Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України, заступник співголови Чорнобильської асоціації народних депутатів України В. Яценко взяв участь у робочій зустрічі з питань захисту прав осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. У заході, який відбувся 5 листопада в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, брали участь Голова Комітету Г.Третьякова, Перший заступник Голови Комітету М.Цимбалюк, Голова підкомітету у справах чорнобильців О. Арсенюк, інші народні депутати України, представники міністерств, лідери громадських організацій.
Представники громадськості були здивовані повідомленням членів Комітету про те, що якась ініціативна група готує нову, «сучасну» редакцію закону про захист чорнобильців замість чинного Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В.Яценко у своєму виступі нагадав, що чинний базовий закон готувався народним депутатами України I-ого скликання за участю Національної академії наук України, Міністерства охорони здоров`я, центрального органу виконавчої влади – Держкомчорнобиля. Було проведено десятки зустрічей з ліквідаторами, працівниками ЧАЕС, потерпілим населенням. Проект цього закону пройшов процедуру всенародного обговорення… Поспішні, непродумані законодавчі зміни, передусім – щодо статусу ліквідаторів і потерпілих – можуть завдати шкоди сотням тисяч людей.
В.Яценко зазначив також, що якщо у Держбюджеті 2013 року витрати на захист чорнобильців становили 0.5% від загальних витрат бюджету, то у 2019 році – лише 0.2%, тобто фактично скоротилися у 2.5 рази. Загальні витрати у проекті Держбюджету на 2020 рік збільшені на 58 млрд. грн., але при цьому на захист чорнобильців не добавлено ні копійки. «Підганяти» закон під таку політику фінансування соціальних витрат – це хибний, не правовий, антиконституційний шлях. Про неприпустимість скорочення обсягу прав цієї категорії наших громадян чітко зазначено й у Рішенні Конституційного суду України №6-р від 2018 р. Зважаючи на це, він запропонував внести такі зміни до чинного Закону:
- відновивши норми соціального захисту – на виконання згаданого Рішення Конституційного суду України. Відповідний законопроект (№ 1117) знаходиться на розгляді у Комітеті;
- відновивши первинну редакцію ст.54 Закону – на виконання тисяч рішень національних судів і рішення Європейського суду з прав людини. Відповідні законопроекти (№№ 4442, 4442-1) були зареєстровані і навіть розглядалися у Верховній Раді України попереднього скликання;
- забезпечивши належне фінансування в Державному бюджеті 2020 року витрат на соціальний захист (хоча б до реального рівня 2013р.), а також додаткове фінансування Пенсійного Фонду України.
Такі законодавчі зміни знайдуть підтримку більшості чорнобильської громадськості, – зазначив представник Союзу юристів України.
За результатами засідання запропоновано надіслати Комітету пропозиції щодо змін до Закону, а також повідомлено про проведення комітетських і парламентських слухань з питань соціального захисту чорнобильців.