допомогу у подоланні пандемії у світі.
————-
Квітень
Голова Союзу юристів України С.Піскун від імені Виконкому привітав «Юридичний вісник України» з 25-річним ювілеєм, підкреслили зрослий авторитет видання, фаховий рівень трудового колективу, який надає можливість юристам ділитися досвідом та думками з актуальних правових проблем сьогодення.
————-
Травень
Перший Заступник Голови Союзу юристів України Н.Карпачова взяла участь в роботі круглого столу, присвяченому Дню науки, на тему: «Взаємозв’язок юридичної науки та практики». Захід, який відбувся в Інституті управління і права Національного юридичного університету ім.Ярослава Мудрого, об’єднав наукову еліту навколо актуальних проблем взаємозв’язку юридичної науки та практики. Н.Карпачова представила учасникам круглого столу доповідь: «Забезпечення прав людини як критерії єдності науки і практики», присвячену актуальним проблемам сьогодення.
————-
Червень
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь у засіданні Національної комісії з радіаційного захисту населення України.
На засіданні прийняті Програма діяльності комісії на 2020-2024 роки та план роботи на поточний рік, з урахуванням внесених ним пропозицій.
Комісія не підтримала запропонований Державною агенцією з управління зоною відчуження проект Закону України «Про внесення змін до статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». У своєму виступі з цього питання представник Союзу юристів України зазначив, що запропонований законопроектом перехід до визначення зон виключно на підставі річної розрахункової дози опромінення є протиправним, адже не враховує дозу, яку отримала людина протягом післяаварійного періоду. Законопроект не відповідає висновкам НАН України стосовно такого ж за змістом законопроекту. Некоректними є й посилання у пояснювальній записці до законопроекту на програму діяльності Кабміну, якої поки що не існує.
————-
Направлено Відкритий лист Президенту України щодо захисту прав працівників і ветеранів прокуратури, у якому зазначається, зокрема, що з лютого 2017 року наша громадська організація докладає максимальних зусиль для втілення в життя встановлених Законом України «Про прокуратуру» гарантій незалежності прокурора, у тому числі й стосовно пенсійного забезпечення. Свавільним та протиправним оцінюється рішення керівництва Генпрокуратури про заборону видавати пенсіонерам прокуратури документи для перерахунку пенсії.
Органи Пенсійного Фонду України на місцях тотально відмовляють пенсіонерам органів Прокуратури України у перерахунку пенсій з мотивів відсутності вказівок від центральних органів виконавчої влади.
Така протиправна поведінка спонукає громадян звертатися до судів, а останнім часом і до прокурорів для започаткування та проведення досудового розслідування, щодо керівників органів пенсійного фонду, за ознаками злочинів, передбачених статтями 364 та 382 КК України.
Союз юристів України, звернувся до Президента, як до гаранта конституційних прав громадян, з проханням вжити заходів, спрямованих на реальне виконання органами виконавчої влади та Пенсійного фонду України на місцях Рішення Конституційного Суду України № 7 /II/2019 від 13 грудня 2019 року.
————-
Липень
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України взяв участь у пленарному засіданні Центральної Ради Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» (партнер Союзу юристів України – згідно з Меморандумом про співпрацю).
Учасники засідання підтримали викладені ним пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», спрямовані на виконання рішень Конституційного суду України, національних судів і Європейського суду з прав людини, прийняті за позовами чорнобильців.
————-
Перший заступник Голови Союзу юристів України Н.Карпачова і Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяли участь у зборах Асоціації Народних депутатів України, а також у засіданні Верховної Ради України, присвяченому 30-літтю Декларації про державний суверенітет України.
