23 жовтня 2018 року відбулися 2 важливі події для юридичної спільноти Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. У стінах навчально-бібліотечного комплексу університету пройшло відкриття зали історії та сьогодення НЮУ імені Ярослава Мудрого та новозбудованого полігону кафедри криміналістики. В урочистому заході взяли участь: ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого В.Я. Тацій, члени ректорату, голова Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Л.М. Дулуб, працівники та студенти університету.
В.Я. Тацій привітав присутніх з відкриттям зали історії і сьогодення, та зазначив, що переміщення музею, а фактично створення нового підрозділу університету, було не простим завданням. Під час розроблення експозиції організатори намагались зберегти історичну правду, висвітлити найяскравіші події життя колективу, здобутки попередників.
Після урочистого перерізання червоної стрічки першу екскурсію для відвідувачів провів хранитель музею, завідувач лабораторії кафедри історії держави і права України та зарубіжних країн В.П. Білик, який зазначив:»У музеї існує три тематичні кола. Перше – це сучасність, друге – досягнення наших заслужених професорів, третє коло символізує зв’язок часів у науці та освіті. По колу, за рухом годинникової стрілки, стоять вбрані у відповідний одяг манекени: студент зразка 1804 року, професор 1804 року, почесний доктор права нашого університету, суддя конституційного суду, студентка-випускниця, суддя-випускниця».
Крім цього, В.П. Білик додав: »У музеї все справжнє. Більшість експонатів нам надали кафедри та родичі вчених, дарували викладачі та студенти. Обласна прокуратура дуже допомогла у формування куточка історії. Люди звідусіль передавали альбоми, речі, документи, фотознімки, листи, залікові книжки, студентські роботи, візитівки, дипломи, книги, письмові прибори ХІХ та ХХ століття, кубки, медалі та ін. Доводилося навіть зустрічатися з колекціонерами та ветеранами.»
Не менш вагомою подією в цей день стало відкриття полігону кафедри криміналістики, на якому були присутні: ректор університету В.Я. Тацій, заслужений професор університету В.О. Коновалова, співробітники та студенти.
Під час урочистого заходу В.Я. Тацій звернувся до всіх присутніх: «Сьогодні здійснилася заповітна мрія тих, хто працював і навчався на кафедрі з моменту її створення. Полігон має суто практичне значення. Тут студенти навчаються крок за кроком оглядати місце подій, працювати з доказами, професійно здійснювати документальне оформлення».
Більш детально про полігон розповів завідувач криміналістичної лабораторії та музею криміналістики С.О. Когут: «Над задумом працювала кафедра криміналістики. Територію, виділену під наш проект, ми поділили на тематичні зони, поставивши перегородження між локаціями. Тематика відповідає темам практичних занять: убивства, замовні убивства, розбійні напади на інкасаторів, крадіжки, убивство на побутовому ґрунті, розслідування дорожньо-транспортних пригод, теракт на залізниці. У цих розділах можна використовувати будь-яке наповнення. Ми можемо змінювати експозицію, звісно, окрім фону. А самі експонати, до речі, збирали звідусіль. Хто ніс фару з дому, хто – постільну білизну, а хто – сорочку. Манекени, правда, купували».
Також С.О. Когут розповів про цікавий випадок, який стався під час створення полігону: «Коли все вже майже було готово, прийшли зробити контрольний огляд. І тут ректор університету В.Я. Тацій помічає на одній із локацій (убивство), що лежить пістолет із глушником, гільзи, а слідів на манекені немає. Сіру сорочку вирішили замінити на білу. Поїхали за місто. Прострелили манекен. Капнули червоним лаком для нігтів».
Після створення таких локацій, криміналістика безсумнівно стане улюбленим предметом студентів університету.