НІНА КАРПАЧОВА: «Без ліквідації бідності не може бути сталого розвитку!»
Перший заступник Голови Союзу юристів України Ніна Карпачова виступила на Пекінському Форумі з прав людини, який відбувся наприкінці вересня у столиці Китайської Народної Республіки і був присвячений темі: «Ліквідація бідності: пошук спільних шляхів розвитку з метою побудови спільного майбутнього для людей».
У роботі Форуму взяли участь понад 200 представників державних, міжнародних, регіональних і національних організацій з 50 країн Азії, Африки, Америки і Європи.
Перед початком роботи Форуму Ніна Карпачова в числі десяти провідних його учасників була запрошена на зустріч з членом Політбюро, секретарем ЦК Комуністичної партії Китаю, головою Департаменту громадських зв’язків ЦК КПК Хуаном Кунмінем, який привітав високих гостей і поінформував про досягнення КНР у подоланні бідності.
При відкритті Форуму Хуан Кунмінь також зазначив, що з 1978 року Китай в результаті проведених реформ і відкритості країни вивів зі стану бідності близько 800 мільйонів людей, які раніше жили менш ніж на один долар в день. Це складає дві третини від усього населення планети, яке позбулося злиднів. Китаю вдалося успішно поєднати загальні принципи прав людини і національну специфіку країни. Як результат, китайський народ сьогодні, як ніколи раніше в своїй історії, може користуватися досягненнями у галузі прав людини.
Фото: виступ на трибуні\ выступление на трибуне
Учасники Форуму у відкритому діалозі обмінялися оцінками ситуації в світі і в своїх країнах з питань подолання бідності, а також досвідом вирішення проблем у цій сфері.
Виступаючи на пленарному засіданні Форуму з доповіддю на тему: «БОРОТЬБА З БІДНІСТЮ – ШЛЯХ ДО СТВОРЕННЯ ГУМАННОГО, ГАРМОНІЙНОГО СВІТУ», Ніна Карпачова, зокрема зазначила, що за даними ООН близько мільярда людей на планеті продовжують страждати від бідності. Для них фундаментальні права і свободи людини залишаються лише ілюзіями. До цього, по суті, безправного мільярду входить і багато громадян України. Жінки і діти складають більшість серед найбільш знедолених і вразливих груп населення планети. Навіть в найбагатших країнах понад 30 мільйонів дітей живуть за межею бідності.
У той же час сучасна світова економіка досягла величезного потенціалу і має такий рівень виробництва і стільки ресурсів, що навіть їх незначна частина може дозволити покрити всі витрати з ліквідації бідності, голоду, неписьменності, а також ліквідувати основні епідемічні захворювання в усьому світі. Згідно з розрахунками відомого американського економіста Джефрі Сакса, необхідно витратити 175 млрд. дол. США, щоби за двадцять років ліквідувати злиденність і голод у світі. У той же час, в США щорічно витрачається на систему соціального страхування і допомоги по безробіттю понад 880 мільярдів доларів. Попри це, в цій найбагатшій країні світу 15% населення живуть у бідності. У країнах Азії, Африки і Латинської Америки, що розвиваються, ситуація значно гірша, оскільки обтяжена зовнішнім боргом, який практично неможливо виплатити.
Фото: зустрічі на полях Форуму/встречи на полях форума
Проблема бідності в Україні, як і в багатьох інших країнах, за останні роки погіршилася внаслідок поглиблення поляризації світу, загострення міжнародних і регіональних конфліктів під впливом глобальної фінансово-економічної кризи. Якщо до 2009 року завдяки зусиллям держави по реалізації програм боротьби з бідністю, її рівень постійно знижувався, то, на жаль, за останні чотири роки ситуація в Україні характеризується значним збільшенням рівня бідності. Лише за офіційними даними, кількість бідних в Україні на початок 2018 року зросло з 15% до 25%.
У той же час, згідно з соціологічними опитуваннями, проведеними Центром Разумкова у лютому 2018 року, понад 70% опитаних стверджують, що грошей не вистачає навіть на найнеобхідніші продукти харчування. Це означає, що 70% українців відчувають себе бідними. На питання: «Що могло б об’єднати громадян України?», – кожен другий респондент відповів: «Більш справедливий розподіл суспільних багатств, а також зменшення розриву між доходами багатих і бідних громадян».
За рівнем валового внутрішнього продукту (ВВП) Україна виявилася відкинутою на 10 років, а показник бідності за даними Світового банку за останні п’ять років збільшився на 10%. Державний борг України перевищив 76 мільярдів доларів США і становить 78% ВВП, що в 2,3 рази більше дохідної частини державного бюджету країни. Як наслідок, Україна не виконала завдання боротьби з бідністю, що були визначені у Цілях розвитку тисячоліття ООН.
Зростання бідності в Україні є складовою загальносвітових процесів, а тому боротьба з цим явищем може бути успішною лише при об’єднанні міжнародних зусиль, спрямованих на досягнення миру, безпеки і переорієнтації суспільного виробництва на створення для всього людства умов для всебічного і гармонійного розвитку.
Ніна Карпачова переконана, що досвід Китаю в боротьбі з бідністю має стати предметом вивчення для всіх країн світу, в тому числі і для України, а Пекінський форум – майданчиком для осмислення, опанування і поширення цього досвіду, як основи захисту прав людини.
В рамках Форуму відбулася зустріч Ніни Карпачової з Головою Китайського товариства з вивчення прав людини (національний аналог Інституту Омбудсмана) паном Сянба Пінцо, в рамках якої були обговорені питання співпраці та обміну досвідом у сфері захисту прав людини.
P.S. Будучи першим Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (1998-2012), Ніна Карпачова ще у 2000 році, виступаючи з трибуни парламенту з доповіддю про стан дотримання прав людини в Україні, публічно заявила про необхідність визнання владою України існування бідності, як ганебного явища і виклику правам людини і ініціювала розробку урядом України першої, а потім другої державних програм подолання бідності в Україні.