В.Яценко, який брав безпосередню участь у прийнятті цієї Декларації, як народний депутат перших скликань, у своєму виступі на зборах Асоціації підкреслив важливість цього документу, що становить правову основу незалежності України. Він також зазначив, що у вітанні співвітчизників з 30-річним ювілеєм прийняття Декларації від Союзу юристів України, який очолюють народні депутати попередніх скликань С.Піскун – Голова Союзу і його Перший заступник Н.Карпачова, наголошується на необхідності дотримання органами влади положень Декларації. Зокрема, це стосується незалежної економічної політики, нагляду за дотриманням та однаковим застосуванням законів, рівності усіх громадян незалежно від будь-яких обставин, верховенства норм міжнародного права… Він висловив також застереження стосовно довільного тлумачення правонаступництва України, зазначивши, що згідно із Законом України “Про правонаступництво України” сучасна Україна є правонаступником Української радянської соціалістичної Республіки”. Це – надзвичайно важливо, адже йдеться про закріплення таких фундаментальних речей, як власність українського народу на землю і її багатства ( а не тих, хто колись володів землею, чи їхніх нащадків), про існування України у сучасних її кордонах, про членство у міжнародних організаціях, зокрема в Організації Об’єднаних Націй, серед засновників якої була УРСР і вважається сьогоднішня Україна…“Діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією і законами України, вимагає від кожного, хто наділений владними повноваженнями, й Основний Закон України.”
————-
В Союзі юристів України підписано Меморандум про засади комунікації та співпрацю з Інститутом права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Метою цього Меморандуму є налагодження комунікації та співпраці в межах відповідних функцій і повноважень Сторін задля поліпшення освітньої, аналітичної та практичної діяльності у сфері забезпечення верховенства права, розвитку системи професійного громадського середовища, захисту прав і свобод людини та громадянина на основі рівноправності, взаємної вигоди, дотримання загальноприйнятих норм і принципів.
Сторони домовилися, зокрема, про обмін інформацією щодо планів роботи, проектів та програм, а також використання спільних наукових ресурсів, підготовки пропозицій і рекомендацій щодо проектів законів та інших нормативно-правових актів, робочих навчальних програм, проведення спеціальних консультацій з метою вироблення узгодженої позиції Сторін щодо вирішення найбільш гострих та актуальних проблем у сфері реалізації конституційного принципу верховенства права, сприяння розвитку правосвідомості громадян з питань реалізації та захисту їхніх прав та свобод; організація та проведення спільних навчальних стажувань, практик та інші види співпраці, направлених на здобуття студентами практичного досвіду в галузі права; реалізація інших освітніх, наукових, соціальних, правових проектів, спрямованих на розвиток співробітництва між Інститутом та Союзом юристів.
————-
Серпень
В Союзі юристів України відбулася робоча зустріч членів Виконкому Ради «Союзу юристів України» з керівним складом громадської організації «Асоціація слідчих України».
На зустрічі обговорені проблеми ефективності діяльності правоохоронної системи, дотримання прав працівників правоохоронних органів, удосконалення відповідного законодавства, виконання судових рішень, прийнятих за позовами ветеранів цієї сфери.
Голова «Союзу юристів України» С.Піскун і Голова «Асоціації слідчих України» В.Пікінер підписали Меморандум про співпрацю між цими громадськими організаціями, яким передбачено, зокрема:
– надання правової допомоги членам Сторін, іншим громадянам;
– проведення спільних експертиз чинних законодавчих актів, а також проектів законодавчих і нормативних документів з питань, що стосуються діяльності правоохоронних органів, соціальної політики, прав і свобод людини;
– внесення органам влади спільних пропозицій щодо поліпшення ситуації у зазначених сферах діяльності.
————-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України взяв участь у робочій зустрічі представників Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» і «Всеукраїнського об’єднання Ветеранів Чорнобиля» з Міністром охорони здоров’я України М.Степановим.
На зустрічі йшлося про стан забезпечення права учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи на отримання спеціалізованої безоплатної медичної допомоги.
Представник Союзу юристів України у своєму повідомленні зазначив, що за ст. 13, ст. 17 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», організація надання кваліфікованої медичної допомоги чорнобильцям покладається на державу. Для цього утворені і діють спеціалізовані центри, де відбувається обстеження, лікування та реабілітація постраждалих. Він передав Міністру підготовлені у співпраці з громадськими організаціями пропозиції стосовно збереження і удосконалення діяльності таких закладів, забезпечення їх належного фінансування, а також – пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 р.», що мають гарантувати надання українським чорнобильцям кваліфікованої безоплатної медичної допомоги.
