За матеріалами тижневика «2000»
Перший заступник Голови Союзу юристів України Ніна Карпачова: «Нам вдалося повернути додому ще двох українських рибалок. І це тільки початок»…
Весна приносить добрі новини: захоплені в полон російськими прикордонниками українські моряки повертаються додому. Увечері 7 травня двоє українських рибалок, які були затримані прикордонниками РФ на плавзасобі «Волга» в затоці «Сиваш» у вересні минулого року – Андрій Морозов і Руслан Кондратюк, нарешті змогли повернутися до своїх родин в село Стрілецьке Генічеського району. У пункті пропуску «Чонгар» на кордоні між Кримом і Херсонською областю разом з українськими прикордонниками звільнених рибалок зустрічали їхні родичі. Нагадаємо, що інцидент стався 10 вересня 2018 року в момент швартування моторного човна з рибалками до берега півострова. ФСБ звинуватила громадян України в «незаконному перетині кордону» і вони були затримані на 48 годин для підтвердження особи.
Невідомо чим могла б закінчитися вся ця історія, якби в долю бранців не втрутився випадок, який стався в жовтні минулого року: полонених «сівашцев» абсолютно випадково виявила в СІЗО Сімферополя Віце-президент Європейського Інституту Омбудсмана (ЕІО) Ніна Карпачова. Це з’ясувалося під час відвідування нею відповідно до мандату ЕІО слідчого ізолятора, де спільно із Уповноваженим з прав людини в РФ Тетяною Москалькової і Людмилою Лубіною займаючею посаду Уповноваженого з прав людини Криму) зустрілися з капітаном українського риболовецького судна ЯМК – 0041 Віктором Новицьким, затриманим разом з екіпажем у травні 2018 року у Чорному морі біля берегів Криму. А напередодні відвідин капітана Ніна Карпачова і Тетяна Москалькова в пункті пропуску «Каланчак» зустрічали 14 звільнених з полону рибалок – членів екіпажів суден ЯМК-0041, ЯОД – 2105 і «Норд».
З’ясувалося, що в одній камері з Віктором Новицьким утримувався молодий український рибалка Руслан Кондратюк, який під час зустрічі з Н. Карпачовою, Т. Москальковою і Л. Лубіною розповів про те, як їх з Андрієм Морозовим затримали в затоці «Сиваш» у вересні 2018 року. Вислухавши бранця, жінки пообіцяли об’єднати зусилля і зробити все можливе для якнайшвидшого звільнення українських рибалок.
В результаті низки проведених перемовин Тетяні Москальковій і Ніні Карпачовій вдалося домогтися зміни міри запобіжного заходу з 1 листопада 2018 року для капітана судна ЯМК-0041 Віктора Новицького і двох рибалок «сівашцев» Андрія Морозова та Руслана Кондратюка на підписку про невиїзд і звільнити їх із СІЗО. За безпосередньої участі Віце-президента ЕІО рибалки отримали тоді речі першої необхідності, телефон для зв’язку з рідними. Крім того, було вирішено питання про надання їм правової допомоги на регулярній основі.
Всі довгі місяці, поки в анексованому Криму тривало слідство, доля українських рибалок перебувала під пильною увагою Віце-президента ЕІО Ніни Карпачової, яка кілька разів зустрічалася з ними в Криму.
Під час консультацій, проведених Ніною Іванівною з високопосадовцем Міністерства з окупованих територій України з’ясувалося, що на жаль, на українських рибалок, які стали заручниками конфлікту між Росією і Україною в Азово-Чорноморському басейні, не поширюється Постанова Кабінету міністрів України № 328 від 18.04. 2018 року, якою передбачено використання бюджетних коштів для надання допомоги особам, позбавленим волі, в тому числі на окупованих територіях. Таким чином, українські рибалки опинилися дискримінованими, хоча їх кримінальне переслідування здійснювалось за тією ж 322 статтею КК РФ про незаконне перетинання кордону, що і стосовно українських військових моряків, яким таку допомогу з бюджету України було надано.
Коли в сім’ї рибалки Андрія Морозова трапилася біда – на початку квітня 2019 роки його батьки потрапили в ДТП через жахливий стан доріг у Херсонській області, Ніна Карпачова відразу ж зв’язалася з головою Генічеської районної держадміністрації Олександром Воробйовим і з головним лікарем Центральної районної лікарні Генічеська, де знаходилися потерпілі батьки, Ельдаром Фетіевим. В результаті через райраду вдалося вирішити питання надання матеріальної допомоги родині Морозова і забезпечення постраждалих усіма необхідними медикаментами. На жаль, від отриманих травм, несумісних з життям, вітчим Андрія Морозова помер. Тоді ж спільними зусиллями місцевих керівників було вирішено питання про його гідне поховання.
