Насильство в сім’ї – тепер кримінал!
В грудні 2017 року Верховною Радою України були прийняті два Закони«Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» та «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Два цих закони передбачають суворіше покарання для кривдників та дозволяють нацполіції контролювати поведінку порушника, аби уникнути повторного насилля.
Вперше в Україні ввели кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Оскільки раніше, якщо одна особа біжить за іншою з ножем – це кваліфікується як замах на вбивство, а якщо чоловік біжить з ножем за своєю жінкою – це сімейні сварки, і максимум що загрожувало в такому випадку чоловіку – то це притягнення до адміністративної відповідальності. Отож, тепер до Кримінального кодексу введено спеціальну статтю, яка чітко визначає, що умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває або перебував у сімейних або близьких до них відносинах, може загрожувати кривдникові громадськими роботами від 150 до 240 годин, арешт до 6 місяців, обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 2 років. Більше того, відтепер якщо будь-який злочин вчиняється стосовно подружжя чи іншої особи, з якою винний перебуває чи перебував у сімейних чи близьких до них відносинах, то це вважатиметься обтяжуючою обставиною. І покарання за нього буде більшим, аніж якби жертвою стала випадкова людина. Наприклад, покарання за зґвалтування за Кримінальним кодексом – від трьох до п’яти років позбавлення волі. Якщо ж жертвою ґвалтівника стала його дружина або партнерка, нинішня чи колишня, – новий закон передбачає для нього покарання у вигляді тюрми на строк від п’яти до десяти років.
Нові закони передбачають, що поліцейські, які прибули на виклик, пов’язаний із застосуванням домашнього насильства, повинні будуть оцінити ризики повторного насильства і, у разі потреби, застосувати терміновий заборонний припис. Іншими словами, кривдника можуть зобов’язати негайно залишити місце, де відбувся акт насильства, і заборонити наближатися до нього на певну відстань. Кривдникові можуть заборонити листуватися чи телефонувати жертві. Іншими словами тепер жінці у таких випадках не треба згрібати свої речі в одну сумку, їжу для дитини і серед ночі йти, куди очі бачать. Окрім того, у Кримінальному кодексі з’являється положення про те, що скоєння будь-якого насильницького злочину у присутності малолітньої дитини є обтяжуючою обставиною, яка автоматично призведе до збільшення покарання для кривдника.
Також, у Кримінальному кодексі передбачено кримінальну відповідальність за примус до шлюбу або продовження примусово укладеного шлюбу, за примусове співжиття, примусовий шлюб з метою переміщення людини в іншу країну. За такі діяння передбачається кримінальна відповідальність у вигляді арешту до 6 місяців, обмеження або позбавлення волі до 3 років.
Також Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також – для дітей.