Відповідальний секретар Ради Союзу юристів України В. Яценко взяв участь в робочих зустрічах представників громадських чорнобильських організацій з керівництвом та фахівцями Міністерства охорони здоров’я України.
Під час цих заходів, що відбулися в Міністерстві 6 й 17 липня 2018 року, обговорювалися проблеми, пов’язані з реалізацією прав громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на належну медичну допомогу, та можливі заходи з розв’язання зазначених проблем.
В.Яценко у своєму повідомленні навів приклади брутальних порушень права чорнобильців на якісне безоплатне лікування. Люди змушені навіть продавати домашнє майно, щоби сплатити дороговартісні лікі й операції. Хоча Основний Закон нашої Держави — Конституція — гарантує громадянам безоплатну медичну допомогу. Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”встановлено обов’язок держави перед громадянами за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи. Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов’язується відшкодувати її. На Державу покладаються також зобов’язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Громадські організації наполягають на дотриманні органами й закладами охорони здоров’я цих законодавчих норм, – наголосив В.Яценко. Він також зазначив, що Союзом Чорнобиль України ( партнери Союзу юристів України згідно Меморандуму про співпрацю) внесені конкретні пропозиції до поекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік, зокрема, стосовно відновлення окремої бюджетної програми комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування важкохворих чорнобильців, у сумі 200 млн.гривень. Наразі на спецмеддопомогу чорнобильців виділяється у вигляді субвенцій лише 42 млн.грн , тобто у середньому на кожного — меньше 30 грн. у рік. За нинішніх цін на ліки цього вкрай замало.
На жаль, ні заступник Міністра охорони здоров’я О.Лінчевський. Який брав участь у першій зустрічі, ні керівники структурних підрозділів Міністерства, виявилися нездатними запропонувати будь-які дієві заходи з виправлення ситуації, посилаючись переважно на те, що за лікування чорнобильців відповідальні місцеві органи влади.
Питання про заходи з реалізації державних програм комплексного медичного забезпечення для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи планується обговорити на Всеукраїнському семінарі, що відбуватиметься на початку наступного тижня.
P.S.
17 липня 2018 року Конституційний суд України прийняв рішення у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) підпунктів 2-7, 12 та 14 пункту 4 розділу І Закону України “Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року №76-VIII. Суд зазначив, зокрема, таке:
“Виконання державою обов’язку щодо збереження генофонду Українського народу потребує належного обсягу державних видатків, зокрема, у сферу охорони здоров’я, підтримання у належному стані санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, створення ефективних заходів щодо попередження захворювань, зниження ризиків для здоров’я людини. На державу покладаються зобов’язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Отже, Конституційний Суд України підтвердив правомірність вимог громадськості до Міністерства охорони здоров’я.