————-
Вересень
Голова Союзу юристів України С.Піскун взяв участь у Міжнародній онлайн-конференції «Діалоги про правосуддя – 2», за участі представників парламенту, українських суддів та європейських інституцій.
Серед учасників також були українські судді, представники Європарламенту, представники Верховної Ради України, зокрема Комітету ВР з питань правової політики, Комітету з питань європейської інтеграції та Комітету з питань антикорупційної політики, а також Ради суддів України, Вищої ради правосуддя.
————-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України взяв участь у робочій нараді з питань відновлення законних прав учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, за участю Заступника Міністра соцполітки Б. Лебедцова. Обговорені питання щодо врахування пропозицій, підготовлених «Союзом Чорнобиль України» у співпраці з Союзом юристів України до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»; про проекти законодавчих і нормативних актів з питань поліпшення пенсійного забезпечення українських чорнобильців; про підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської трагедії, а також інші питання, які є життєво важливими для цієї категорії наших громадян.
У своєму повідомленні представник Союзу юристів України зазначив необхідність виконання рішення Конституційного суду України про визнання неконституційними положень Закону №76 від 28 грудня 2014 року, якими було скасовано низку норм закону про статус і соціальний захист чорнобильців. Він нагадав також, що за три роки не зроблено жодного кроку для виконання рішення Європейського суду з прав людини «Бурмич та інші проти України».
————-
Жовтень
Виконкомом Ради Союзу юристів України направлено листа Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій − про пропозиції до проекту Концепції розвитку юридичної освіти, у якому зазначається, зокрема, що свого часу МОН України (наказ № 787/2016) було утворено робочу групу з розроблення проекту Концепції розвитку юридичної освіти в Україні (за участю представників МОН та Мін’юсту, експертів ОБСЄ та USAID, українських правничих шкіл та правничих професій). На основі презентованого проекту Концепції було зареєстровано законопроект «Про юридичну (правничу) освіту і загальний доступ до правничої професії» з наведеним описом регульованих видів правничої діяльності і запропонованим порядком здобуття вищої юридичної освіти.
Проект викликав несприйняття та численні заперечення юридичної спільноти і роботодавців, тому його було відкликано.
З урахуванням проведених аналітичних досліджень професії правника в Україні опрацьовано нову редакцію проекту Концепції розвитку вищої юридичної освіти з розміщенням на сайті.
У новій редакції Концепції вже не розкривається поняття «регульовані види правничої діяльності», хоча за змістом такий підхід розробників простежується при визначенні доступу до правничої професії (яку пропонується нормативно обмежити лише для суддів, прокурорів, адвокатів і нотаріусів).
Контекстуально відслідковується натяк на перспективи позбавлення закладів вищої освіти правоохоронного спрямування (зокрема системи МВС України) завдань з підготовки фахівців за спеціальністю 081 «Право» за усіма формами та джерелами фінансування.
Однак, таку «новацію» визнано помилковою з можливими небажаними наслідками як для системи підготовки фахівців як за правничими спеціальностями, так і для сфери кримінальної юстиції загалом.
Висловлюється припущення, що орієнтація на ідеї проекту Концепції спрямовані на вилучення навчальних закладів МВС із системи правничої освіти. А це може призвести до втрати державою потужних центрів якісної підготовки правників, у яких зосереджено істотні ресурси, висококваліфікований науково-педагогічний потенціал, активно використовуються сучасні технології підготовки конкурентоздатних на ринку праці юристів-правоохоронців.
Запропонували зважити на вищевказані аргументи при доопрацюванні остаточного варіанту проекту Концепції.
————-
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України взяв участь у засіданні Національної комісії з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ), яке відбулося в режимі відео конференції.
Комісія заслухала інформацію керівництва Державної інспекції ядерного регулювання України про «Сьому національну доповідь України про виконання зобов’язань за Об’єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами».
