Заява Союзу юристів України
щодо переслідування адвокатів за критичні висловлювання щодо стану адвокатури в Україні
Діяльність української адвокатури з перших кроків її становлення була підпорядкована гуманістичному завданню — надання правової допомоги населенню, забезпечення захисту обвинувачених та представництво інтересів інших учасників процесу. Фундаментальними основами її діяльності були самоврядування, незалежність від державних органів, дотримання морально-етичних вимог професії, законність.
Правовий статус адвокатури завжди був певним показником захищеності особистості, тобто індикатором, який свідчить про успіхи в просуванні до правової держави та розвинутого громадянського суспільства.
Професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правилами адвокатської Етики.
Незалежна адвокатська діяльність вимагає, щоб професія буласамоврядною на основі справедливих та прозорих процедур. Це стосується як створення, так і управління професійними інституціями, включаючи спостережні механізми та процедури. Такі принципи визначаються міжнародними стандартами про незалежність юридичної практичної діяльності, зокрема «Основні положення ООН про роль адвокатів», які мають застосовуватися для оцінки стану адвокатури України.
Переслідування адвокатів за критичну позицію викликало громадський резонанс в авторитетних громадських та адвокатських організаціях, які висловили обґрунтовані сумніви щодо незалежності адвокатури в Україні. Зокрема порушення дисциплінарної справи за публічне висловлення думки щодо загальновизнаних проблем в адвокатурі директора Координаційного центру з надання правової допомоги Андрія Вишневського є тиском на адвоката.
Міжнародні стандарти, що визначають підстави для застосування дисциплінарних заходів проти адвокатів та справедливість процедур у таких справах вимагають, щоб адвокати могли працювати без залякувань, перешкоджання, переслідування або неналежного втручання.
Дисциплінарні заходи проти адвокатів повинні базуватися виключно на Правилах адвокатської Етики, розроблених відповідно до закону, що відповідає прийнятим міжнародним етичним та професійним стандартам, які не можуть бути необґрунтованими.
Випадки застосування дисциплінарних санкцій проти адвокатів за дії, що не є неетичною поведінкою, на жаль, можуть розглядатися як дисциплінарний механізм переслідування або залякування адвоката, що суперечить основним положенням ООН про роль адвокатів. Відповідно до міжнародних стандартів про роль адвокатів має бути забезпечена відсутність зловживань дисциплінарною системою або її використання для переслідування, перешкоджання або неналежного втручання у діяльність адвокатів. Органи адвокатського самоврядування повинні гарантувати існування достатніх запобіжників для попередження подібних зловживань. Крім цього, будь-які санкції, що застосовуються у результаті дисциплінарного процесу, повинні бути пропорційними до порушення та обставин справи.
Надзвичайно важливим та актуальним для України також є забезпечення та розвиток реальної свободи слова і вираження думок. Відповідно до ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основних свобод сенс вільного вираження поглядів – свобода мати свою думку, отримувати і поширювати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Подібна норма є необхідною запорукою для розбудови демократії, створення плюралістичного суспільства у системі органів адвокатури.
Статутом Союзу юристів України передбачено — сприяння юристам України в задоволенні і захисті своїх професійних та соціальних інтересів, розвитку їхньої громадської активності, участі в розробці і реалізації державної правової політики.
Союз юристів України, як організація, яка об’єднує юристів та адвокатів України, вкрай стурбована ситуацією щодо застосування дисциплінарних заходів задля монополізації права на особисту думку членів Національної асоціації адвокатів України.
Важливість реформування та зміцнення адвокатури як єдиного фахового правозахисного інституту суспільства, посилення захисту прав людини й ефективного реформування судової системи – визнаються всім європейським загалом незаперечною необхідністю. Проте стан адвокатури в Україні, так само як і проблеми, які виникли при формуванні Конституційних органів та проведенні третього з’їзду адвокатів України викликають обґрунтоване занепокоєння у адвокатської спільноти щодо гарантій адвокатської діяльності. Переслідування адвокатів за критичні висловлювання ставить під сумнів спроможність самоврядування української адвокатури виконувати свою місію: захист конституційного права кожного громадянина та члена організації на висловлення власної окремої думки. Саме порушення принципів прозорості та відкритості в роботі Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України зумовлюють та зміцнюють недовіру та критику членів.
Адвокатура має стати взірцем для всього суспільства. Замовчування проблем в Адвокатурі створює нові труднощі для величезної професійної спільноти Національної асоціації адвокатів України.
Зараз Адвокатурі України вкрай необхідний серйозний, неупереджений і критичний аналіз ситуації, громадський огляд та визначення причин помилок, справжніх цілей і завдань стратегічного розвитку, а також вибір найкращих засобів для їх здійснення, а не переслідування незгодних з політикою керівництва.
Союз юристів України наголошує, що не залишить без уваги та належного реагування дії керівництва Національної асоціації адвокатів України щодо професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.
Закликаємо органи адвокатського самоврядування, їх посадових осіб у відносинах із адвокатами дотримуватись Конституції України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
В.о. Голови
Союзу юристів України Катерина Коваль