25 лютого 2019 року Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В.Яценко взяв участь у спільному робочому засіданні Чорнобильської асоціації народних депутатів України (ЧАНДУ) та Президії Національної академії медичних наук (НАМН) України. На заході, який відбувся у приміщенні комітетів Верховної Ради України, розглядалося питання про основні напрями надання медичної допомоги постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи у віддаленому після аварійному періоді.
У засіданні взяли участь також народні депутати України поточного і попереднього скликань, фахівці комітетів Верховної Ради України, представники міністерств, відомств, Пенсійного фонду, лідери громадських організацій. Вони заслухали та обговорили виступи народного депутата України, співголови ЧАНДУ В.Ю. Арешонкова, Президента Національної академії медичних наук України В.І. Цимбалюка, а також доповіді Генерального директора ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України» (ННЦРМ), академіка-секретаря Національної академії медичних наук України, професора Базики Д.А., директора ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України» академіка Тронька М.Д., першого заступника генерального директора ННЦРМ з наукової роботи, голови Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню зв’язку захворювань що призвели до втрати працездатності, інвалідності та смерті з впливом факторів аварії на Чорнобильській АЕС, професора Сушка В.О.
Керівники провідних академічних медичних закладів відзначили необхідність привернення уваги органів державної влади і місцевого самоврядування до необхідності посилення медичної допомоги, соціального захисту інвалідів, ліквідаторів, потерпілого населення, у тому числі дітей.
Станом на 01.01.2019 року 193 779 наших співвітчизників мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, котрі ціною свого життя і здоров’я врятували людство від згубної дії катастрофи планетарного масштабу. Десятки тисяч людей змушені були назавжди залишити рідні домівки на радіоактивно – забруднених територіях. На сьогодні 1 620 395 українців, у тому числі 355 426 дітей визнані потерпілими. За період з 2007 року загальна кількість постраждалих зменшилась на 709 378 осіб, або майже на третину. Через 33 роки після аварії спостерігається підвищення захворюваності та смертності серед всіх категорій постраждалих.
Численні дослідження українських вчених, які визнані міжнародною науковою спільнотою, а також світовий досвід вивчення віддалених наслідків впливу радіаційного опромінення на організм людини свідчать, що медичні і, відповідно, соціальні проблеми Чорнобильської катастрофи зарано переводити до категорії вирішених чи неактуальних.
В.Яценко у своєму виступі зазначив, що відповідно до статті 17 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” обов’язки щодо організації медичного обстеження, санаторно-курортного лікування всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, функціонування системи радіаційно-екологічного, медико-генетичного, медико-демографічного моніторингу на території України покладаються на Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони здоров’я України, інші центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування.
Натомість, саме за ініціативою Уряду сумнозвісним Законом № 76 від 28 грудня 2014 року було майже повністю зруйновано систему захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, скасовані норми щодо санаторно-курортного лікування ліквідаторів і потерпілих, повністю знищено захист потерпілих IV-ї категорії, ліквідовано також низку важливих соціальних програм, зокрема, програму “Комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування онкологічних захворювань громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, із застосуванням високовартісних медичних технологій”.
17 липня 2018 року Конституційний суд України прийняв рішення ( № 6-р), яким визнав неконституційними положення згаданого Закону № 76 стосовно обмеження та скасування прав постраждалих. Конституційний суд читко й однозначно встановив, що саме на державні органи покладаються зобов’язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
На жаль, до цього часу ні Кабінетом Міністрів України, ні Верховною Радою України, ні Президентом України, як гарантом Конституції України, нічого не зроблено для поновлення порушених прав ліквідаторів аварії на ЧАЕС, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи і дітей Чорнобиля.
Міністерство охорони здоров’я України, всупереч рішенню Конституційного суду України, намагається перекласти на місцеві органи влади всю повноту відповідальності за надання кваліфікованої медичної допомоги та здійснення інших заходів щодо захисту здоров’я постраждалих. Таке самовідсторонення МОЗ від проблем медичного захисту чорнобильців є неконституційним, – зазначив В.Яценко.
Він також виклав низку пропозицій до проекту Рекомендацій засідання, зокрема:
Верховній Раді України:
- Протягом березня-квітня 2019 року розглянути й підтримати на сесійному засіданні проекти Законів України з відновлення прав осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на належний соціальний і медичний захист;
- Невідкладно прийняти постанову про затвердження нового складу та голови Національної комісії з радіаційного захисту населення України. Діяльність такої Комісії передбачена Декларацією про державний суверенітет України.
Кабінету Міністрів України:
- Прийняти загальнодержавну комплексну програму мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи, однією з основних складових якої мають бути заходи у сферах охорони здоров’я і соціального захисту ліквідаторів, потерпілих та дітей. Наукові установи і громадські чорнобильські організації готові долучитися до розробки цієї програми.
- Ініціювати внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, на виконання рішення Конституційного суду України № 6-р від 17 липня 2018 року стосовно поновлення прав осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на належну медичну допомогу і соціальний захист.
- Прийняти підготовлений громадськими чорнобильськими організаціями проект постанови про поліпшення постійного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- Розглянути на засіданні Кабінету Міністрів України питання про надання медичної допомоги учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи у віддаленому після аварійному періоді, за участю Національної академії медичних наук України, фахівців ННЦРМ, представників Чорнобильської асоціації народних депутатів України;
- Ініціювати внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Міністерству охорони здоров’я України:
- Вжити заходів щодо збереження й розвитку мережі спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають допомогу громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- Внести пропозицію щодо розширення Національного переліку основних лікарських засобів відповідно до реальних потреб чорнобильців;
- Вжити додаткових заходів разом з органами місцевої влади з метою запобігання збирання, продажу та вживання продукції з перевищенням допустимих рівнів забруднення радіонуклідами;
- Видати до 33-х роковин Чорнобильської трагедії прес-реліз про стан здоров’я учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі дітей.
Міністерству соціальної політики України:
- Забезпечити рівномірно протягом поточного року реалізацію програми відшкодування чорнобильцям витрат на лікування, у сумі не менше 6 млн. грн.;
- Невідкладно внести на засідання Кабінету Міністрів України проект постанови щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, підготовлений і погоджений громадськими організаціями.
Ці пропозиції були підтримані учасниками Робочого засідання.