Розглянуто також питання підготовки до 35-х роковин Чорнобильської трагедії. Внесені пропозиції щодо проведення відповідних заходів на національному та міжнародному рівнях, що були підготовлені у співпраці з нашими партнерами – Всеукраїнською громадською організацію інвалідів «Союз Чорнобиль України».
————-
Листопад
Перший заступник Голови Союзу юристів України, віце-президент Європейського Інституту Омбудсмана Н.Карпачова взяла участь в роботі ІV Міжнародної конференції на тему: «Захист прав людини на євразійському просторі». Захід відбувся в режимі відео-конференції. Його учасники − з 18 країн світу та міжнародних правозахисних інституцій провели два пленарних засідання, на яких обговорили питання: «70-річчя Європейської конвенції по правах людини: міжнародний та національний досвід реалізації», а також «Уроки пандемії: нові реалії праволюдського виміру».
Н. Карпачова привітала учасників і гостей конференції від Союзу юристів України та Європейського інституту Омбудсмана. У своїй доповіді вона наголосила на необхідності безумовного дотримання фундаментальних прав і свобод людини, закріплених у «Загальній декларації прав людини», Європейській конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, які народилися пісня осмислення міжнародною спільнотою причин і наслідків найкривавішої в історії людства Другої світової війни. Треба пам’ятати також, що прийняттю Декларації передувало рішення Суду Народів − Міжнародного Нюрнберзького трибуналу, яким визнано й покарано винуватців світової бойні, а також визначені її причини. Це треба знати, щоб не повторювати жахливих помилок, − зазначила Н. Карпачова. Вона привітала досягнення домовленостей про припинення військового конфлікту в Нагірному Карабасі, зазначивши, зокрема, що Європейський інститут Омбудсмана закликав до примирення сторони конфлікту, вважаючи що тільки через діалог можна порозумітися та досягти миру. Для України досягнення миру наразі залишається найактуальнішим завданням. Однією з найважливіших проблем є також забезпечення права громадян нашої країни на належний рівень життя і соціальний захист. Для мільйонів людей життєво важливим питанням є розв’язання проблеми тривалого невиконання рішень Європейського суду з прав людини, прийнятих за позовами українців, про поновлення соціальних гарантій. Відоме пілотне рішення «Юрій Іванов проти України», рішення 2017 р. «Бурмич та інші проти України», які потребували вжиття заходів загального характеру − не виконуються, що є прямим порушенням статті 46 Конвенції щодо обов’язковості виконання рішень європейського суду. Цілком очевидно, що без підтримки Комітету Міністрів Ради Європи, права наших громадян на належний соціальний захист і на справедливий суд − не будуть в повній мірі реалізовані. Важливо, що Рада Європи разом з Українською стороною розробили проект щодо сприяння виконанню Україною рішень Європейського суду з прав людини, − наголосила Н.Карпачова.
За підсумками дискусії прийнято резолюцію, в якій, зокрема, домовлено:
– підтримувати процеси інтеграції національних правозахисних закладів Євразії;
– сприяти формуванню на євразійському просторі світогляду, що базується на повазі до людини, забезпеченні верховенства її прав і свобод;
– розвивати двостороннє та багатостороннє співробітництво у сфері подолання пандемії, доступності вакцинації для кожної людини;
– підтримати ідею розробки міжнародного правового акта, що регламентує права і свободи людини в умовах надзвичайних ситуацій.
————-
Виконком Ради Союзу юристів України направив Звернення до Президента України, у якому зазначається, зокрема, що це не перше звернення, яким Союз юристів України намагається донести до Глави Держави інформацію щодо процесів деградації правової сфери, які становлять загрозу державності та національній безпеці країни.
