18 червня 2015 року у м. Києві відбулася науково-практична конференція «Місце і роль Конституції України у розвитку правової системи та реалізації цивілізаційного вибору Українського народу», з нагоди 19-ї річниці Конституції України.
У конференції взяли участь представники суддівського корпусу, народні депутати України, вчені, юристи-практики, представники дипломатичного корпусу та громадських організацій правників.
Заступник Голови Союзу юристів України Марина Ставнійчук у своєму виступі на цьому заході порушила питання подолання дефіциту легітимності Конституції України як основи сучасного конституційного процесу.
Як зазначила М.Ставнійчук, в умовах значного поглиблення системної кризи, гуманітарної катастрофи, тривоги у суспільстві такий дефіцит є однією з найбільших загроз для нашої державності. Отже, необхідність конституційної реформи в Україні очевидна й актуальна. На цьому неодноразово наголошує і Венеційська комісія, вкотре нагадуючи, що Конституція є правовою основою держави і зміни до неї повинні бути збалансовані, відповідати загальновизнаним нормам міжнародного права.
На переконання М.Ставнійчук, влада повинна зробити все, щоб конституційна реформа відбувалася не фрагментарно, а комплексно і системно, відповідно до таких пріоритетів:
- реальне закріплення на основі європейських стандартів системи прав і свобод людини. Необхідне конституційне гарантування всього спектра прав людини, передовсім – забезпечення ефективного і незалежного судового захисту;
- розширення і вдосконалення конституційного регулювання інститутів безпосередньої демократії. Людям на конституційному рівні має бути гарантована реальна можливість брати участь у місцевих і державних справах, насамперед через гарантування чесних виборів;
- забезпечення ефективного механізму організації державної влади, її збалансованості як по вертикалі, так і по горизонталі, запровадження дієвих механізмів стримувань і противаг, що убезпечить від узурпації влади будь-ким;
- створення належних конституційних засад реального місцевого самоврядування в умовах унітарної держави, забезпечення оптимального балансу владних повноважень центральних і місцевих органів влади;
- створення засад участі України в інтеграційних світових і європейських процесах, а також засад безпеки нашої держави та захисту її суверенітету.