26 квітня 2019 року Джанкойський районний суд виніс вирок відповідно до ч.1 ст. 322 КК РФ, проявивши при цьому гуманізм і розуміння, враховуючи важке матеріальне становище сімей українських рибалок, призначивши їм покарання у вигляді штрафу. Проте, з урахуванням терміну утримання рибалок під стражїй в СІЗО з 12.09.2018 р по 01.11.2018 р, та відповідно до ч. 5. ст. 72 КК РФ, рішенням суду їх звільнили від сплати цього штрафу. Плавзасіб «Волга», на якому були затримані рибалки, поки залишається в Криму, і буде повернуто після надання власником судна всіх необхідних документів.
Що стосується долі капітана риболовецького судна ЯМК-0041 Віктора Новицького, він поки залишається в Криму під підпискою про невиїзд. Проте, Віце-президент ЕІО Ніна Карпачова продовжує домагатися його якнайшвидшого повернення додому, де моряка з нетерпінням чекають мати, дружина і дочка, а також екіпаж судна, який раніше повернувся з полону. За словами дружини капітана Тетяни Новицкої, всі її прохання про допомогу, адресовані українським чиновникам, залишилися без відповіді. В тому числі, і звернення до Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, де її прізвище в останній момент виключили зі списку на матеріальну допомогу, пояснивши це тим, що інцидент біля берегів Криму, в якому брав участь її чоловік, «не носить політичного характеру». До цих пір жоден з членів екіпажу судна ЯМК-0041 не отримав ніякої грошової допомоги від держави.
Ось витяги з листа дружини капітана Тетяни Новицкой, датованого 3 березня 2019 року, Ніні Карпачовій: «Дорога Ніно Іванівно! Дякую Вам за те, що допомогли нам, коли екіпаж мотофелюги ЯМК-0041 затримали, і не було ніяких відомостей про його долю. За те, що Ви перша зустрілися з моїм чоловіком Новицьким Віктором Валентиновичем в СІЗО і сприяли зміні запобіжного заходу. Саме Ви домоглися, щоб відпустили членів екіпажу ЯМК 0041 додому в той час, як від української сторони не було ніяких реальних дій.
Я прошу Вас і надалі не залишати цю справу, допомогти повернути мого чоловіка додому, оскільки українська сторона фактично відмовила нам у допомозі. Коли я подзвонила в офіс Денисової, мені відповіли: «Наскільки нам відомо, це не наша справа. Цим займаються Москалькова з Карпачовою ». Зараз у мене залишається одна надія на Вас, так як влада кинула мене у важкий момент ».
Віце-президент ЕІО Ніна Карпачова не полишає зусиль зі звільнення не тільки Віктора Новицького, а й усіх українців, які виявилися заручниками міждержавних російсько-українських конфліктів. Вона впевнена в тому, що дуже скоро наші хлопці повернуться додому, і висловлює особливу подяку українським прикордонникам за сприяння у виконанні її гуманітарної місії на всіх її етапах.
P.S.
Поки матеріал готувався до публікації на офіційному сайті Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації з’явився наступний коментар:
«Громадяни України – рибалки Руслан Кондратюк та Андрій Морозов, затримані 10 вересня 2018 року за незаконний перетин державного кордону Російської Федерації звільнені з-під варти і в даний час вже знаходяться на батьківщині.
Це рішення суду, як і у випадках з заступником голови забороненого в Росії Меджлісу кримських татар Ахтемом Чийгоз і українським моряком із судна «ЯМК-0041» Геннадієм Отічко, наочно показує гуманність нашого правосуддя, його небайдужість до долі людей і їх близьких.
Уповноважений з прав людини в Російській Федерації неодноразово підкреслювала, що людяність і милосердя не мають кордонів, не мають національної приналежності чи політичних уподобань.
Саме тому Тетяна Москалькова і Уповноважений з прав людини в Республіці Крим Людмила Лубіна, постійно контролювали умови утримання і дотримання прав громадян України, яких утримували в пенітенціарних установах Росії. Неодноразово, спільно з Віце-президентом Європейського інституту омбудсмана Ніною Карпачовою, вони відвідували українських моряків в СІЗО Криму.
Нагадаємо, що восени минулого року результатом цієї роботи стало повернення додому команди російського судна «Норд» та восьми українських моряків з судна «ЯМК-0041», а навесні нинішнього року- звільнення ще двох українських рибалок.
Ці події широко висвітлювалися в ЗМІ. Тому з великим подивом ми сприйняли слова Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини пані Денисової про її участь у процесі повернення моряків на батьківщину.
З щирим жалем змушені констатувати, що подібні заяви не відповідають дійсності.
Незважаючи на це, висловлюємо надію, що Уповноважений з прав людини Верховної Ради України в майбутньому буде сприяти гуманітарній роботі в інтересах громадян наших двох країн.»