Зокрема, листом Союзу юристів України від 06.11.2019р. Президенту України надсилалася Резолюція Всеукраїнського форуму правників «Про стан національної правової системи». У цьому документі, який одноголосно підтримали майже 500 учасників Форуму з усіх регіонів України, висловлено стурбованість, що при прийнятті законодавчих і нормативних актів дуже часто не враховуються вимоги Конституції України і норми Міжнародного права, висновки й рекомендації вітчизняної правничої науки, зауваження фахових юристів. Під гаслами реформування правоохоронних органів запроваджуються відверто дискримінаційні заходи, що порушують соціальні і трудові права та гарантії незалежності суддів, прокурорів та інших працівників правоохоронної сфери.
Турбуючись про сталий розвиток України, забезпечення верховенства права, дотримання конституційних прав і свобод співвітчизників, запропоновано змінити дискримінаційну практику реформування органів прокуратури, законодавчо врегулювати питання про поновлення порушених прав працівників правоохоронної системи, розробити Стратегію реформування державних інститутів, за участю вітчизняних вчених та провідних правників…
Сьогодні в Україні без належної реакції залишаються сотні рішень Європейського Суду з прав людини, якими визнані порушення майнових, трудових та соціальних прав наших громадян. Значна їх частина не виконана, а винні у цьому службові особи продовжують свою бездіяльність, утверджуючи в свідомості своїх громадян зневіру та розпач.
Відсутня будь-яка, навіть політична, реакція на останні рішення Конституційного Суду України, якими визнані неконституційними низку законів та нормативних документів, що порушували конституційні права людини.
Залишається не поміченим правовий колапс, створений внаслідок так званої судової реформи 2015 року, коли з Конституції України було виключено цілий розділ «Прокуратура України». Тим самим виникла невідповідність норм Конституції підвалинам державності, визначеним Декларацією про державний суверенітет України. Український народ, як суб’єкт права, був позбавлений дієвої державної інституції, здатної представляти та захищати його інтереси. Особливо слід підкреслити значення наглядових функцій прокуратури, яка оперативно реагувала на порушення законодавства, та була доступним державним органом, що здійснював ефективне представництво інтересів Держави та громадянина.
Водночас, анонсовано проведення атестації працівників місцевої прокуратури у тому ж порядку, що може спричинити ще більшу хвилю судових позовів, у тому числі й до Європейського суду з прав людини. За антиконституційні рішення можновладців доведеться розраховуватись українським платникам податків.
Наведене не лише негативно впливає на роботу правоохоронної системи країни, але й не сприяє дотриманню законності і правопорядку.
Чинний стан законності, захисту та поновлення порушених прав і свобод людини і громадянина в Україні та протидії злочинності, вимагають сталості та узгодженості дій правоохоронної і судової системи, які можливо і необхідно напрацювати у ході координаційних нарад під Вашим головуванням, − зазначається у зверненні.
————-
Грудень
Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України взяв участь у комітетських слуханнях «Проблеми виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини». У слуханнях, які відбулися 9 грудня у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики (в режимі відеоконференції), взяли участь народні депутати України, представники Уряду, Міністерства юстиції України та інших органів виконавчої влади, представники судів, громадянського суспільства і міжнародних організацій.
У доповіді від Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» (партнер Союзу юристів України згідно з Меморандумом про співпрацю) викладені підготовлені у співпраці з Союзом юристів України ключові проблеми і конкретні пропозиції з питання порядку денного, яке є життєво важливим для багатьох людей. Зазначено, зокрема, що відомим рішенням Європейського суду «Бурмич та інші проти України», прийнятим ще у жовтні 2017 року, визнано правомірними позови 12,5 тис. наших громадян, які у національних судах захистили своє право на соціальні гарантії. Але, на жаль, ці рішення не виконуються, що Європейський суд оцінює як порушення права на справедливий суд, встановлене Європейською конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод. Посадовцями не виконуються рішення національних судів, порушуючи Конституцію України, присягу, яку давали перед вступом на посади усі народні депутати, члени Уряду і Президент України, а також − норми Європейської конвенції.
Запропоновано передбачити у бюджеті наступного року належне фінансування витрат на виконання рішень національних судів, визначити конкретну суму і порядок виконання згаданого рішення Європейського суду з прав людини, передусім − стосовно соціальних виплат людям.